Ağa Han ödülü Emre Arolat'ın

2010 Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görülen beş proje arasına Türkiye'den mimar Emre Arolat'ın tasarımı İpekyol Tekstil Fabrikası da girdi.

25.11.2010 - 18:03

Ağa Han ödülü Emre Arolat'ın

1977 yılından beridir süregiden Ağa Han ödülleri Müslüman ülkelerde bulunan ya da İslam kültürüyle bağlantılı olan projelere veriliyor.

Pritzker gibi diğer saygın mimarlık ödüllerinden farklı olarak, Ağa Han ödülleri sadece bireysel binalarla sınırlı tutulmadan, Müslüman toplumların ihtiyaçlarına cevap veren daha geniş bir yelpazedeki projeler arasından seçiliyor.

Bu yıl beş projenin ortaklaşa paylaştığı ödüle, Edirne'deki İpekyol Fabrikası'nın yanısıra, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad yakınlarında bulunan Wadi Hanifa Sulak Alan projesi, Tunus'un başkentinin merkezinde hayata geçirilen iddialı bir şehir dönüşüm çalışması, Çin'in Fujian bölgesinde bir okul binası, ve İspanya'nın Cordoba kentinde Endülüs kültürünün sergilendiği Madinat al-Zahra Müzesi layık görüldü.

Çin örneğinde olduğu gibi, Ağa Han Ödülü'ne layık görülen ve Müslüman bir ülkede bulunmayan projeler de sözkonusu olabiliyor.

Ağa Han Ödülü'ne aday gösterilen projeler arasında seçim yapan uluslararası jüride bu yıl Jean Novel ve Anish Kapoor gibi mimari ve sanat dünyasının önde gelen isimleri yer aldı.

Jüri, İpekyol Tekstil Fabrikası'nı seçmelerinin nedenleri arasında, doğa manzaralı ve bol gün ışığı alan fabrikanın çalışanlarına güzel ve huzurlu bir ortam sağlayacak biçimde tasarlanmış olduğunun altını çizdi.

Katar'ın başkenti Doha'da duyurulan Ağa Han, dünyanın en saygın mimari ödüllerinden biri kabul ediliyor ve toplam 500 bin dolar tutarında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...