Ağaçları "güneş enerjisi" koruyacak

Van'ın Gevaş ilçesine bağlı İn köyünde, ağaç kesimini önlemek amacıyla Or-Köy Genel Müdürlüğünün katkılarıyla 30 haneye güneş enerjisi paneli takıldı.

19.04.2010 - 10:37

Ağaçları "güneş enerjisi" koruyacak

Vali Karaloğlu, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında gittiği İn köyünde, Çevre ve Orman Bakanlığı Or-Köy Genel Müdürlüğünün sağladığı kredi desteğiyle evlere güneş enerjisi sistemi kurulması projesini tanıttı.

Köyde, 30 ailenin evine güneş enerji sistemi kurulduğunu ifade eden Karaloğlu, alınan malzemelerin de faizsiz, 3 yıl geri ödemeli krediyle sağlandığını söyledi. Bunun örnek bir uygulama olduğunu belirten Vali Karaloğlu, şunları kaydetti: ''Orman bakımından çok fakir bir il olmamız dolayısıyla kalan ağaçlarımızı korumak, ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmak için Türkiye'nin güneş bakımından en zengin illerinden biri olan Van'da, vatandaşlarımıza bir demo olarak göstermek ve onlara ekonomik açıdan yardımcı olmak üzere 30 aileye 40 bin lira harcanarak güneş enerjisi panelleri takıldı. Her evin üzerine 3 panel takıldı. Güneş enerjisi burada en az 10 ay kullanılıyor. Çünkü çok hafif bir güneşin olması bile gün boyunca evin sıcak su ihtiyacını karşılamaya yetiyor.''

Hükümetin, temiz enerji denilen rüzgar ve güneşten elde edilecek enerjileri desteklediğini ifade eden Vali Karaloğlu, ''Artık evlerimizin elektrik ihtiyacını bu tür panellerden elde edebileceğiz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Van'da yapılacak binada, bir evin ısıtılması, soğutulması gibi bütün elektrik enerjisinin güneş enerjisinden elde edilmesi vatandaşlara gösterilecektir'' dedi.

HER VATANDAŞA 2'ŞER CEVİZ FİDANI DAĞITILDI

Vali Münir Karaloğlu, İn köyündeki her vatandaşa Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak verilen 2'şer aşılı ceviz fidanını dağıttı.

Bölgenin cevizin anavatanı olduğunu belirten Vali Karaloğlu, ''Ancak bugüne kadar cevizleri kargalar dikti. Bizim emeğimiz yok. Onlar taşıdılar, bir yerlere gömdüler sonra bahar gelince fide oldu. Biz de meyvesini topladık. Artık bundan sonra biz aşılı fidan veriyoruz'' dedi. Vatandaşların bu fidanlara iyi bakması durumunda iyi bir verim elde edebileceklerini kaydeden Vali Karaloğlu, ''Biz bunları örnek olması açısından veriyoruz. Vatandaşlarımız daha fazlasını Çevre ve Orman ile Tarım müdürlüklerinden temin edebilir'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...