Agos 'Kafes'e müdahil

"Kafes Eylem Planı" kapsamında azınlıkları suikast ve baskı altına alma amacında olduğu iddia edilen 33 sanık hakim karşısına çıktı. Agos gazetesinin davayı müdahil olma talebi kabul edildi.

Haberler 15.06.2010 - 10:54

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Albay Mücahit Erakyol, Albay Levent Gülmen ve Yarbay Halil Özsaraç ile Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü ile Tuğamiral Mehmet Fatih İlgar'ın da aralarında bulunduğu 30 tutuksuz sanık katıldı.

Salona Koramiral Kadir Sağdıç geldiğinde tutuksuz yargılanan muvazzaf askerlerin ayağa kalktığı ve Sağdıç'ın oturmalarını işaret edene kadar ayakta kaldıkları görüldü.

Duruşmada, Agos gazetesi avukatlarının müdahil olma talebi kabul edildi.

Agos gazetesi ve gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aris Nalcı adına katılan avukatlardan Fethiye Çetin, davaya müdahil olma yönündeki taleplerini dile getirdi.

Tutuksuz sanıklardan Metin Samancı da davanın askeri mahkemede görülmesi gerektiğini savunarak, bu yönde karar verilmesini talep etti.

Duruşmaya ara vererek talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, Agos gazetesi avukatlarının davaya müdahil olarak kabul edilmelerine karar verdi. Mahkeme heyetinin bu kararına üye hakim Oktay Kuban'ın karşı oy kullandığı açıklandı.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Samancı'nın talebini ise reddetti.

İDDİANAMEDEN...
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan davanın 65 sayfalık iddianamesinde, emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, Koramiral Kadir Sağdıç, Tuğamiral Mehmet Fatih İlgar'ın ''Ergenekon silahlı terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olarak kafes operasyonu eylem planını hayata geçirmek üzere faaliyet yürüten yasa dışı örgütlenmede 'danışma kurulu' adı altında emir ve komuta yetkisini haiz örgüt mensubu oldukları'' belirtiliyor.

İddianamede, Mücahit Erakyol, Deniz Erki, Tanju Veli Aydın, Emre Sezenler, Hüseyin Doğancı, İsmail Bak, Metin Samancı, Levent Gülmen, Aydın Ayhan Saraçoğlu, Bülent Aydın, Bora Coşkun, Süleyman Erharat, Murat Aslan, Emre Tepeli, İbrahim Öztürk, Halil Özsaraç, Gürol Yurdunal, Ümit Özbek, Bülent Karaoğlu, Daylan Muslu, Hüseyin Erol, Mehmet İnce, Alpay Belleyici, İsmail Zühtü Tümer, Levent Olcaner, Özgür Erken, Metin Fidan, Türker Doğanca, Mesut Adanur ve Metin Keskin'in eylemlerinin de ''Ergenekon silahlı terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olarak kafes operasyonu eylem planını hayata geçirmek üzere faaliyet yürüten yasadışı örgütlenmenin üyesi olma'' suçunu oluşturduğu kaydediliyor.

İddianamede, tüm sanıkların TCK'nin 314. maddesinin 2. fıkrası ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5. maddesi uyarınca 7,5 ile 15'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Sayfa Yükleniyor...