Ağrı Dağı cevabı

Başbakan Erdoğan, "Biz, Karabağ bölgesini düşmanın elinden kurtardık. Ağrı Dağı bölgesinin alınması ise gençlere kalıyor" diyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı sert bir dille eleştirdi.

27.07.2011 - 16:42

Bakü ziyaretini sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bu bir devlet adamına veya bir cumhurbaşkanına yakışan bir ifade, bir yaklaşım tarzı değildir. Gelecek kuşakları kin ve nefretle donatmak devlet adamlarına yakışmaz" dedi.

"Sarkisyan’ın yaptığı tahriktir, gençliğini kin ve nefretle donatma gayretidir" diyen Erdoğan, "Ermenistan gençliğinin geleceği karanlık olacaktır, bu olaylara hep karanlık gözlüklerle bakacaklardır" diyen Başbakan Erdoğan, "Karabağ’da işgal vardır, işgalci bellidir. Bunu biz demiyoruz BM diyor. Çözüme yönelik olumsuz bakış Ermenistan’dan geliyor" ifadelerini kullandı.

ÖZÜR DİLESİN
Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Azerbaycan devamlı olumlu yaklaşımını ortaya koymuştur. 'Siz şu anda Karabağ'ı teslim aldınız bizden, biz ölüp gideceğiz, Ağrı'yı da siz halledeceksiniz'. Böyle bir mantık olur mu, böyle bir anlayış, böyle bir istikamet, böyle bir ufuk gençliğe verilir mi? Bu ne demektir, 'Ermenistan Türkiye ile ey gençler, bundan sonra istediği gibi istediği şekilde bir savaşa da girebilir'. Bunların hepsini reddediyoruz, böyle bir devlet adamlığı, böyle bir diploması olmaz. Sarkisyan burada çok ciddi bir yanlış yapmıştır, tarihi bir yanlışın altını bizzat kendisi tescilleyerek çizmiştir. Özür dilemesi lazım ve bu yanlışından dönmesi lazım.”

İLK KEZ PKK'YI TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIDI
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise ilk kez PKK'yı terör örgütü olarak tanıdıklarını ifade etti.

İki ülke arasında sıcak mesajların verildiği ziyarette, vize muafiyeti konusundaysa somut adım atılamadı.

Başbakan'ın Azerbaycan ziyaretinde, Azeri doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören Şahdeniz 2 projesinin geleceği de masaya yatırıldı. Konuyla ilgili hukuki sorunun henüz aşılamadığı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...