Ağrı Valisi: Dereyi geçen tek öğrenci yok

Ağrı Valisi Çetin, ''Öğrencilerin dereden geçerek okula gitmeleri söz konusu değil” dedi.

Anadolu Ajansı 06.01.2010 - 18:08

Ağrı Valisi Mehmet Çetin, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu makamında ziyaret ederek ilin eğitim durumuna ilişkin bilgi sundu.


Çetin, Ağrı'nın Tutak ilçesinin Adakent köyünde çocukların okula ''dereyi geçerek'' okula gidip geldiklerine ilişkin haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Köydeki okulda 20'si kız toplam 41 öğrencinin eğitim gördüğünü kaydeden Çetin, çocukların ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıfları okumak için YİBO'ya gittiğini anlattı. YİBO'ya 14 öğrencinin devam ettiğini, bu öğrencilerin yatılı okuduğunu söyleyen Çetin, şöyle konuştu:

''Haberde yer aldığı gibi öğrencilerin dereden geçerek okula gitmeleri söz konusu değil. Köprü olmadığı için okula gidemeyen bir tek öğrencimiz yoktur veya günübirlik dereyi geçerek okula giden bir tek öğrencimiz yoktur.

Köprü yapılmaksızın bu köyün ilçeye ulaşımı 32 kilometre, köprü yapıldığında ise 28 kilometreye düşmektedir. Dolayısıyla öğrencilerimizin eğitime devamıyla köprü yapılmasının uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yazılı ve görsel basında yer alan haberler mizansendir.''

Çetin, köyde sadece iki velinin iki kız çocuğunun YİBO'ya yerleştirilmesine izin vermediği için okula gidemediğini belirterek, ''Bu da okul yetersizliğinden veya ulaşım sorunundan kaynaklanmıyor. Bunun sebebi de velilerdir. Bütün çocukları okutabilecek durumdayız'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...