Protesto için ağzını ve kulaklarını dikti

Yedi yıl önce İran’dan Türkiye’ye sığınan Gholam Reza Shırdam, başka bir ülkeye sığınma talebine cevap alamadığı gerekçesiyle ağzını ve kulaklarını iğne iplikle dikerek BM’yi protesto etti.

Anadolu Ajansı 04.06.2016 - 15:44

Protesto için ağzını ve kulaklarını dikti

Siyasi nedenlerle ülkesini terk ederek 7 yıl önce Türkiye'ye gelen Gholam Reza Shırdam, Niğde’de yaşamını sürdürüyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ni protesto etmek için ağzını ve kulaklarını diken Shırdam, güçlükle açıklamalarda bulundu.

BM’ye sığınma başvurusunda bulunduğunu ifade eden Shırdam, sığınma talebinin onaylanmasıyla resmi sığınmacı olarak görüldüğünü söyledi.

Resmi sığınmacı olduğu için başka bir ülkeye geçme hakkının bulunduğunu ifade eden Shırdam, 7 senedir başvurusuna herhangi bir yanıt alamadığını ifade etti.

Ağzını ve kulaklarının 5 gündür dikili olduğunu ve sadece şekerli su ile beslendiğini vurgulayan Shırdam, “20 gün sonra gözlerimi de dikeceğim” dedi.

Shırdam, şunları kaydetti:

"Geldiğimde Ankara'da Birleşmiş Milletler yetkililerine gittim, orada benimle görüşme yaptılar. Resmi mülteci olarak kabul edildim. Birleşmiş Milletler'de beni başka bir ülkeye göndermek zorundadır. Ama 7 yıl oldu göndermiyorlar. Neden göndermediklerini bilmiyorum. Beni hiç arayıp sormadılar, yardım bile etmiyorlar. Ben de bu yüzden ağzımı ve kulağımı diktim. 20 gün içerisinde de cevap vermezlerse gözlerimi de dikeceğim. 5 gündür yemek yemiyorum. Gözlerimi diktikten sonra da cevap gelmezse benim için bitti, ölüme doğru gidiyorum. Çalışamıyorum, bana bir yerden yardımda gelmiyor zaten ben her gün ölüyorum."      

Sayfa Yükleniyor...