Ahmet Altan tutuklandı

Darbe girişimi soruşturması kapsamında daha önce gözaltına alınıp serbest bırakılan gazeteci yazar Ahmet Altan, tutuklandı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 22.09.2016 - 22:44 | Son Güncelleme : 23.09.2016 - 17:15

Ahmet Altan tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve adli kontrol talebiyle serbest bırakılan gazeteci-yazar Ahmet Altan, savcının itirazı üzerinde yeniden gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilen Ahmet Altan, burada hakim karşısına çıktı.

Ahmet Altan, "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçundan tutuklandı.

Kararda, yüklenen suçların yasada öngörülen ceza miktarı, işlediği iddia edilen suçların önemli ve ciddi sayılan katalog suçlardan olması, tutuklama nedeninin kanun gereğince var sayılması, alınması muhtemel cezaya göre kaçma ihtimalinin olması, tutukluluk kararının ölçülü olması ve adli kontrol tedbiri uygulanmasının yetersiz kalacağı gerekçesiyle Altan'ın tutuklanmasına hükmedildiği bildirildi.

Tutuklanan Ahmet Altan, Silivri Cezaevi'ne gönderildi,

“HAKKIMDA TEK KANIT YOK”

Mahkemede suçlamaların ne olduğunu kavrayamadığını ve hukukun eylemlerle ilgilenmesi gerektiğini belirten Ahmet Altan, "Hukuk suç olan bir eylemi saptar ve kanıtlarını ortaya koyar. Ben öyle bir davayla karşı karşıyayım ki dehşet verici bir suçlama var ama en küçük bir kanıt yok" dedi.

Altan, şu ifadeleri kullandı: "Hakkımdaki suçlamayla ilgili bir tek kanıt yok. Hakkımdaki suçlamayla ilgili bir tek kanıt olamaz. Bu binadaki bütün savcılar bir araya gelse benim terör örgütünün üyesi olduğuma, bir hükümeti gayri demokratik bir biçimde devirme çabasında bulunduğuma dair bir tek kanıt bulamaz. Bütün hukuk sistemine, bu adliye binasına, bu adliye binasında çalışan bütün hukukçulara şunu söylüyorum; Hakkımda tek bir kanıt bulunmuyor."

KIZININ GÖZYAŞLARI

Bu arada, İstanbul Adalet Sarayına gelen Altan'ın kızı Sanem Altan'ın mahkemenin bulunduğu salonda verilen karar sonrasında ağladığı görüldü.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Altan'a destek olmak için adliyeye geldi.

"SUBLİMİNAL MESAJ"

Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan, 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce katıldıkları bir televizyon programında, darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Mehmet Altan tutuklanırken, Ahmet Altan adli kontrol ve yurtdışı yasağı şartıyla serbest bırakılmıştı.

Ahmet Altan, savcının itirazıyla dün yeniden gözaltına alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...