Ahmet Hakan’dan Başbakan’a 5 itiraz

Haftasonu polisin öğrencilere şiddet uygulamasıyla başlayan ve hafta boyunca süren olaylarda Başbakan Erdoğan’ın öğrencilere karşı söylediklerine Ahmet Hakan cümle cümle itiraz etti.

10.12.2010 - 11:39

Haftasonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rektörlerle Dolmabahçe’de yaptığı görüşme sırasında seslerini duyurmak isteyen öğrencilere polisin şiddet uygulamasıyla başlayan olaylar Ankara Üniversitesi’nde yumurta atma eylemleriyle devam etti.

Başbakan Erdoğan öğrencileri örgüt üyesi olmak gibi sert suçlarla itham ederken Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan cümle cümle karşı çıktı. İşte Ahmet Hakan’ın bugünkü yazısındaki o bölüm;

“- Başbakan diyor ki: ‘Yumurta ve molotof atmakla özgürlük mücadelesi olmaz’.

-Ben de diyorum ki: Yumurta atmak ile molotof atmak arasında devasa bir fark vardır.Yumurta atmış adama, ‘otomatik silahla tarama yapmış adam’ muamelesi çekilmez.

- Başbakan diyor ki: ‘İllegal örgütler içerisinde yer alan bu tipler...’

-Ben de diyorum ki: Başbakan, protesto gösterilerine katılan öğrencilerin, hangi illegal örgütün mensupları olduklarını açıklamalıdır. Bu da yetmez... Mademki ‘müddei ispatla mükelleftir’, o halde Başbakan da elindeki belgeleri, kanıtları ortaya koymalıdır.

- Başbakan diyor ki: ‘Tüm gücünü ve motivasyonunu muhalefetin ve bir kısım medyanın kışkırtmasından alan bir yapı var’.

- Ben de diyorum ki: Ne muhalefet, ne de ‘bir kısım medya’, bu eylemleri kışkırtmadı. Muhalefetin ve ‘bir kısım medya’nın konuya ilgi göstermesinin nedeni, göstericilere uygulanan orantısız şiddettir. Dünyanın hiçbir medeni ülkesinde medya ya da muhalefet, ‘gözaltına sağlam girip burnu kınlmış olarak çıkan vatandaş’ın durumuna kayıtsız kalamaz.

- Başbakan diyor ki: ‘Şiddet içeren anlayışlarla hiçbir yere gidilmez’.

-Ben de diyorum ki: Elbette şiddet içeren anlayışlarla hiçbir yere gidilmez. Özellikle de devlet şiddetiyle... Mesela şiddete başvurmamış göstericilere uygulanan polis şiddetiyle hiçbir yere gidilmez.

- Başbakan diyor ki: ‘Yaptıkları illegal eylemlerin tam sayfa yayınlandığını, dakikalarca ekranda tutulduğunu, ana muhalefet partisinden tam destek aldığını gören bu gruplar da doğal olarak şiddetin, protestonun dozunu artıryor’.

-Ben de diyorum ki: Protestonun dozunun artmasına medya neden olmuyor. Protestonun dozunu arttıran Başbakan'in demeçleridir. Eğer Başbakan, göstericilere şiddet uygulayan polisin sırtını sıvazlamak yerine minicik bir eleştiride bulunsaydı, öfkenin de, protestonun da dozu bu denli yükselmeyecekti."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...