Ahmet Hakan'ın darp edilmesiyle ilgili iddianame hazırlandı

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun'un Şişli'deki evinin önünde darbedilmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, biri tutuklu 7 şüphelinin, "mala zarar verme", "kasten silahla yaralamaya teşebbüs", "basit yaralama", "kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

Anadolu Ajansı 16.12.2015 - 20:16

Ahmet Hakan'ın darp edilmesiyle ilgili iddianame hazırlandı

Olaya ilişkin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Yayha Kemal Gezer, Nezih Özbirinci, Uğur Adıyaman, Kamuran Ergin, Fuat Elmas, Soner Arık ve Ahmet Şengüler şüpheli, Ahmet Hakan Coşkun, Sari Demir ve Cemal Ceyhun Kıral mağdur müşteki sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, tutuklu şüpheli Ahmet Şengüler hakkında, "mala zarar verme", "kasten silahla yaralamaya teşebbüs", "basit yaralama", "kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından 3 yıldan 12 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi. Diğer 6 şüpheli hakkında ise "mala zarar verme", "kasten silahla yaralamaya teşebbüs", "basit yaralama", "kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama" suçlarından ayrı ayrı 2 yıl 8 aydan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Olayın anlatıldığı iddianamede, tüm şüphelilerin ifadelerine de yer verildi. İddianamede, şüphelilerin, Ahmet Hakan Coşkun'un gazetede yazdığı köşe yazıları ve televizyon programlarındaki konuşmalarını tasvip etmedikleri için husumet besledikleri, bu nedenle dövmeyi planladıkları anlatıldı.

İddianame, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianameyi kabul etmesi halinde şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Savcılık, yeterli delil elde edilemediğinden, "örgüt" suçundan tüm şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verdi.

OLAY

Ahmet Hakan Coşkun, 1 Ekim'de yaptığı televizyon programının ardından aracıyla Şişli'deki evinin önüne geldiği sırada başka bir otomobilden inen kişilerce darbedilmişti.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, olayı gerçekleştirdikleri iddiasıyla yakalanan şüpheliler Ahmet Şengüler, Kamuran Ergin, Fuat Elmas, Uğur Adıyaman, Soner Arık, Yahya Kemal Gezer ve Nezih Özbirinci, 4 Ekim'de Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına sevk edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca ifadeleri alınan şüpheliler, tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılmış, nöbetçi hakimlik, şüphelilerden Ahmet Şengüler'in "kasten yaralama" suçundan tutuklanmasına, diğer şüphelilerin serbest bırakılmasına karar vermişti.

Şüpheliler Ergin, Adıyaman ve Elmas hakkında "yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün en yakındaki güvenlik merkezine imza verme zorunluluğu"ndan oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmedilmişti.

Sayfa Yükleniyor...