Ahmet Türk: Başbakan samimi değil

Erdoğan'ın milletvekillerine 'söz ola kestire başı' demesi üzerine DTP lideri Türk, "Başbakan'ın susun baskısı yapması, sorunun çözümü konusunda çok ciddi ve çok samimi olmadığını göstermektedir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürt açılımıyla ilgili değerlendirmelerine bir yanıt da DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ten geldi.

Başbakan'ın "Söz ola kestire başı" ifadesinin sorulması üzerine Türk, bu açıklamanın Başbakan'ın Kürt sorunun çözümü konusunda samimi olmadığını gösterdiğini söyledi.

Ahmet Türk, şöyle konuştu:

"Sayın Başbakan, bugün biz yaparız mantığıyla hareket ederse bu aslında hiçbir şey yapmama anlamına gelecektir diye düşünüyoruz. Bu bölgedeki bazı arkadaşlar sorunun hassatiyetini, ciddiyetini görüyor.

Aslında bir diyalog ve tartışma ortamının yaratılmasını beklerken sayın Başbakan'ın bölge milletvekilerine 'susun baskısı' yapması, sorunun çözümü konusunda çok ciddi ve çok samimi olmadığını göstermektedir diye düşünüyorum.

Başbakanın bakış açısıyla bu sorun çözülemez. Son açıklamaları bunu gösteriyor. Konunun iç siyasete malzeme edilmesini doğru bulmuyoruz. Bunu satranç oyunu gibi değerlendirmek doğru değildir. Çözüm konusunda bizim umudumuz kırılmamıştır. Cin şişeden bir kez çıktı, tekrar şişeye kapatamazlar. Sorunu tartışmak ve konuşmak lazımdır. Hassasiyetlere dikkat etmezsek sorunu  çözemeyiz.

Bu nedenle sayın Başbakan'ın sanki bu sorunun muhatabı yokmuş gibi 'Eğer bir sorun varsa ben bilirim, çözerim, demokrasiyi ben bilirim" tavrı takınması, kendisi için demokrat olduğunu gösteriyor. Bunun yeterli olmadığını biliyoruz, sonuç vermeyeceğini biliyoruz.

Mutlaka bu sorunun çok ciddi bir şekilde tartışılması, konuşulması, olabilirlikler üzerinde yoğunlaşması gerekiyor. Neler yapılabilir, biz bunu her zaman söylüyoruz. Sayın Başbakan'ın 'Ege'de, Doğu'da farklı anlaşılır' söylemi doğru değil. Buradaki insanların sesine kulağınızı tıkarsanız sorunu çözemezsiniz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...