Ahmet Türk: Bir hukuksuzluk var

DTP lideri Türk, partisinin milletvekillerinin savunmalarının istenmesini "Aslında biz hukuka saygılıyız ancak burada bir hukuksuzluk sözkonusu" sözleriyle değerlendirdi.

22.05.2009 - 15:26

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, parti merkezinde ortak basın toplantısı düzenledi.

5 DTP'li milletvekilinin savunmalarının istenmesine değinen Ahmet Türk, düşünceleri ve propagandaları nedeniyle haklarında dava açıldığını, bunun da yansıtıldığı gibi anayasanın bölünmez bütünlüğü aleyhinde bir çalışma olmadığını belirtti.

Ahmet Türk şöyle konuştu:

"Aslında biz hukuka saygılıyız ama burada hukuksuzluk söz konusu. Durumumuz Anayasa'nın 14. maddesi ile ilgili değil. Bu maddede, 'bölünmez bütünlüğün aleyhinde fiili bir çalışma' söz  konusu. Oysa hakkımızda açılan davalar bununla ilgili değil. Kamuoyunun bunu bilmesi gerekiyor. Terörle Mücadele Yasası'nın 7. maddesi, 220. maddesi... Bunlar tamamen düşüncelerimizden dolayı, propaganda yaptığımızdan dolayı açılan davalardır. Bunlar 14. maddenin kapsamına girmiyor. Devletin bölünmez bütünlüğü ile ilgili fiili durum ortaya çıktığı zaman 14. maddeye girer. Oysa bütün yorumlar 14. maddenin ihlali gibi gösteriliyor. Bu hukuksuzluktur."

Ahmet Türk, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Kürt sorunu ve dokunulmazlık konusundaki değerlendirmeleriyle ilgili bir soruya, "Türkiye'de Kürt sorununun barışçıl, demokratik yöntemlerle çözümü için ana muhalefetin katkı sunması çok önemli. CHP'nin bir misyonu var. Barışçıl sürecin gelişmesine katkı sağlarsa bu Hükümeti de diğer kurumları da etkiler diye düşünüyoruz" diye  yanıtladı.

Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme taleplerine karşılık olumlu ya da olumsuz yanıt gelmediğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...