Ahmet Türk: Çözüm için proje zamanı

Cumhurbaşkanı Gül'ün "Kürt sorunuyla ilgili iyi şeyler olabilir, fırsat kaçırılmamalı" açıklamasıyla ilgili DTP lideri Ahmet Türk, "Çözüm için projeleri ortaya koyma zamanı" dedi.

Haberler 09.05.2009 - 20:25

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kürt sorunuyla ilgili önemli mesajlar verdi. Gül, "İster terör, ister Güneydoğu, ister Kürt meselesi deyin. Bu, 'nin birinci meselesidir, mutlaka halledilmeli. İyi gelişmeler olması lazım, herkes işin çok daha farkında. Böyle bir ortamda iyi şeyler olur. Bu fırsatın kaçmaması lazım" ifadesini kullandı. Gül'ün bu açıklamalarına ilk tepki DTP lideri Ahmet Türk'ten geldi.

Mardin'de 44 kişinin öldürüldüğü Bilge Köyü'nü partisinin milletvekilleriyle birlikte ziyaret eden DTP lideri, yakınlarını kaybeden köylülere başsağlığı diledi.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Kürt sorununun çözülmesi için projelerin ortaya konulması gerektiğini söyleyerek 30 yıllık acı sürecin bitmesini istediklerini belirtti.

Türk, şöyle konuştu:

"Üzülüyoruz. Aslında bu olayı tarif etmek kolay değil. Çok yönlü bakıldığında bunun bir töre, bir namus olayı olmadığı, çok yakın akraba olan bu aileler arasında meydana gelen bir husumet olduğunu görmekteyiz. Bu husumeti de izah etmek mümkün değil. Ancak ülke geneline baktığımızda toplumun bir bütün olarak cinnet geçirdiğini görüyoruz. Bu olay elbette büyük bir olay, vahşet. Bugün yaşanan olayları tarif etmek mümkün değil.

Toplumda bir başkalaşım olduğunu görüyoruz. Bir bütün olarak bu meseleleri önümüze koymamız gerek. Gün geçtikçe halklar arasında, toplumlar arasında, komşular arasında ve hatta kardeşler arasında sorun olduğunu görüyoruz. Özellikle ekonomik krizlerin yoksulluğun olduğu zamanlarda, kardeşler arasında dahi sorunlar olduğunu görüyoruz. Bunların tamamını bir bütün olarak önümüze koyup değerlendirip, önlem almamız gerekiyor."

KORUCULUK SİSTEMİ KALKMALI
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, partilerinin ve İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) koruculuk sitemiyle ilgili araştırmaları bulunduğunu belirterek, devletin güvenlik güçleri olduğunu, bunların da insanların yurttaşlık hakkını doğru kullanması konusunda gücü olduğunu dile getirdi.

Bilge köyünde yaşananların namus ve töre cinayetiyle izah edilemeyeceğini ifade eden Türk, ''Dünyanın hiçbir yerinde köy koruculuk sistemi, devletin güvenlik gücünün yerine geçemez. Öyle bir mantığı geliştirirseniz, durum vahim olur'' dedi.

Türk, "Koruculuk sistemini kaldırmak gerekmektedir. Elbette bu insanların da mağdur edilmesini istemiyoruz. Yeter ki insanlar bu silahları alırken, çevrelerine zarar vermeyecek bir anlayışı gerçekleştirsinler" diye konuştu.

DTP lideri Ahmet Türk, perşembe günü Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı ile bir araya gelmişti.

Sayfa Yükleniyor...