Ahmet Türk yeniden DTP Genel Başkanı

Olaylı DTP kongresinde Ahmet Türk yeniden genel başkanlığa seçildi.

04.10.2009 - 01:24

Ahmet Türk yeniden DTP Genel Başkanı

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Ahmet Türk yeniden genel başkanlığa seçildi.

Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'ndaki kongrede, Divan Başkanlığına DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik seçildi. İstiklal Marşı'nın okunmadığı kongrede, saygı duruşunda bulunuldu.

''Eşitlik ve Özgürlük için Demokratik Çözüm'' sloganıyla yapılan kongrenin gerçekleştirildiği salonda kürsünün arkasına, parti flaması ve Türk bayrağı asıldı.

Salonda, ''Demokratik Türkiye için Demokratik Özerklik'', ''Yol Haritası İstiyoruz'', ''İçi Boş Açılımlara Son'', ''Çözüm Operasyonlarda Değil, Diyalog ve Barışta'' yazılı pankartlar dikkati çekti.

Kürtçe türkülerin çalındığı salonda bulunanlar, sık sık Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı.

Bu arada, yüzleri kapalı bazı kişiler, delegelerin bulunduğu bölümde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan posterleri ve terör örgütünün renklerinin bulunduğu bez parçaları açtı. Salondakiler bu sırada terör örgütü elebaşı lehine Kürtçe slogan attı.

Aynı kişiler, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk salona girdikten sonra sahneye çıkarak, tekrar poster açtı. Kongre sunucusu, ''sahne sağlam olmadığı için tehlike yaratabileceği'' gerekçesiyle bu kişilerin sahneden inmelerini istedi. Bu kişiler daha sonra kongrenin yapıldığı salondan çıkarıldı.

DTP eşbaşkanlarından Emine Ayna konuşma yaptığı sırada bir grup kürsüyü işgal etmek istedi. Abdullah Öcalan posterleri açan kürsüden indirilmeleri üzerine olay çıkarmaya çalıştı. Daha sonra kürsüden indirilen yüzleri maskeli grup gazetecilere de saldırdı.

Kongrede 654 delege oy kullanırken 3 oy geçersiz sayıldı. Geçerli 651 oyun tamamını alan Türk, yeniden genel başkanlığa getirildi.

Türk, sonucun açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, kendisine güvenen halka ve delegasyona teşekkür etti.

Türkiye'nin sancılı, ancak ''Demokratik Açılım''ın da söz konusu olduğu önemli bir süreçten geçtiğini belirten Ahmet Türk, ''Bize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Bu topraklarda bin yıllık birlikteliği gerçekleştiren Kürt ve Türk halkı daha güzel bir geleceği hak etmiştir'' dedi.

Barış ve kardeşlik için gelişim ve dönüşümden yana olmasının gerektiğini ifade eden DTP Genel Başkanı Türk, ''İnanıyoruz ki halkımızın mücadelesini daha güçlü bir noktaya taşımak için, daha güzel bir gelecek için ve Türkiye'de ezilen halkların tercümanı olmak için partimizin tüm organlarıyla yeni bir süreci başlatacağız'' diye konuştu. DTP'nin Temmuz ayında gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısında, ''gelişen siyasal sürecin önemi nedeniyle bu sürece yanıt verebilecek örgütsel bir yapının çıkarılması'' değerlendirmesi yapılarak olağanüstü kongre kararı alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...