Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e Samsun'da yumruklu saldırıda bulunulmasıyla ilgili soruşturma kapsamında, bir emniyet müdür yardımcısı ile bir şube müdürünün valilikçe görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

İlişkili Haberler


Samsun Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da düzenlenen olaylı gösterinin ardından tutuklanan Turan ve Metin Bilen'in duruşması sonrası Ahmet Türk'e, adliye çıkışında yumruklu saldırıda bulunulmasıyla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, idari ve adli olarak çok yönlü bir soruşma yürütüldüğü vurgulanarak, ''Ahmet Türk'e yapılan saldırı ile ilgili olarak yürütülen soruşturma çerçevesinde İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Cemal Issı ve Şube Müdürü 4. Sınıf Emniyet Müdürü Murat Alkan Valiliğimizce görevden uzaklaştırılmıştır'' denildi.

RUHSATSIZ SİLAH TAŞIMAKTAN SABIKALI
Öte yandan yumruk atma olayının faili İsmail Ç. (23) ile olay sırasında Türk'ün içinde bulunduğu araca tekme attığı iddiasıyla gözaltına alınan Uğur K'nın (22) Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusuna devam ediliyor.

İsmail Ç'nin Adliye Sarayı yakınlarında bir kahvehanede çalıştığı, ruhsatsız silah taşımaktan sabıkası olduğu öğrenildi.

Şu ana kadar bir siyasi bağlantısı tespit edilemediği belirtilen şüpheli ile diğer zanlının muhtemelen yarın Adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.


İsmail Ç'nin babası Ali Ç.,''Aniden gelişen bir olay olduğunu zannediyorum'' derken, failin çalıştığı kahvehane sahibi Kazım Topaloğlu ise şöyle konuştu:

"Askerliğini Mardin'de yaptı. Oradaki olaylardan etkinlenmiş olabilir. Kafasında bazı şeyleri yaşamış ve kurmuş. Televizyondaki olayları görüyoruz. Onların geldiğini duyunca Adliye önüne gitti. Biz de oradaydık. Zaten iş yerimizle Adliye binası çok yakın."
BÜLENT ARINÇ
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Sayın Ahmet Türk'e kendini bilmez bir kişi tarafından yumruklu saldırı yapılmıştır. Sayın Türk'e yapılan bu saldırıdan dolayı büyük bir üzüntü duydum. Bir siyasetçi ve bir insan olarak bu menfur saldırıyı kınıyorum. Dilerim, bu saldırı, Anayasa değişikliği arifesinde, ülkedeki huzurlu ortamı bozmayı hedeflemek isteyen bazı provokatörlerin tertiplerinden birisi olmasın.

Olayı çok yönlü olarak araştırıyoruz. Saldırıya maruz kalan Sayın Türk'e, ailesine ve arkadaşlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum'' dedi.

DENİZ BAYKAL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokratlar Grubu Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Brüksel'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin saldırıya ilişkin sorularını yanıtladı.

Baykal, ''Çok büyük bir üzüntüyle karşıladım. Siyasal hayatımızda şiddeti, sokak olaylarını, siyasi kişilere saldırıları mazur gören bir anlayışın, bir zihniyetin gelişmesine izin veremeyiz'' dedi.

HÜSEYİN ÇELİK
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik de, saldırıya ilişkin, ''Bu ve benzeri saldırılar, kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın, bizim tarafımızdan Türkiye'nin huzur ve barışına yapılan saldırılar olarak değerlendirilmektedir'' açıklamasında bulundu.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, bugün Samsun'da uğradığı saldırı nedeniyle, Türk'e, ailesine ve sevenlerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Çelik, ''Bu menfur saldırıyı AK Parti camiası adına şiddetle kınıyoruz. Bu ve benzeri saldırılar, kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın, bizim tarafımızdan Türkiye'nin huzur ve barışına yapılan saldırılar olarak değerlendirilmektedir. Yetkililerin ve ilgili kurumların gerekeni yapacağına olan inancımız tamdır'' dedi.