Tekirdağ'a bağlı Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü, firari Mesut Aslandaş'ı Yılmaz Koca ismiyle sahte sürücü belgesi ve ruhsatsız bir tabancayla yakaladı. Adli işlem yapılırken Aslandaş'ın ifadelerinde geçen önemli iddialar üzerine soruşturma derinleştirildi. 20-21 Kasım 2009'da Mesut Aslandaş'ın kamera kayıtlı ifadesi alındı ve Aslandaş'a MİT'çi olduğunu söylediği kişilerle ilişkisine dair detaylı sorular yöneltildi.

Sabah gazetesinin haberine göre Aslandaş'ın babası Rıza Aslandaş 2007'de Tekirdağ'da polis memuru Metin Ak'ı şehit etti. Bu dönemde başka bir yaralama suçundan kendi de hapis yatan Mesut Aslandaş tahliye olduktan sonra Tekirdağ'da barınamayacağı düşüncesiyle İstanbul'a gitmeye karar verdi.

Hapisten tanıştığı bir arkadaşının MİT’çi dediği O.Ç ve soyadını bilmediği E. ile tanıştı. Aslandaş ifadesinde şöyle dedi: "Ben arandığım için konuşma sırasında af çıkacak mı diye soruyorum. Çekmeköy'de kuyumcu dükkanı olan, aslında MİT'e çalışan O.Ç. 'Çıkacak tabii oğlum' dedi. 'Yalnız Ahmet Türk'ü vuracaksın oğlum. Ahmet Türk yok mu DTP milletvekili!.. Emniyet seni niye arıyor, sen ve baban polis katili diye de taktılar sana. Ahmet Türk'ün kafasına iki tane sıkarsan bütün Emniyet camiası arkanda olur. Milliyetçi işadamları arkanda olur. Eğer vurursan konumuyla ilgili her türlü istihbaratı sana sağlarız' dedi."

İfadesinin devamında öneriyi kabul etmediğini ve sessizce geçiştirdiğini söyleyen Aslandaş, "Üzerinden çıkan Yılmaz Koca adına düzenlenmiş sürücü belgesini nereden buldun?" sorusunu ise O.Ç.'den temin ettiği cevabını verdi.

Aslandaş ayrıca ifadesinde O.Ç. ile İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki MİT binasına gittiğini de belirtti.