Ahşap yangın merdiveninden sonra...

Trabzon Akçaabat'taki 6 katlı apartmanın yangın merdivenine binanın hiçbir yerinden giriş bulunmuyor. Merdivenin çıkışı da birinci katta bitiyor!

14.05.2009 - 11:12

Ahşap yangın merdiveninden sonra...

Trabzon Uzungöl'de yıllar önce haber olan ahşap yangın merdiveninden sonra bu kez Akçaabat'taki yangın merdiveni görenleri şaşırtıyor.

Yapımına 1994 yılında başlanan ve 2001 yılında tamamlanan 6 katlı apartmanın bir cephesine, dairesel yangın merdiveni monte edildi.

Apartmana monte edilen yangın merdivenine dairelerin hiçbirinden geçiş bulunmadığı gibi, yangın  merdiveninin çıkışı da, zemine kadar inmeyip birinci katta sonlanıyor.

Binada oturan vatandaşların, muhtemel bir yangında hayatlarını kurtarmaya yardımcı olması için zorunlu tutulan merdiven, prosedür gereği var olmaktan başka bir işe yaramıyor.

Binayı yapan müteahhidin, yapı kullanım izni almak için yangın merdivenini yaptırdığı ancak eksikliğin aradan geçen 8 yıla rağmen düzeltilmediği belirtildi.

YÖNETMELİĞE GÖRE NASIL OLMALI?
Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'te yangın merdiveni, yangın durumunda, binadaki insanların emniyetli olarak ve süratle tahliyesi için özel olarak yapılan, yangından korunmuş kaçış merdiveni olarak tanımlanıyor.

Ayrıca, yangın merdivenlerinin kaçış yolları bütününün bir parçası olduğu, diğer kaçış yolu bölümlerinden bağımsız olarak tasarlanamayacakları belirtiliyor.

Yönetmelik, dairesel merdivenleri de şöyle tanımlıyor:

"Dairesel merdivenler, yanmaz malzemeden yapılmaları ve en az 800 mm genişlikte olmaları durumunda, kullanıcı yükü 25 kişiyi aşmayan herhangi bir kattan, ara kattan veya balkonlardan zorunlu çıkış olarak hizmet verebilir. Belirtilen koşulları sağlamayan dairesel merdivenler zorunlu çıkışlar olarak kullanılamaz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...