AİHM'den 'Rizeli kardeşlere tazminat' kararı

Devlet, arsalarının bir bölümü Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından istimlak bedeli ödenmeden alınan Rizeli 3 kardeşe tazminat ödeyecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.07.2009 - 23:34

Rizeli Süleyman, Ali ve Mustafa Kalyoncu kardeşler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde, arsalarının bir bölümünün istimlak bedeli ödenmeksizin kendilerinden alındığı gerekçesiyle açtıkları davayı kazandı.

Süleyman Kalyoncu, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, merkeze bağlı Çiftekavak mevkisinde kıyı alanındaki arsalarının 104 metrekarelik bölümü ve bu bölümde bulunan binaların, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında açılan ve iki yıl süren dava sonucunda 'kıyı alanında olduğu' gerekçesiyle, istimlak bedeli ödenmeden kendilerinden alındığını belirtti.

Kalyoncu, 'deki yargı organlarından sonuç alamadıkları için 2007 yılının Eylül ayında avukatları Yaşar Demirci ve Ersoy Günay aracılığıyla davayı AİHM'e taşıdıklarını ifade ederek, ''AİHM'in dava ile ilgili kararı ülkemizdeki ilgili kurumlara iletildi. Karara göre AİHM oy birliğiyle bize 10 bin avro tazminat verilmesine, ayrıca 3 bin 500 avro olan mahkeme masraflarını da Türkiye'nin ödemesine hükmetti'' dedi.

Davayı açarken amaçlarının hak aramak olduğunu vurgulayan Kalyoncu, ''Verilen karar, uğradığım zararı karşılamasa da adalet yerini bulduğu için mutluyum. Türkiye'de sonuç alamadığımız için üzgünüm. Keşke bu kararı Türkiye'deki mahkemeler verseydi de AİHM'e gitmek zorunda kalmasaydık. Bu davanın emsal olacağını düşünüyorum. Yaşanan bu süreçte çok mağdur olduk. Biz ülkesini seven insanlarız. Ancak atalarımızdan bize kalan özel mülklere de sahip çıkmak zorundayız'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...