AK Parti 15 yaşında

AK Parti 15. kuruluş yıldönümünü dün kutladı. Kutlama, 15 Temmuz Şehitleri'nin anısına genel merkez önünde sade bir törenle yapıldı. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz konuşma yaptı.

Haberler - İHA - NTV Haber 14.08.2016 - 03:16 | Son Güncelleme : 15.08.2016 - 03:43

AK Parti 15 yaşında

14 Ağustos, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 15. kuruluş yıldönümü. 15 Temmuz'da şehit olanların anısına bu yıl kutlama programı yapılmadı. 

AK Parti Genel Merkezi önünde sade bir etkinlik düzenlendi.

Tören bu yıl ilk kez açık alanda düzenlendi. 5 binin üzerinde resmi davetli vardı.

Programa, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ın yanısıra 11'nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile çok sayıda eski-yeni AK Parti kurmayı katıldı. Programda, Ak Parti'nin 15 yılını anlatan bir video gösterimi de yapıldı.

Törende ilk konuşmayı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptı. Yılmaz'ın konuşmasının ardından eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yoluyla törendekilere seslendi.

Törende son konuşmayı AK Parti Genel ve Başbakanı ve Başbakan Binali Yıldırım yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: PARTİMLE HUKUKİ BAĞIM KOPMUŞ OLSA DA GÖNÜL BAĞIM, MÜCADELE ARKADAŞLIĞIM BİTMEMİŞTİ, BİTMEYECEKTİR

AK Parti’nin 15. kuruluş yıldönümü nedeniyle AK Parti Genel Merkezi önünde düzenlenen programa İstanbul’dan telekonferans sistemi ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, 15 Temmuz gecesi yaşananlara şahit olduktan sonra 15 Temmuz gecesi öncesi gibi davranamayacağını söyledi. Erdoğan, Türkiye’nin son 14 yılının sorumluluğunu üstlenmiş iktidar partisi olarak AK Parti’nin de böyle davranamayacağını, muhalefet partilerinin de aynı anlayışta olduğuna şahit olduğunu ifade etti.

“BERABER YÜRÜĞÜMÜZ, BERABER ISLANDIĞIMIZ BU YOLDA HEP BİRLİKTE ÇOK ŞEYLER YAŞADIK”

“Kurulduğu günden beri kaderi ülkenin ve milletin kaderi ile özdeşleşen AK Parti çatısı altında birlikte yol yürüdüğüm kıymetli yol arkadaşlarım; sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum” ifadeleri ile konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucu genel başkanı olmaktan iftihar ettiğini söylediği AK Parti ile olan hukuki bağını 27 Ağustos 2014 tarihindeki olağanüstü kongrede kopartmak zorunda kaldığını söyledi. Erdoğan “O gün tam 13 yıl sonra partimden ayrılıyor olmamın hüznünü, milletimin tamamıyla kucaklaşıyor olmamın sevincini birlikte yaşamıştım. Partim ile bağım kopmuş olsa da partiyi birlikte kurduğum, bugüne kadar birlikte yol yürüdüğüm dava arkadaşlarımla gönül bağım, mücadele arkadaşlığım asla bitmemiştir, bitmeyecektir. Hatırlayınız, 26 Mart 1999 tarihinde milletimizle birlikte Pınarhisar Cezaevine doğru yola çıkarken ‘beraber yürüdük biz yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi hatırlatıyor.’ Beraber yürüğümüz, beraber ıslandığımız bu yolda hep birlikte çok şeyler yaşadık. Cezaevinden çıktıktan sonra hiç vakit kaybetmeden milletimize koştuk. Ardından 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletimiz bize ülkeyi yönetme sorumluluğunu verdi. 9 Mart 2003 tarihinde birkaç aylık gecikmeyle de olsa Başbakanlık görevini üstlenerek milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için gece gündüz çalıştık. İçeride ve dışarıda önümüze çıkan, çıkartılan tüm engellerin üstesinden birer birer gelerek ülkemizi her alanda cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanları daha geride bırakan bütün o hizmetlerle, yatırımlarla, eserlerle donattık. Biz milletimize hizmet ettikçe milletimizde bize sahip çıktı. Her seçimde oyumuzu artırdık, her seçim döneminin ardından hizmetlerimizi katladık. Cumhurbaşkanlığı seçimleri de oldukça sancılı geçti. 2007 yılında bize cumhurbaşkanı seçtirmemek için 367 garabeti dahi oynamadık oyun bırakmadılar. Düğümü milletimiz çözdü” dedi.

“BU ALÇAKLAR O GECE 240 EVLADIMIZI ŞEHİT EDEREK, 2 BİN 195 KARDEŞİMİZİ YARALAYARAK MİLLETİMİZE BEDEL ÖDETMİŞLERDİR”

Farklı vesayet odakları ile girişilen saldırılardan sonuç alamayanların 2013 yılından itibaren yeni senaryoları devreye soktuklarının altını çizen Erdoğan, “Gezi olayları ile toplumsal kaos denemesi yaptılar, tutmadı. Emniyet ve yargı içinde yuvalanmış bir ihanet çetesi vasıtasıyla 17-25 Aralık darbe girişimini başlattılar. Oradan da netice alamadılar. Cumhurbaşkanının doğrudan milletin oyu ile belirleneceği 2014 seçiminde ülke siyasi tarihimizde örneği olmayan bir şekilde 13 parti bir adayı destekledi. Milletimizin yüzde 52’sinin desteğini alarak ilk turda bu mücadelen de hamdolsun galip çıktık. Bu defa Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki bazı ilçelerimizde bölücü terör örgütü eli ile silahlı bir başkaldırı teşebbüsünde bulundular. Açtıkları çukurlara kendileri gömüldüler. PKK ve DAEŞ’i kullanarak Ankara, İstanbul’da diğer şehirlerimizde canlı bomba saldırıları yaptılar, yine istedikleri neticeyi alamadılar. 15 Temmuz 2016 gecesi ise ülke tarihimizin de kendi geçmişimizin de en alçak, en kanlı, en sinsi tehdidi ile karşı karşıya kaldık. O gece TSK’nın bünyesine sızmış FETÖ mensubu bir grup asker müsveddesi ne yazık ki bu tür terörist, kendi milletine ve devletine karşı darbe girişimi başlattı. Bu hainler milletin imkanları ile alınan, devletin namuslarına emanet ettiği tankları, helikopterleri, uçakları her türlü silahı yine millete karşı kullandılar. Milletimizle birlikte omuz omuza vererek bu ihanet girişimini de akamete uğrattık. 15 Temmuz'da pek çok dava arkadaşımızı şehit verdik, çok sayıda gazimiz var. O gece meydanlarda AK Partilisi ile diğer partilerin mensupları ile tek yürek tek ses olarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkma mücadelesi verildi. 7 Ağustos İstanbul Yenikapı'da bir araya gelen siyasi parti genel başkanları ve her kesimden vatandaşımız, ülkemizin önünde yeni bir kapının açılışının müjdecisi olmuştur. Türkiye'nin birliği, beraberliği, kardeşliği konusunda açtığı bu yeni kapıya sonuna kadar sahip çıkacağına inanıyorum. Biz yıllarca gerekirse kendimiz bedel ödeyeceğiz, ama milletimize bedel ödetmeyeceğiz demiştik. Yıllarca bu hassasiyetle hareket ettik, hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Maalesef bu alçaklar o gece 240 evladımızı şehit ederek, 2 bin 195 kardeşimizi yaralayarak milletimize bedel ödetmişlerdir. Milletimize bu ihaneti yapanlardan hesap sormak ve FETÖ’nün kökünü kazımak boynumuzun borcudur. Bu vesileyle bir kez daha şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum, gazilerimize Rabbimden şifalar diliyorum” diye konuştu.

“ARTIK 15 TEMMUZ ÖNCESİ GİBİ DAVRANAMAYIZ”

AK Parti’nin ve mensuplarının medeniyet davasının bin 400 yıllık kadim bir dava olduğunu söyleyen ve AK Parti ve mensuplarının Anadolu coğrafyasında bin yıldır verilen mücadelenin bugünkü temsilcileri olduğunu ifade eden Erdoğan, “AK Parti'yi var eden ve yaşatan ruh, İstanbul'un fethinden Çanakkale’ye, İstiklal Harbinden 15 Temmuz'a kadar bu milletin iftihar vesilesi tüm dönemlerinin ruhudur. Bu parti sadece komşularımızda değil Balkanlar'dan Orta Asya’ya, Kuzey Afrika'dan Güney Asya’ya kadar dünyanın neresinde bir mazlum varsa hepsinin de akan gözyaşını silen eldir. Bu parti ötekileştirmelerin, dışlanmışların, öz yurdunda parya muamelesi görenlerin ümitle çarpan yüreğidir. Onun için sizlere büyük görevler düşüyor. 15 Temmuz’a kadar AK Parti'ye oy verenlerden aldığınız güçle tüm Türkiye'ye hizmet etmenin çabası içindeydiniz, 15 Temmuzdan sonra ise hangi partiye oy vermiş olursa olsun artık Türk milletinin tamamına karşı kayıtsız şartsız sorumluluğunuz vardır. O gecede hep birlikte şu gerçekleri gördük; bu millet varsa biz varız, bu ülke varsa biz varız, bu devlet varsa biz varız, bu bayrak varsa biz varız, bu ezanlar, bu salalar varsa biz varız. İşte bunun için 15 Temmuz'da hepsine birden saldırdılar. Meclise saldırdılar, çünkü milletin temsil makamıydı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne saldırdılar, çünkü devletin temsil makamıydı. Polise saldırdılar, çünkü bayrağın muhafızıydı. Askerimize saldırdılar, Çünkü onlar vatanın koruyucusuydu. Karşılarına ‘Allahu Ekber’ diyerek çıkan insanlara saldırdılar, çünkü ezanın ve salanın çağrısıyla oraya gelmişlerdi. Tüm bunlara şahit olduktan sonra artık 15 Temmuz öncesi gibi davranamayız. En başta Cumhurbaşkanı olarak ben davranamam, iktidar partisi olarak, Türkiye’nin son 14 yılının sorumluluğunu üstlenmiş iktidar partisi olarak AK Parti böyle davranamaz. Muhalefet partilerinin de aynı anlayışta olduğuna bu süreçte şahit oldum, inanıyorum. Sivil toplum kuruluşlarının, medyanın, meslek örgütlerinin, farklı meşreplerin, ekollerin temsilcisi tüm grupların da aynı anlayışta olduğunu ümit ediyorum. AK Parti'nin 15. kuruluş yıldönümü ülkemiz ve milletimizin böyle tarihi bir dönem noktasında gerçekleşiyor. Türkiye'nin 2002 yılı sonundan bu yana gerçekleştirmiş olduğu ekonomik ve demokratik dönüşümünün mimarı olan AK Parti'den yeni dönemde de aynı öncü misyonunu devam ettirmesini bekliyorum. Bir kez daha kurucu genel başkanı olduğum AK Parti'nin 15. kuruluş yıldönümünü gönülden kutluyorum. Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım Bey başta olmak üzere tüm yönetici kadroya ve şuana gelişinde emeği geçen tüm kardeşlerime, köy-mahalle temsilcisinden MKYK’sına partiye emek vermiş olan herkesi tebrik ediyorum. Milletimizin birlik, dirlik ve beraberliğimiz için vereceğiniz mücadelede sizlere başarılar diliyorum. Sizlere sevgilerimi saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN YILDIRIM: EĞİLMEDİK, BÜKÜLMEDİK, YIKILMADIK, MİLLETE GÜVENDİK VE BAŞARDIK

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin 15. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen programda konuştu. Yıldırım, konuşmasına Orhan Şaik Gökyay’ın, ‘Bu vatan kimi?’ şiirinden “Tarihin dilinden düşmez bu destan, Nehirler gazidir, dağlar kahraman her taşı bir yakut olan bu vatan can verme sırrına erenlerindir” dizeleriyle başladı. Yıldırım, bugünün çok özel bir gün olduğunu belirterek, “14 Ağustos 2001’de siyasi tarihimizde yeni bir gün açıldı, Adalet ve Kalkınma Partisi kuruldu. AK Parti bugün 15 yaşında. Bu kutlu hareket 15 yıl önce Bismillah diyerek milletin huzuruna çıktı. Kurucu Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin kurulduğu gün, bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak demişti. Bu sözün üzerinden 15 yıl geçti. 15 Temmuz’da hain FETÖ darbe girişiminin püskürtülmesiyle bir kez daha gördük ki hiçbir şey eskisi gibi olmadı, olmayacak. 15 yıl boyunca Türkiye’yi kalkınma yarışında ön saflara taşıdık, bir yandan da vesayet odaklarıyla mücadele ede ede geldik” ifadelerini kullandı.

İstiklal ve istikbal mücadelesinin verildiğini anlatan Yıldırım, “Eğilmedik, bükülmedik, yıkılmadık, millete güvendik ve başardık. Genel Başkanı bile milletvekili olması engellenen parti olarak ilk seçimimizden zaferle çıktık, tek başına iş başına geldik. O gün bugün milletin artan güvenine hep mazhar olduk. Türkiye’nin bütün imkan ve kaynaklarını vatandaşlarımız için kullandık. Her şey Türkiye için dedik ve her şeyi Türkiye için yaptık. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Türkiye’yi adaletle hakkaniyetle geliştirdik. Bize omuz veren milletin başını asla öne eğdirmedik. İnsanımızın izzetini, şerefini, irfanını hep savunduk. Önce Türkiye diye yola çıktık ve bu şiarla durmak yok, yola devam ettik. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesiyle hareket ettik. Devlet millete aittir dedik, devletle milleti buluşturduk, kucaklaştırdık, diklenmedik ama dik durduk. Milli irade karşısında hiçbir derin yapı, vesayet odağı, terör örgütünü tanımadık. Sayısız ihanetle çarpışarak bugünlere geldik. Son olarak eli kanlı FETÖ darbecilerine milletimizle birlikte diz çöktürmenin onuruyla huzurunuzdayız” diye konuştu.
15 Temmuz gecesi milletin akın akın meydanları doldurduğunu ifade eden Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla halkın sokaklara indiğini söyledi.

Milletçe çıkılan bu yolda milletle yüründüğüne dikkati çeken Yıldırım, “Kurucu Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere herkesten Allah razı olsun. Sadece seçimler kazandığınız için değil, gönüller kazandığınız için değil, Allah sizlere daima sizlerden daima razı olsun, sizlerin yolunu daima açık etsin. Bu vesileyle bu kutlu davaya emek veren, mahalle başkanından köy temsilcisinden, kurucularımızdan, il, ilçe ve belde başkanlarımıza, kadın kollarımıza, genel merkez teşkilatımıza, milletvekillerimize ve topyekün bütün AK Parti ailesine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

15. kuruluş yıldönümünde kurucu ilkelerin hatırlanması gerektiğine işaret eden Yıldırım, “AK Parti Anadolu’nun bağrından çıkmış bir Erdemliler hareketidir. AK Parti, etnik, her türlü ayrımcılığa net bir şekilde karşı durmuştur. Her bölgeyi, her kesimi kucaklayan bir Türkiye partisi olmuştur. AK Parti milletin sesi, Türkiye’nin partisidir. AK Parti milletin ta kendisidir. Bugün de derdimiz, davamız Türkiye’dir. Milleti esas alan partimiz kurulduğu günden itibaren her zaman toplumsal merkezi temsil etmiştir. Siyasete itibar kazandıran AK Parti hiçbir zaman sorun odaklı olmamış, her zaman ezber bozan uygulamalarıyla Türkiye’nin ufkunu açmıştır” şeklinde konuştu.

“BİZ, HİÇBİR ZAMAN İKTİDAR VE GÜÇ SARHOŞLUĞUNA KAPILMADIK, KAPILMAYACAĞIZ”

AK Parti’nin hiç kimsenin yaşam alanına müdahale etmeyerek, kısıtlamaları Türkiye’nin gündeminden çıkardığını anlatan Yıldırım, AK Parti’nin geldiği süreci ve AK Parti’nin Kurucu Lideri Erdoğan’ın ‘Sakın hiçbir AK Partili iktidar sarhoşluğu ve rehavetine kapılmasın’ sözlerini hatırlattı. “Biz hiçbir zaman iktidar ve güç sarhoşluğuna kapılmadık, kapılmayacağız” diyen Yıldırım, teşkilatın güçlü bir kurumsal yapı içinde dimdik ayakta olduğunu ifade etti. Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti:

“15 Temmuz’da milletle birlikte, dünyanın en şeytani, en alçak darbe girişimini bertaraf etmiş ve darbecilere diz çöktürmüş bir yönetim kadrosudur AK Parti. İhanet çetelerine, terör örgütlerine, milletin yoluna taş koyanlara inat biz milletin yoluna baş koyduk. Allah’ın izniyle bu yoldan bizi kimse çeviremez. Türkiye’yi daha güzel, adil, daha huzurlu bir ülke yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bu süreçte, Türkiye’yi vesayet odaklarından, ihanet şebekelerinden, terör unsurlarından tamamen temizleyecek, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik ve bütün renklerimizde bir ve beraber olduk. Milletin gazi meclisini bombalayan düşmanları hepimizi hedef aldı. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, CHP’li, MHP’li, HDP’li vatandaşlarımızla dimdik durduk.”

Demokrasi nöbetlerinden asla vazgeçilmeyeceğine işaret eden Yıldırım, “Aziz şehitlerimiz sayesinde şanlı bir millet olduğumuzu bir kez daha gördük. 15 Temmuz’da verdiğimiz şehitlere Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum. 15 Temmuz Çanakkale ruhunun canlandığı ruhun adıdır, hain darbeci FETÖ teröristlerin yok edildiği kanlı darbenin zaferle sonuçlandığı gündür. 15 Temmuz bir milattır, milletin istikbalinin teminat altına alındığı gündür” dedi.

Yıldırım, 15 Temmuz’da şehit düşenlerin isimlerini anarak, “Şehitlere baktığımızda Türkiye’yi görüyoruz.Akrabam, Erzincanlı Mete Sertbaş...Bu toprakları bir kez daha vatan kılan Aziz şehitlerimizi hürmetle, şükranla yad ediyoruz. Emanetleri emanetimizdir. Onlar bu milletin birliğine saldırıyorlar. Kazanımlarımızı yok etmek, geleceğe emin adımlarla yürüyüşümüzü durdurmak istiyorlar. AK Parti milletle birlikte meydanı vatan hainlerine bırakmadı, asla bırakmayacak” dedi.

Yıldırım, “Bu millete ihanet edenlere zerre kadar değer vermeden, milli iradeye, milletin geleceğine sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz” dedi.
Temel hak ve özgürlükler alanının AK Parti tarafından olabildiğince genişletildiğine dikkati çeken Yıldırım, çok çeşitli alanlarda en cesur adımları atmaktan asla geride durmadıklarını ifade etti. Demokraside ilerlemelerin kalkınma hamlesiyle eş zamanlı olarak ele alındığını belirten Yıldırım, dünyaya daha fazla entegre olunduğunu, milli gelirin 14 yılda 3 kattan daha fazla büyütüldüğünü dile getirdi. Son 14 yılda 7 milyonun üzerinde vatandaşa iş sağlandığını, 1 milyon yeni iş yerinin açıldığını anlatan Yıldırım, AK Parti’nin siyasetinin özünün insana hizmet olduğunu ifade etti.
Başbakan Yıldırım, “Her zaman yoksulun yanında olduk. Kimsesizlerin kimsesi oldu AK Parti. Ölümden, zulümden kaçan milyonlarca mazlum kardeşimize sahip çıktık. Pusulamız millettir, milletin rehberliğidir. AK Parti 15 yılda, 15 sefer tartıya çıktı ve her seferinde de ibre milletin teveccühü yönünde oldu. Biz, AK Parti olarak daima millete güvendik. Bütün düğümleri, bütün sorunları bizim iktidarımızda milletle sizlerle çözdük. Bugüne kadar hep sözde karar da milletindir dedik, bundan sonra da demeye devam edeceğiz. Geleceğe daha büyük hedeflerle yürüyoruz. Hain şer odakları bizi geleceğe doğru kutlu yürüyüşümüzden alıkoyamadı, asla alıkoyamayacak. Hain FETÖ örgütü ve bölücü örgütler, küçük dünyalarında debelenip dursunlar, biz Türkiye olarak, AK Parti olarak bakışlarımızı bir an olsun ufuklardan çevirmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“TOPLUMSAL MUTABAKAT, UZLAŞMA KÜLTÜRÜNÜ ÖZENLE KORUYACAĞIZ”

Terörle mücadelede en küçük bir tereddüt göstermeyeceklerine dikkati çeken Yıldırım, “FETÖ ve bölücü PKK başta olmak üzere terörü Türkiye gündeminden çıkaracağız. Çetelerden temizlenmiş, bağımsız ve tarafsız yargı, iyi işleyen adalet sistemi olmazsa olmazımızdır. Toplumsal mutabakatı, uzlaşma kültürünü özenle koruyacağız. Sorunlarımızı, torunlarımıza havale etmeyeceğiz. Her alanda demokrasi nöbetine devam edeceğiz. Darbelerin konuşulmadığı Türkiye’yi gelecek nesillere emanet edeceğiz” diye konuştu.

“SİVİL ANAYASAYI MİLLETİMİZİN KARARIYLA HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sivil anayasayı milletimizin kararıyla hayata geçireceğiz. Farklılıklarımızın bizi ayrıştıran değil,birleştiren bir zemin olduğunu her zaman hatırımızda tutacağız. Ekonomimizi yüksek gelir seviyesine çıkaracağız. Dünyanın parmakla gösterilen ülkeleri arasına Türkiye’yi sokacağız.”

Devletine ve milletine kurşun sıkan hainlerin kaybettiğini anlatan Yıldırım, “Teröristleri temizlerken, yaşla kuruyu birbirinden ayıracağız. İntikam duygusuyla hareket etmeyeceğiz, adaleti tecelli ettireceğiz. Türkiye’nin gücüne güç katacağız. Bu kutlu yolda yüce Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Bugün bizatihi kuruluş yıldönümü anmalarına katılan 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül Beye teşekkür ediyorum. Benden önceki Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu’na teşrifleri için teşekkür ediyorum. Bugün bu davanın geleceğe taşınamsı için bir ve beraber olan yol arkadaşlarıma bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

GÜL: AK PARTİ TÜRKİYE’Yİ İNANILMAZ ŞEKİLDE DEĞİŞTİRDİ

Törene katılan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise “15 sene dile kolay. Yıllar su gibi akıp gidiyor. 15 sene önce AK Parti’yi kurduğumuzda o zamanki şartları hatırlarsanız, Türkiye maalesef o zaman da karamsar bir ortam içindeydi. Ön görülmez bir durumdaydı. Siyaset tamamen bölük pörçük olmuştu. İşte o şartlar içinde önce yenicilikli hareket olarak başlayan, daha sonra hep beraber kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz AK Parti Türkiye’yi inanılmaz şekilde değiştirdi. Bir kez daha emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 15 Temmuz’da şehit verdiğimiz Erol kardeşimizi özellikle hatırlatmak istiyorum. Bugün maalesef 15 Temmuz’un, yani bir ay önce yaşadığımız çok karanlık gecenin, Türk tarihinin utanç sayfalarından birisi olan gününün aydönümü. Hiçkimsenin düşünemeyeceği, kimsenin hayal edemeyeceği şekilde devlet kademelerine sızmış olan, cemaat adı altındaki bu hareketin darbe girişimiyle uyandık” şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU: MİLLETİN MAKUS TALİHİNİ DEĞİŞTİRDİ

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da kürsüye çıkanlar arasındaydı. Davutoğlu, "AK Parti kadrolarına şunu söylüyoruz; Türkiye'de 10 milyona yakın üyesi ile ve her bir mahallede örgütlenmiş haliyle Ak Parti kadrolarına şunu söylüyoruz; biz biriz, beraberiz, omuz omuzayız ve hep meydandayız. Hiçbir nifak hiçbir fitne bu büyük ailenin arasına giremeyecek" dedi.

Davutoğlu, zor bir dönem olan 20. yüzyılın başında da Balkan Savaşı, Trablusgarp Savaşı ve ardından İstiklal Harbi ile bir milletin kaderinin yeniden çizildiğine dikkat çekerek, AK Parti 2001'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde kurulduğunda, Türkiye'nin bir fetret dönemi yaşadığını belirtti.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İçinden çok güçlü devlet adamları, iki cumhurbaşkanımız, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Abdullah Gül'ü çıkarmak yanında bütün bir milleti harekete geçiren bu hareket, 14 yıl içinde milletin makus talihini değiştirdi. Baktılar ki bu hareketi durdurmak, Türkiye'nin geleceğini karartmak mümkün değil, baktılar ki bu millet 14 Ağustos 2014'te yüzde 52,5'le bir cumhurbaşkanı seçti, 1 Kasım'da yüzde 49,5'le 4 yıllık bir istikrar döneminin önünü açtı, durdurmak için daha önce denedikleri kumpasları, tuzakları tekrar harekete geçirdiler. FETÖ denilen bir şebeke, bir çete, devletimizin her yerine sirayet etmeye çalışan bir suç örgütünü bir düğmeye basarak harekete geçirdiler ama hesap edemediler, bütün bir milletin yumruk olduğunu, bütün bir AK Parti kadrosunun omuz omuza olduğunu hesap edemediler."

CEVDET YILMAZ: GENÇLERİN, KADINLARIN, MİLLETİN PARTİSİ OLDUK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 15 yıl önce kurulan AK Parti'nin, 10 milyon üyesiyle dünyanın en büyük siyasi organizasyonlarından, en güçlü siyasi teşkilatlarından biri haline geldiğini bildirdi. 

AK Parti Kurucu Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o yıllarda ifade ettiği "Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sözlerini hatırlatan ve o günden sonra da hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığına dikkati çeken Yılmaz, Türk milletinin uzun yıllardır hasretini çektiği siyasi temsile kavuştuğunu, milli iradenin vesayet odaklarından kurtulduğunu söyledi. 

Cevdet Yılmaz, "10 milyon üyemizle dünyanın en büyük siyasi organizasyonlarından, en güçlü siyasi teşkilatlarından biri haline geldik. 'Her şey Türkiye için' diyerek yola çıktık, 'Durmak yok yola devam' dedik. İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün istedik. 'Daima millet, daima hizmet' diyerek kalkınmayı hızlandırdık. 'Sen ben yok Türkiye var' diyerek 79 milyonu kucakladık. Gençlerin, kadınların, milletin partisi olduk. Milletin sesi, Türkiye'nin partisi olan AK Parti'nin 15. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyoruz. Rabb'imizin izni, milletimizin desteği ve duası ile 'nice yıllara' diyoruz. 2023 ve ötesine uzanan hedeflerimizle yeni başarılar ve eserlerle dolu yıllar niyaz ediyoruz" dedi. 

Sayfa Yükleniyor...