Başbakan Davutoğlu AK Parti Genel Merkezi'nde konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, on seçimi zaferle, birincilikle geçirdiklerini söyleyerek, "Şimdi de hamdolsun 11. seçimin de birincisi AK Parti'dir" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 08.06.2015 - 07:59

Başbakan Davutoğlu AK Parti Genel Merkezi'nde konuştu

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nin balkonundan vatandaşlara hitap etti.

"Kökleri tarihin derinliğinden beslenen, dalları istikbale uzanan kutlu yürüyüşünün değerli dava arkadaşlarını, bu davanın bugünkü teşkilatlanmış hali AK Parti'nin değerli mensupları"nı selamlayarak konuşmasına başlayan Başbakan Davutoğlu, Ankara'ya 81 vilayeti dolaşarak geldiğini bildirdi.

Alandakilere Fırat'tan Dicle'den, Sakarya'dan, Kızılırmak'tan, Yeşilırmak'tan, Seyhan'dan, Ceyhan'dan, Ağrı'dan, Cudi'den, Toroslar'dan, Ilgaz'dan, Uludağ'dan, Istırancalar'dan selam getirdiğini ifade eden Davutoğlu, tüm vatandaşları bağırlarına bastıklarını söyledi.

"Bu balkonu bir demokrasi makamı yapan Cumhurbaşkanımıza da selamlar olsun" diyen Davutoğlu, "en büyük teşekkürü" millete etti. Başbakan Davutoğlu, "Aziz milletimizi bu seçim gününde tebrik ediyorum. Her bir vatandaşımızı sandığa gidip oy kullanan, irade beyan eden her aziz vatandaşımıza selamlarımı, saygılarımı sunuyorum" dedi.

AK Parti hareketinin 13 yıldır tek bir şeyin, milli iradenin davasını verdiğini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Her türlü engelle karşılaştık. Kurucu Genel Başkanımız yasaklı ilan edildi, 2007'de e-muhtıra vermeye kalktılar, her türlü darbe, vesayet tecrübesinin, sınavının içinden gelen AK Parti kadrolarına selam olsun. Partimizi kapatmaya çalıştılar ama biz hep, 'Milli irade’ dedik, hep, 'Milli irade' demeye devam edeceğiz. Aziz milletimizi bu yüksek katılım dolayısıyla, suhuletle, sükunetle bir seçimi daha başarıyla gerçekleştirmesi dolayısıyla tebrik ediyor, saygılarımızı sunuyoruz. Milletimizin kararı en üst karardır. Milletimizin kararı nihai karardır, bu karara saygı bütün siyasi partiler, taraflar için bir zarurettir. İşte buradan AK Parti’nin demokrasi makamından, balkonundan sesleniyorum, yüce milletimizin kararı her şeyin üzerindedir ve o kararın gereği her şartta yerine getirilecektir. Kimsenin bundan şüphesi olmamalıdır."

"KADERİMİZ MİLLETİN KADERİDİR"

Alandakilerin, "Dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganları üzerine Davutoğlu, "13 yıl içinde büyük sınavlardan geçtik hiçbir zaman eğilmedik, hiçbir zaman eğilmeyeceğiz. Arkasında millet, tarih, irfan, hikmet olanlar eğilmez. Biz milletten geldik, milletle yürüyoruz, kaderimiz milletin kaderidir" karşılığını verdi.

Modern demokrasi tarihinin en büyük ailesi olarak nitelendirdiği AK Parti teşkilatlarına da teşekkür eden Davutoğlu, "Bir ahlak abidesidir AK Parti hareketi. Kurucu Genel Başkanımızdan bu yana nice çetin yolculuklardan hep zaferle çıktık. 10 seçimi zaferle, birincilikle geçirdik. Şimdi de hamdolsun 11. seçimin de birincisi AK Parti'dir" dedi.

Kalabalığın "Ya Allah Bismillah Allahuekber" diye seslenmesi üzerine Davutoğlu, "Evet, 'Ya Allah' diyoruz ve şimdi bu gece tekrar 'Bismillah' diyoruz. Büyük tarihi yürüyüşler için 12-13 yıllık süre bir başlangıçtır. Hamdolsun büyük başarılara imza attık, daha büyük başarılar bizi bekliyor. Bir an bile tereddüt etmeyeceğiz, durmayacağız, milletten ayrı düşmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"ŞAİBE SÖYLENTİLERİNİ ÇIKARANLAR ŞU ANDA UTANÇ DUYMALILAR"

Başbakan Davutoğlu, AK Parti hareketini bir ahlak, erdem hareketi olarak nitelendirerek, "Bugün benimle birlikte olan MYK üyelerimiz, Bakanlar Kurulumuza baktığınızda her biri iki aydır bütün vilayetleri dolaşıyorlar. 'Üç dönemi bitenler nefesi kesilir mi?' diye bekleyenler hayretle takip ettiler ki bizim için dönemler değil asırlar önemlidir. Milletimiz de takdir etmiştir, bu seçim kampanyasında 81 vilayette vatandaşlarıyla buluşan tek parti AK Parti'dir" değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'nin bir kez daha destan yazdığını, birliğin, beraberliğin adresi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, coşkulu mitingler için teşekkür etti.

"Teşkilat burada hocasının yanında" sloganlarına Davutoğlu, "Hiç şüphemiz yok, hep beraber kutlu yürüyüşümüz bir an bile sekteye uğramadan devam edecek inşallah" sözleriyle yanıt verdi.

Başbakan Davutoğlu, seçim sürecine katkıda bulunanlara, seçimlerin suhuletle gerçekleşmesini sağlayan güvenlik görevlilerine, il ve ilçe seçim kurulları ile YSK'ya da teşekkürlerini ileterek, şunları dedi:

"Bu seçim öncesinde birçok şaibe söylentileri çıkartarak demokrasimize leke vurmaya çalıştılar. Bu demokrasi tecrübesiyle Türkiye kendini ispat etti mi? Neticeyi önceden neredeyse bir şekilde şekillendirmek adına bir takım şaibe söylentileri çıkaranlar şu anda utanç duymalılar. Türk demokrasisi güçlüdür, hiçbir şekilde hiçbir şaibe ile gölge düşmeyecektir. Şimdiye kadar böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır."

Davutoğlu, yurtdışında, gönül coğrafyalarında, Üsküp'te, Saraybosna'da, Balkanlar'da, Orta Asya'da, Semerkant'ta, Afrika'da, Somali'de, Tunus'ta, Ortadoğu'da, Filistin'de, Gazze'de, Irak'ta bu hareket için dua edenlere de seslenerek, "Her birinden mesajlar geldi, her biri aynı şeyi söylediler, 'Siz 12 yıldır bize kol kanat gerdiniz, sizin mevcudiyetiniz bizim için en büyük garantidir. Buradan onlara sesleniyorum, biz bu topraklarda ayaklarımız üzerinde dimdik dururken onların her zaman yanında olmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

"GALİP GELEN AK PARTİDİR"

Seçimde, galip gelenin AK Parti olduğunu belirten Davutoğlu, "Herkesin de görmesi gerekir ki AK Parti bu seçimin galibidir ve birincisidir. Bundan şek ve şüphe yoktur. Kimse kaybettiği seçimden zafer çıkarmaya kalkmamalıdır. Herkes kendi muhasebesini yapmalıdır. AK Parti 76 ilde milletvekili çıkardı, 56 ilde birinci oldu. 6 bölgede birinci olan parti, AK Parti'dir" diye konuştu.

Diğer parti temsilcilerinin ne diyeceklerini merak ederek, konuşma yaptığı balkona çıktığını söyleyen Davutoğlu, anamuhalefet partisinin 37 ilde, üçüncü partinin 32 ilde, büyük zafer kazandığı iddia edilen dördüncü partinin ise 56 ilde milletvekili çıkaramadığını dile getirdi. Davutoğlu, "Şimdi herkesin kendi muhasebesini yapması lazım" ifadesini kullandı.

"NÖBETTE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Seçimlerin, Türkiye'nin omurgasının AK Parti olduğunu gösterdiğini ifade eden Davutoğlu, "Her bölgede olan, her vilayette olan, her vatandaşla kucaklaşabilen yegane parti, AK Parti'dir" dedi.

Davutoğlu, "Bundan sonra da vatanın doğusunu batısını birleştirmeye devam edecek miyiz? Her yerde var olacak mıyız? Milleti kardeş kılacak mıyız" sorularını yönelttiği partililerin "Evet" yanıtı üzerine, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte davamızın özetidir. Buradan mesaj olması itibarıyla bütün milletimize seslenmek istiyorum: Bu siyasi tablodan kesinlikle istikrarımıza zarar gelmemesi, 12, 13 yıllık Türkiye kazanımlarının herhangi bir zarar görmemesi için her türlü tedbiri alacağız. AK Parti olarak devletin bekası, milletin refahı ve vatanın huzuru için nöbette olduk, nöbette olmaya devam edeceğiz. Milletimiz rahat olmalıdır. 12, 13 yılın sınavlarından zorlu süreçlerinden geçmiş AK Parti kadroları, bu ülkede istikrara, huzura zarar verilmesine asla izin vermeyecektir. Bu milletin geleceğinin teminatı, AK Parti'dir, AK Parti olmaya devam edecektir. Bu neticelerden hareketle herhangi bir çevre kriz senaryoları üzerine yatırım yapmaya kalkarsa bilsin ki AK Parti'nin iman dolu, azim dolu, kararlı kadroları, dimdik ayaktadır, ayakta olacaktır."

Demokratik süreçler içinde ülke yönetiminin herhangi bir zaafa uğramaması, ekonominin, istikrarın bozulmaması ve kardeşliğin herhangi bir sekteye uğramaması için gereken her türlü adımı atacaklarını, alınacak her türlü tedbiri alacaklarını vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Kimsenin bundan şüphesi olmamalıdır. Vatandaşlarımız görevini yaptılar, oylarını kullandılar. Hepsine hürmet ediyoruz. Onların iradesi her şeyin üstündedir. Biz kendi değerlendirmemizi yapacağız ancak şu da bilinsin ki bu değerlendirmeyle birlikte milletimizin huzuru için atılması gereken adımları, istişare ederek atılması gereken vakitte atacağız. Milletimiz huzur içinde olmalıdır, milletimiz her zamanki gibi geleceğe güvenle bakmalıdır. Çünkü milletin omurgası AK Parti görevinin başındadır, görevinin başında olacaktır."

"YARIN YENİ BİR GÜNE 'YA ALLAH BİSMİLLAH' DİYEREK BAŞLAYACAKSINIZ"

Davutoğlu, parti teşkilatlarına seslenerek, "Buradan teşkilatlarımıza mesajımız şudur, çok büyük görev ifa ettiniz, bütün kadroyu büyük seçim kampanya sürecinde ayakta tuttunuz ama biraz önce kardeşlerimin, dava arkadaşlarımın 'ya Allah bismillah' demeleri gibi size talimatımız, size tavsiyemiz şudur: Yarın yeni bir güne, yeni bir dava aşkıyla 'ya Allah bismillah' diyerek başlayacaksınız. Kimsenin de herhangi bir şekilde, AK Parti üzerinden hesap yapmasına izin vermeyeceksiniz. Sizler bu milletin omurgasısınız" değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'nin, teşkilatlarının bir ferdi ve Genel Başkanı olmaktan gurur duyduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"81 vilayeti gezerken nasıl büyük dava aşkıyla hareket ettiğinizi gördüm. Bütün teşkilatlarımıza Ağrı'dan Edirne'ye, Kars'tan Muğla'ya, Hakkari'den Bursa'ya kadar bütün teşkilatlarımıza, hepinizi tebrik ediyor, gözlerinizden öpüyorum. Çünkü siz ülkenin şu veya bu etnik kesimlere, şu veya bu bölgeye ayrılması tehlikesi karşısında her yerde dimdik durdunuz ve al bayrağı her yerde dalgalandırdınız. Allah sizlerden razı olsun. Teşkilatlarımızın her bir ferdi, yarından itibaren yeni bir yolculuğun aşkıyla bu kutlu yürüyüşe devam edecek. AK Parti, her halükarda milletin omurgası, teminatı olmaya devam edecek. Bütün vilayetlerde bütün teşkilatlarımızı barış içinde, bu demokrasi şölenini yaşamaya ve Türkiye'nin geleceğiyle ilgili her türlü çalışmayı yapmaya devam ediyoruz. Hiçbir şekilde durmayacağız, yola aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Birlik, beraberlik içinde, bize oy vermiş olsun vermemiş olsun bütün vatandaşlarımızı kucaklayacağız. Bütün vatandaşlarımıza selam vereceğiz, selam alacağız. Dertleşeceğiz, hasbihal edeceğiz. Bu seçimlerde alınması gereken mesajları her birlikte değerlendirecek daha da kararlı şekilde yolumuza devam edeceğiz.”

"PARALEL YAPILAR HEPSİ BİRDEN AK PARTİ'Yİ ZAAFA DÜŞÜRMEK İSTEDİLER"

Seçimin zorlu bir süreçler geçtiğini belirten Davutoğlu, sadece Türkiye içindeki partilerin değil Türkiye dışındaki çevrelerin, bu partilerle hareket eden paralel yapının AK Parti'yi zaafa düşürmek istediğini ifade etti.

Davutoğlu, "Bütün bu cephe karşısında Erzurum'da yola çıkarken, 'hayırlar feth ola, şerler def ola' diye çıktık. Her ne surette olursa olsun yine aynı şeyi söylüyoruz, bu neticeyle 'hayırlar feth ola, şerler def ola.' Yolumuz, bizim yolumuz hayır yoludur. Bizim yolumuz hikmet yoludur. Bizim yolumuz irfan yoludur. Allah bu yolun yolcusu olan AK Parti kadrolarının gücünü artırsın, azmini, kararlılığını artırsın, birliğimizi beraberliğimizi daim etsin, geleceğe omuz omuza yürüme kararlılığımızı ebediyen sürdürsün" diye konuştu.

"HERKES KENDİ DEĞERLENDİRMESİNİ YAPMALIDIR"

Seçimin ardından diğer partilere olan mesajını da açıklayan Davutoğlu, "Küçük hesaplarla yenilgiler üzerinden zafer üretmeye kalkmamalılar. Biz kendi değerlendirmemizi yapacağız, herkes kendi değerlendirmesini yapmalıdır" diye konuştu.

Türkiye’de istikrar ve huzur için yeni bir sivil anayasa yapımı konusunda, 12 Eylül Anayasa'sını tarihe gömmek konusunda bütün partilere tekrar çağrı yaptığını ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"(Özgürlükçü, insan onuruna dayalı, geleceğe ve istikbale bütün gençleri en iyi şekilde hazırlayan yepyeni bir anayasa için harekete geçelim) diye çağrıda bulunuyoruz. Türkiye, AK Parti iktidarları döneminde özgürlükçü bir reform anlayışıyla bugünkü demokratik düzeye ulaştı, bunu korumaya kararlıyız ama her partinin şiddetle, terörle arasına mesafe koyması gerekir. Her partinin çatışmacı bir anlayış yerine en iyi düşündüğü formülleri masaya koyması gerekir. Biz, her türlü düşünceye açığız, her türlü fikri konuşmaya açığız ama bir şeye kapalıyız, artık Türkiye’de bir daha darbe ve vesayet kültürü asla olmayacak. Hiçbir güç milli iradenin üstünde egemenlik kurumayacak, hiçbir lobi, çevre Türkiye’nin kaderini belirlemeye kalkamayacak. Bunun için herkesin kendisini, partisini, ülkesiyle ile ilgili gelecek düşüncelerini ortaya koymasının vaktidir. AK Parti, 12 yıllık iktidarı döneminde bütün bunları icraatıyla ortaya koydu. Bundan sonra da her şekliyle bilinsin ki her haliyle bilinsin ki AK Parti millet için en doğru olanı yapmaya kararlıdır, bu kararlılığı ebediyen sürecektir."

"ADALET DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ, MAZLUMLARA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, konuşmasında bir mesajının da kendisini haftalardır dualarla destekleyen "gönül coğrafyası" olarak nitelendirdiği "Balkanlar'a, Ortadoğu’ya, Kafkaslara, Orta Asya’ya, Afrika"ya olduğunu belirterek, "Hiç merak etmeyiniz, AK Parti bu ülkede var oldukça sizin davanız, meseleniz bizim meselemizdir. Birtakım dış çevreler sizlerin meselesine sahip çıkmamız dolayısıyla karşımızda geniş bir cephe oluşturmuş olabilirler ama biz her şeye rağmen ve her şartta 'adalet' demeye devam edeceğiz, mazlumlara sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hak davasının, adalet davasının bayrağını yüceltmeye devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlara "Milli iradeyi gerçekleştirmeye var mısınız? Yeni Türkiye’ye her şartta yürümeye var mısınız? Adalet, irfan ve hikmet davasını kararlılıkla devam ettirmeye var mısınız? Malazgirt’ten beri gelen bu kutlu yürüyüşü nice yüz asırlara iletmeye var mısınız?" diye soran Davutoğlu, seçim neticelerinin Türkiye için, insanlık için hayırlı olmasını temenni etti.

"Yarın yeni Türkiye için, yeni bir başlangıçla yürümeye devam edeceğiz. Yolumuz hayırlı, menzilimiz hayırlı olsun" diyen Başbakan Davutoğlu, konuşmasını Büyük İstanbul Mitingi'ndeki ahdini vatandaşlara tekrarlatarak bitirdi.

NOTLAR

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile balkondan genel merkez önündeki vatandaşları selamladı.

Ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla AK Parti Genel Merkezi önünde toplanan kalabalık, Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasını sık sık "Dik dur eğilme, Türkiye seninle", "Recep Tayyip Erdoğan", "AK Gençlik burada, hocasının yanında" sloganlarıyla kesti.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşması sırasında Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Bülent Arınç, Numan Kurtulmuş, Ali Babacan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, Mehmet Ali Şahin, Abdülhamit Gül, Beşir Atalay, Nükhet Hotar, Mehmet Ali Şahin ve Mustafa Şentop, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, milletvekilleri ve parti üst düzey yöneticileri de hazır bulundu.

Vatandaşlar, Davutoğlu’nun konuşmasını AK Parti Genel Merkezi önünde kurulan iki dev ekrandan izledi. Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasından önce, AK Parti’nin seçim kampanyasında hazırlanan şarkılar da seslendirildi. Davutoğlu’nun konuşmasının ardından, yapılan havai fişek gösterisini vatandaşlar ilgiyle izledi.

Bu arada, Başbakan Davutoğlu'nun konuşması birçok yerli ve yabancı basın mensubu tarafından takip edildi.a

Sayfa Yükleniyor...