AK Parti'nin 4. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda yapılıyor. AK Parti'yi 3 kez seçime götürecek kadro bu kritik kongrede belirlenecek.

İlişkili Haberler


3. kez genel başkanlığa aday olacak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu son adaylığı olacak.

Kongre nedeniyle Ankara'ya gelen partililer, Ankara Spor Salonu çevresinde sabah erken saatlerde toplanmaya başladı.

Salona girmek isteyen vatandaşlar için tek arama noktası oluşturulması yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Delegeler için 2 ayrı arama noktası oluşturuldu.

Spor salonuna akın eden partililere, AK Parti teşkilatı tarafından kumanya dağıtıldı. Ankara dışından gelen konuklar, davul ve zurna ekipleri tarafından karşılandı. Salona giremeyen vatandaşların kongreyi izlemeleri için de salon bahçesine dev ekran kuruldu.

Sahne tasarımında mavi zemin üzerine, mavi ışıklarla belirginleştirilen büyük bir dünya haritası kullanılırken Başbakan Erdoğan'ın konuşma yapacağı sahne Türk ve AK Parti bayraklarıyla süslendi.

CEZAEVİNE GİRERKEN YAPTIĞI KONUŞMA
Sahne kenarındaki ekranlardan da Erdoğan'ın, ilk olarak Siirt Milletvekili seçilmesi ve TBMM Genel Kurulu'nda yemin etmesi yansıtıldı.

Salondaki ekranlardan Erdoğan'ın, hapse girerken yaptığı konuşmanın yayınlanması seyircilerden büyük alkış aldı. Erdoğan'ın değişik tarihlerdeki konuşmaları ve AK Parti hükümetlerinin icraatları da alkışlarla izlendi.

Salonda, kongrenin sloganı olan ''Büyük Millet, Büyük Güç, Hedef 2023'' başta olmak üzere, ''Hayallerimiz Var, Sevdamız Var'', ''Bir Olduk, Birlik Olduk, Birlikte Türkiye Olduk'', ''Durmak Yok, Yola Devam'', ''Tükiye'nin Partisi, Türkiye'nin Lideri'', ''Her Şey Türkiye İçin, Bu Işık Sönmeyecek'', ''Biz Birlikte Türkiye'yiz'' pankartları dikkati çekti.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kongre salonu önünde bulunan Cumhuriyet Caddesi de trafiğe kapatıldı.

ARENA KAPISINDA İLK MESAJ
Başbakan Erdoğan, kongre salonuna 10.30 sıralarında geldi. Erdoğan, kapıda bekleyen partillere kısa bir konuşma yaptı.

Erdoğan, ''Sizinle Arena Spor Salonu'nun içinde beraber olmak isterdim. Ama takdir edersiniz ki salonun içi lebalep dolu'' dedi.

Erdoğan bekleyen partililere teşekkür eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bizim için bu kongre bir milat değil. Bizim miladımız 14 Ağustos 2001'dir. Yola çıktık hep beraber ve 16 ayda bu aziz millet, bu sevgili millet AK Parti'yi iktidara taşıdı. Dere tepe demeden dolaştık. Hep beraber dolaştık. Hepinizin bu yolculukta emeği var. Kimse bunun istisnası değil. Çünkü biz bu millete sevdalıydık. Bu millete aşıktık. Ve bu millet kendine sevdalı olanları yalnız koymadı.

AK Parti iktidarı ben merkezli bir iktidar değildir. AK Parti iktidarı, biz merkezli bir iktidardır ve AK Parti iktidarı milletin iktidarıdır. Sizin iktidarınızdır.”

SALONA ALKIŞLARLA GİRDİ
Konuşmasının ardından giriş yaptığı salonda alkışlarla karşılanan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la birlikte kırmızı halı üzerinde yürüyerek partilileri selamladı. Erdoğan, partililere karanfiller attı, kendisine elini uzatanları selamladı.

DİVAN BAŞKANI ŞAHİN
Bu arada, kongrede Divan Başkanlığı için seçim yapıldı. Kongre başkanlığına 81 il başkanının imzasıyla Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin seçildi.

ŞARKI VE KLİPLİ KONGRE
Türkiye’de ilk kez bir siyasi parti, kongre için şarkı ve klip hazırlattı. Sözleri ve bestesi Özhan Eren’e ait olan şarkı için klip çekildi.

SÜRPRİZ İSİMLER
Kongrede eski MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, HAS Parti’nin eski Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ve eski Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can’ın da parti yönetiminde yer alması bekleniyor.

BEŞ AYRI DİLDE SİMULTANE
Kongrede 200 yabancı konuk için İngilizce, Fransızca, Rusça, Portekizce ve Arapça olmak üzere 5 ayrı dilde simultane çeviri yapılacak.

Kongrede 3 işaret dili tercümanı da görev yapacak.

İKİ ONUR KONUĞU
AK Parti'nin kongre için 2 onur konuğu bulunuyor. Partinin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in davet ettiği 4 onur konuğundan ikisi kongrede yer alacak.

Kendisini yakarak Arap Baharı'nı başlatan Muhammed Bouazizi'nin annesi ve kız kardeşi ile Nobel Barış Ödülü sahibi Yemenli aktivist Tevekkül Karman kongrede hazır bulunacak.

İsrail ordusuna ait tankın ezerek öldürdüğü ABD'li aktivist Rachel Corrie'nin ailesi ile Van depreminde hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki'nin ailesi ise mazereti olduğu için daveti kabul etmedi.

HD YAYIN
Parti yetkilileri, ilk defa bir siyasi parti kongresinden full HD canlı yayın gerçekleştirileceğini belirtti.

12 kamerayla yapılacak canlı yayın, yurtiçi ve yurtdışındaki televizyonlara ücretsiz bir şekilde verilecek.

6 GAZETE VE 2 TELEVİZYON YOK
Öte yandan, Birgün, Aydınlık, Özgür Gündem, Cumhuriyet, Sözcü ve Evrensel gazeteleri ile İMC ve Ulusal Kanal’ın kongreye davet edilmediği öğrenildi.