AK Parti İzmir İl Başkanı Cahit Akay oldu

AK Parti İzmir İl Başkanlığı’na atanan Ömer Cahit Akay eski başkanları da alarak basının karşısına çıktı.

Haberler 29.12.2010 - 14:23

AK Parti İzmir İl Başkanı Cahit Akay oldu

AK Parti Ömür Kabak'ın il başkanlığından alınmasından sonra yaşadığı başkanlık sorununu çözdü.

Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Ömer Cahit Akay atanma yazısını alarak kente döndü ve daha önce görev yapmış il başkanlarıyla birlikte basının önüne çıktı.

İzmir'i kucaklayacak, kentin sorunlarına çözüm üretecek, İzmirlilerin dertlerine çare olup, sorunları hükümet nezdinde çözmek için köprü yönetim oluşturma amacında olduklarını vurgulayan Akay, şöyle dedi:

''Kucaklayıcı bir il yönetimi oluşturmak istiyoruz. Eski ve yeninin karması bir yönetim oluşturacağız. Biz İzmir yönetimi olarak barış, huzur, kardeşlik içinde partimizin eski ve yeni bütün mensuplarını tekrar partimize kazandıracak çalışmalara imza atmak istiyoruz. Diğer siyasi parti il başkanlarıyla da diyaloğumuza samimi ilişki içinde devam edeceğiz. Biz kavga insanı değiliz, barışın, huzurun insanıyız. İnşallah onlarla da barış, kardeşlik içinde ilişkilerimiz sürecek.''

1956'da İzmir'de doğduğunu, İnciraltı'nda denize girdiğini, 54 yıllık hayatının 53 yılını İzmir'de geçirdiğini ve İzmir'in sevdalısı olduğunun altını çizen Ömer Cihat Akay, ''İzmir'i biliyorum, tanıyorum. İzmir'in her sokağını caddesini biliyorum, kenti seviyorum. İzmir'in sevdalısı bir insanım. İzmirli olmam teşkilatın başında görev almak noktasında bir avantaj diye düşünüyorum'' dedi.

Geçmişiyle ilgili alnında leke olacak en ufak bir harekette bulunmadığını vurgulayan Akay, 40-41 yıllık siyasi çizgisini hiç bozmadığını, düzenli bir aile yaşantısına sahip olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

''Başbakanımız, yaptığımız görüşmede, İzmir'i layık olduğu yere yeni ekiple getireceğimize inandıklarını söylediler. Bize inananları mahcup etmemeye gayret edeceğiz. Her zaman şu duayı yapıyoruz. Allah hakkımızda hayır eylenenleri gönlümüzde sevdirmesini, gönlümüzde sevdiklerimizi de hakkımızda hayreylemesini istiyoruz. Göreve hasbelkader geldik, bu görevin hayırlı olmasını diliyoruz. Görevi talep etmedim, matlup (istenilen) oldum.''

1985'te o dönemde üyesi olduğu siyasi parti için bir gece tertip ettiğini, kadın ve erkekler programda ayrı oturduğu için İzmir Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılandığını, 163. maddeden dolayı 20 ay cezaevinde yattığını dile getiren Akay, ''Bu cezayı zul olarak kabul etmedim omuzumda şeref madalyası olarak taşıdım. Fikir hürriyeti mahkumu olarak cezaevinde yatmaktan dolayı onur duydum'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...