AK Parti kulislerinde Meclis Başkanlığı için 3 isim öne çıkıyor

AK Parti'de aday belirlemek için değerlendirme süreci devam ediyor. Başbakan Davutoğlu, adayı yarın açıklayacaklarını söyledi.

Haberler - NTV Haber 25.06.2015 - 21:40

AK Parti kulislerinde Meclis Başkanlığı için 3 isim öne çıkıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin yeni milletvekilleri ile istişare toplantıları yaparak, Meclis Başkan adayı için önerileri istiyor.

Öne çıkan isimler, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz. Konuşulan bir başka isim de Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır.

BOZKIR: "GÖREV TALİP OLUNARAK ALINMAZ"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, isminin TBMM Başkanı adaylığı için geçmesine ilişkin, "Henüz teklif olmadığı gibi istişareler devam ediyor. Görevler talip olunarak alınmaz. Görevler tevdi edilir. Bu sürecin tamamlanmasını beklememiz lazım” dedi.

İsminin TBMM Başkanı adayı olarak gündeme getirildiği anımsatılarak, "Hayırlı olsun diyelim mi?" şeklindeki soru üzerine Bozkır, "AK Parti henüz değerlendirmelerini yapıyor. Sayın Başbakanımız, Genel Başkanımız hem milletvekilleriyle hem parti kurullarıyla, Meclis Başkanlığı konusundaki istişarelerini tamamladıktan sonra bir açıklama yapacaktır. Cumartesi akşamına kadar süre var. Bunu beklememizde yarar var" diye konuştu. 

ADAYIN İSMİ YARIN AÇIKLANACAK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yarın MYK toplantısının ardından Meclis Başkanlığı için adaylarını açıklayacaklarını bildirerek, "Daha sonra Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi ile koalisyon turlarına başlayacağız. Buradan bir kez daha bütün muhalefet liderlerine sesleniyorum; biz onları ziyaret ederken, tam bir iyi niyetle, samimiyetle, dürüstlükle yaklaşacağız. Hiçbirisine kapımızı kapatmadık, hiçbir muhalefet partisine kapatmadığımız gibi hiçbir vatandaşımıza da gönül kapımızı kapatmadığımızı herkes bilir. Bizi misafir edecekleri zaman, bize hazırlanırken aynı iyi niyet, samimiyet ve dürüstlük içinde olmaları halinde ülkemizi bu ateş çemberinin içinden suhuletle ve istikrarla yönetecek bir hükümeti kurabileceğimize inanıyorum" dedi.

Sayfa Yükleniyor...