AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Tunç Soyer yorumu

AK Parti Sözcüsü Çelik, CHP'nin Tunç Soyer'i İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı göstermesine ilişkin ''Baba oğlun, oğul babanın suçunu üstlenmez ama 'tarihin yükü' diye de bir şey vardır'' dedi.

Anadolu Ajansı 29.01.2019 - 12:29 | Son Güncelleme : 29.01.2019 - 12:39

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Tunç Soyer yorumu

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, A Haber'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturması kapsamında Türkiye'ye gelen Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'un Suudi Konsolosluğu'na alınmamasına ilişkin soru üzerine Çelik, Suudi Arabistan'ın baştan itibaren bu konudaki soruşturmaya yardımcı olmadığını söyledi.

Aynı zamanda bir örtbas etme faaliyetinin söz konusu olduğunu belirten Çelik, "Bu raportörün içeri alınmaması tabii ki bir skandaldır. İş birliği yapılmadığını, bir şeylerin örtbas edildiğini gösteren bir yaklaşımdır. Halbuki Suudi Arabistan için en hayırlı yol en doğru yol şeffaf bir şekilde bu sürece katkıda bulunmaktır. Bu tablo neyi gösteriyor. Türkiye'nin tezi olan uluslararası soruşturma açılması gerektiği konusunda Birleşmiş Milletlerin ısrarcı olmasını ve bu uluslararası soruşturmanın açılması gerektiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

"HDP'NİN SEÇMENİNE VERDİĞİ POLİTİKALARI TAKİP ETMEKLE İLGİLİ BİR DERDİ YOK"

HDP'nin İstanbul, İzmir ve Adana'da aday göstermeyeceği ve kimi çevrelerin bunu CHP'ye örtülü bir destek olarak değerlendirdiğine ilişkin soruya Çelik, CHP ve HDP arasında açık bir şekilde bir ittifak olduğunun görüldüğünü dile getirdi.

Çelik, hem HDP hem de CHP yönetiminin kendi tabanlarını istismar etmek üzerinden kurguladıkları bir ittifak görüntüsünün ortaya çıktığını dile getirdi.

Ömer Çelik, CHP'deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, CHP'nin, parti yönetiminin ortaya koyduğu şekliyle bir siyasi parti ve siyaset yapan bir kurum olmadığını, "statükoyu koruma derneği" olduğunu söyledi.

CHP'deki bu tartışmaların, parti içindeki lobi, grup ve yapıların bir koalisyonu olarak ortaya çıktığının altını çizen Çelik, şöyle devam etti:

"Kavga, vatandaşın daha iyi hizmet almasıyla seçimleri kazanmakla siyasi parti olmakla ya da 31 Mart seçimlerinde başarılı olmakla ilgili bir kavga değil, en çok da şuna dikkatinizi çekmek isterim; CHP'nin kendisi için 'çantada keklik' gördüğü yerlerde en çok kavga çıkıyor. Dolayısıyla bunun bir siyaset kavgası olmadığı, CHP'yi oluşturan, 'statükoyu koruma cemiyeti' dediğim bu yapıyı oluşturan lobiler arasında bir rant kavgası olduğu açık bir şekilde görülüyor. Ama ne Türkiye ne CHP seçmeni ne de Türkiye'de sosyal demokrat siyasi bir arayışta olan vatandaşlarımız bunu hak ediyor."

TUNÇ SOYER'İN ADAYLIĞI

CHP'nin Tunç Soyer'i İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak göstermesi ve bu konuda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in açıklamalarına ilişkin görüşleri sorulan Çelik, "Bu gösterilen adayın siyasi profili üzerinden aslında bu tartışmalar yapılıyor ve bu siyasi profili bir takım konuşmalar ve görüntülerle birlikte izlediğinizde, geçmişte kendisinin ailesine atfedilen acılarla çok özdeşleşen bir politika içerisinde olduğu, bu şekilde bir değerlendirme ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Burada kimsenin babasının suçunu üstlenmeyeceğini, hiç kimsenin de oğluna bir suç aktaramayacağını ifade eden Çelik, "Bu prensip olarak doğrudur ama bu adayın o zamanki politikalara, o kadar ülkücüye idam istenmesine dönük bu yaklaşımlar hakkında ne düşündüğünü söylemesi gerekiyor" dedi.

"Nihayetinde hiç kimse tabii ki baba oğlun, oğul babanın suçunu üstlenmez ama 'tarihin yükü' diye de bir şey vardır" diyen Çelik, şu değerlendirmede bulundu:

"Mesele baba oğul meselesi değil, mesele tarihi yüküyle ilgili bir mesele dolayısıyla İzmir'de aday olmuş ve kendisiyle ilgili böyle bir tarihsel yük ortaya çıkmış birisinin bunun karşısında ne söyleyeceğini herkesin duyması gerekiyor."

"FİNANS MEKANİZMASI USUL DIŞI YOLLARLA KULLANILMAYA BAŞLANIYOR"

ABD'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un "Ordu yeni başkanın ulusal meclis başkanı olduğunu dikkate almalıdır" sözlerinin açıkça orduyu mevcut devlet başkanına karşı bir darbe yapmaya teşvik ettiğinin altını çizen Çelik, şöyle konuştu:

"Bunlar dünyada demokrasiyi, seçimleri, benzeri mekanizmaları savunuyor. Böyle bir tablo ortaya çıktığı zaman, bir yerde darbe yapanın altına kırmızı halı serdiğiniz zaman, halkını katledenle diyalog yolları aradığınız zaman ama öbür tarafta da bir ülkeye devlet başkanı atama yetkisini kendinizde gördüğünüz zaman iyi ya da kötü, işleyen bir dünya düzeni, bir uluslararası hukuk ortada kalmaz. Amerikan Merkez Bankası da Venezuela'nın sahip olduğu varlıkların ve gelirlerin, ulusal meclis başkanı tarafından kullanılacağını, Maduro'nun bunu kullanamayacağını söylüyor. Dolayısıyla gerek elimizdeki uluslararası düzen, gerekse elimizdeki finans mekanizması bu şekilde usul dışı yollarla kullanılmaya başlanıyor."

"ARKADAŞLARIMIZIN ÇEŞİTLİ İLLERDE RAKAM VERMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ"

Çelik, vatandaşın tercihine hürmet ettikleri için hiçbir zaman "şu seçimde şu kadar alacağız, şu ilde bu kadar alacağız" diye rakam vermediklerine değindi.

Rakam vermenin vatandaşın iradesine ipotek koymak gibi olacağına dikkati çeken Çelik, "O yüzden arkadaşlarımızın çeşitli illerde rakam vermesini doğru bulmuyoruz. Cumhurbaşkanımızın adayları açıklamakla ilgili çeşitli illeri ziyareti sırasında kampanyayla ilgili gözlemledik. Vatandaş nasıl tepkiler veriyor? Neler arzu ediyor? Kampanyamızda nelere dikkat etmemiz lazım diye. Gördüğümüz şudur; AK Parti'ye, Cumhur İttifakı'na büyük bir teveccüh var ve vatandaşın sandığa gitmek için sabırsızlandığını görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"TEHDİDİN BERTARAF EDİLMESİ GEREKİR"

Çelik, sınırda YPG, PYD, PKK unsurlarının hala faaliyetlerine devam ettiğini hatırlatarak, "Bunları buradan çıkarmak üzere bir güvenli bölge kurulacaksa kurulacak. Ama bunun saatlerce, günlerce, haftalarca, aylarca beklenecek bir hali yok. Türkiye'ye dönük olarak orada canlı bir tehdit var, bu tehdidin bertaraf edilmesi gerekir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...