AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mahir Ünal'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Türkiye'nin (Kuzey Irak) meseleye bakışı dünya kamuoyuyla paylaşıldı. MGK ve Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararlar da paylaşıldı. Kriz karşısında Türkiye bütün seçeneklerle düşünür. İki şeyi birbirinden ayırmak lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye'nin yaptırımlarına dönük araçlar neler bazı açıklamaları oluyor. Sayın bakanlarımızın da bunların hayata geçirilip geçirilmediğine yönelik açıklamaları oluyor. CHP'nin bunun üzerinden nasıl siyaset yaparım kısmıyla ilgilendiği için 'Cumhurbaşkanı ayrı bakanlar ayrı konuşuyor' diyor.

Cumhurbaşkanımız bir genel başkan vasfıyla önümüzdeki süreçte yapılması planlananları paylaşıyor. Bunların uygulanıp uygulanmadığını ise hükümet dile getiriyor. Gümrük Ticaret Bakanlığımız neler yapılacağına dair bir açıklama yaptı. Seçenekler arasında Habur'un yerinin değiştirilmesinin masa olduğu açıklandı. En doğru seçenek hangisi ise o seçeneğe yönlenirsiniz. Hükümeti hırpalamaya çalışmak yerine çözüm odaklı yaklaşıp bu süreçte alınabilecek tedbirlerle ilgili öneriler sunsun muhalefet.

Birileri bizim mahallemizde bir şeyler yapmak istiyor. Bu meselenin bölgedeki Kürtlerle ilgisi yok. Bu meselenin bölgedeki Kürtlerin barışıyla da bir ilgisi yok. Siz Kürtlere düşmanlık yapıyorsunuz diyenlere şunları söylüyorum; bu yapılmak istenenin Kürtlerle bir ilgisi yok. Birileri sınırları değiştirmek istiyor. Burada birilerinin sınırları değiştirmesine, gerilim alanları oluşturmasına müsaade etmeyeceğiz diyoruz.

BAHÇELİ'NİN AÇIKLAMASI

Sayın Bahçeli bu ifadeyi toplumdaki heyecanı, meseleye sahip çıkmayı gönüllülüğü ifade etmek için kullandı. Bu ülkenin ordusu Türkiye için her şeyi yapacak güçte vatandaşlarımız rahat olsun. Fırat Kalkanı 6 ayda sonuçlandırıldı. Türkiye'nin ordusu dünyanın 8. güçlü ordusudur. Son 6 yılda savunmamızı yerlileştirdik ve güçlendirdik. Buradaki avantaj devletin içindeki şeytan çıktı. FETÖ'cü yapılanmanın temizlenmesi için Türkiye'nin bütün operasyonları sağlıklı, sızmadan yürütülebiliyor.

MECLİS'TE YENİ DÖNEM

Uyum yasalarına ilişkin çalışma devam ediyor. Önümüzde bütçe görüşmeleri var. 2019 yerel seçimlerinden önce uyum yasalarının çıkarılması gerekiyor. Uyum yasaları görüşülürken siyasi partiler kanunu da gündeme gelecektir. AK Parti 3 seçenek sundu. Dar bölge, daraltılmış bölge ve mevcut sistemin iyileştirilmesi... Biz bu meselelerin kamuoyunda istişare edilmesinden memnunuz. Ama ana muhalefet istişare ile kavga arasındaki ayrımın farkına varmıyor.

KADİR TOPBAŞ'IN İSTİFASI

Bununla ilgili bütün değerlendirmeler yapıldı. İstifalar kişisel kararlar, tercihlerdir. Bu konuda Kadir Topbaş gerekli açıklamaları yaptı. Görevden ayrılmasının ayrı bir husus olduğunu partisiyle bağının kopmadığını açıkladı. Dün ve önceki gün medyada bazı bilgiler vardı.

Topbaş'ın yerine kimin geleceği konusunda karar verecek olan İBB Meclisi'dir. Biz parti olarak istişarelerimizi yaptık. Bugün belediye meclisi kendi kararını verecek. 

Ana muhalefet partisi darbe lafını çok seviyor. Gerçek darbe olduğunda göremediğimiz ana muhalefet genel başkanı 20 Temmuz'u bir darbe olarak nitelendiriyor. 

"SEÇİMİN KONUŞULMASI BİLE DOĞRU DEĞİL"

Türkiye bölgesinde ciddi bir milli güvenlikle ilgili sorunlarla karşı karşıya. Sınır güvenliğimizle ilgili sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz. Dün orta vadeli plan açıklandı. Mali disiplini korumaya hedefleri gerçekleştirmeye yatırım ortamını iyileştirmeye yeni yatırım çekmeye çalışırken seçimin konuşulması bile doğru değil.

Ülkeyi seçim atmosferine sokarsanız alacağınız önemli kararların sorgulanması anlamına gelir. Türkiye'nin gündeminde bir seçim yok. Öncelikli sorunlarımız vfar. Gündemde Kuzey Irak, orta vadeli plan, yeni enerji politikaları var. Türkiye'nin bir seçimle, bir seçim atmosferiyle uğraşacak vakti yok. BUnları konuşmayı da doğru bulmuyoruz."