'AK Parti TSK'yı şekillendirmek istiyor'

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AK Parti'nin bazı savcılar kanalıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesini şekillendirmek istediğini iddia etti.

05.08.2010 - 18:58

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, YAŞ kararları sonrasında yaşanan gelişmeleri NTV'ye değerlendirdi.

Hamzaçebi, AK Parti'nin anayasayla yargıyı kontrol altına almak istediğini, bazı savcılar kanalıyla da Silahlı Kuvvetlerin komuta kademesini şekillendirmek istediğini iddia etti.

Hamzaçebi şunları söyledi:

"Uzun yıllardan bu yana YAŞ’ta ilk kez Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı kim olacak kararını veremeden karar aldı. Eksik, tabiri caizse topal bir karar oldu. İlk kez YAŞ toplantısına yargı müdahale etti. YAŞ’ta başbakanların, hükümetin tercihleri tabii ki olurdu. Asker üyelerle değerlendirilir, görüşler farklı olabilirdi. Bu da son derece doğal karşılanırdı. Askerlerle sivillerin kim komutan olacak? yönündeki görüş farklılıklarının zaman zaman zirveye taşındığı dönemler de olmuştur.

Bu şura ilk kez bir savcının yapmış olduğu soruşturma ile Türkiye’nin gündemine girmiş oldu. Bu toplantı bir savcının yapmış olduğu işlemin yarattığı psikolojik baskı altında cereyan etmektedir. Bugüne kadar suç olduğu bilindiği halde bekletilen, işlem yapılmayan ‘internet andıcı’ bahane edilerek işlem yapılmaktadır. Eğer bu işlem suçsa savcı bugüne kadar neden bekledi. Olay kasıtlıdır. Kasıtlı olarak hükümetin kontrolünde olacak şekilde yargı bu YAŞ’ın içine sokulmuştur. Bu şekilde terörize edilen tehdit kokan ortam yaratılmıştır. Bu ortam içerisinde atamalar yapılmaktadır.

Bu ortamda Silahlı Kuvvetlerin komuta kademesi onur mücadelesi vermektedir. Başbakan’ın tutumu sivilleşme işareti olarak anılmaktadır. Bunun sivilleşmeyle hiçbir ilgisi yok. Anayasayla yargıyı kontrol altına almak isteyen AKP bazı savcılar kanalıyla da Silahlı Kuvvetler'in komuta kademesini şekillendirmek istemektedir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...