NTV

AK Parti yeşil ışık yaktı, MHP'yi işaret etti

Türkiye

AK Parti-CHP zirvesinden toplumsal uzlaşma sağlanması için bir komisyon kurulması kararı çıktı. Ancak bu yöntemin hayata geçebilmesi için MHP'nin de destek vermesi gerekiyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü için partisinin hazırladığı paketi, Başbakan Erdoğan’a sundu.

Bir saat süren görüşmenin ardından AK Parti, komisyon kurulması teklifinin olumlu karşılandığını ancak usül yönünden Meclis çatısı altında yapılabilmesi için MHP ve BDP'nin de ikna edilmesi gerektiğini duyurdu.

Görüşmenin ardından konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, toplumsal mutabakat komisyonunun MHP'nin karşı çıkması nedeniyle bir çıkmazda olduğunu vurguladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik de görüşmeyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Şu aşamada bir öneri yok, kendileri de yöntem önerisi sunduklarını belirtiyor. CHP'nin bu girişimi, elini taşın altına sokması Başbakanımız ve partimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Başbakanımız defalarca bu meselenin tek bir partinin meselesi olmadığını belirtti. Her türlü katkıya açığız. CHP'nin önerisiyle ilgili çıkmaz söz konusu. CHP'nin komisyon önerisi için Meclis'te tam mutabakat gerekiyor. Buna MHP olumsuz bakıyor. Meclis'teki tüm muhalefet partilerinin önerilerinin bu yönde mutabık olması durumunda komisyon kurulmasına karşı değiliz. CHP, MHP ve BDP'yi yöntem üzerinde mutabık kılarsa AK Parti olumlu bakıyor."

Meclis'teki partiler mutabık olursa Başbakan Erdoğan'ın komisyon kurulmasına destek verdiğini dile getiren Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu olmazsa 4. yöntem önerildi. Eğer mutabakat sağlanamazsa, Toplumsal Mutabakat Komisyonu hayata geçmezse CHP ile AK Parti arasında bugünkü görüşmeye katılanlardan oluşacak istişari bir komisyonun görüşmeleri sürdürebileceği... Bu meclis dışında bir mekanizma olacaktır. Böyle bir çalışma yapılması Başbakan tarafından önerildi. CHP griişimde yalnız kalırsa görüşmeye katılanların oluşturacağı heyetle bunu tartışmaya hazırız. Bu sorunun milli mesele olduğu Başbakanımız tarafından belirtilmiştir.

'ULUDERE'YE ZİYARET YOK'
Çelik, Kürt sorununun çözümüne yönelik mekanizmaların kurulmasına olumlu baktıklarını belirterek "CHP'nin önerisinde Toplumsal Mutabakat Komisyonu'nun hayata geçmesi için CHP'nin MHP ve BDP ile uzlaşması gerekiyor. Bu süreci izleyeceğiz. CHP'ye kapımızın açık olduğunu belirttik" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun "Uludere'ye birlikte gidelim" teklifiyle ilgili soruyu yanıtlayan Çelik, "Uludere teklifiyle ilgili Başbakan'ın bir yorumu olmadı. Sayın Hanımefendi ve bakanlarımız ziyaret etti. Gündemimizde böyle bir ikili ziyaret yok" dedi.

CHP'nin yeni yöntemle ilgili kullandığı dili pozitif bulduklarını kaydeden Çelik, "Bu mesele MHP'nin kullandığı dil ile ele alınamaz" vurgusunu da yaptı.