AK Parti'de yeni dönem: Binali Yıldırım genel başkan seçildi

AK Parti'nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde tek aday olan Binali Yıldırım, bin 405 oy alarak AK Parti'nin yeni genel başkanı seçildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.05.2016 - 19:39 | Son Güncelleme : 23.05.2016 - 09:01

AK Parti'de yeni dönem: Binali Yıldırım genel başkan seçildi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Binali Yıldırım, dün yapılan AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde bin 405 oy alarak genel başkan seçildi.

AK Parti, 2. Olağanüstü Büyük Kongresi Ankara Arena Spor Salonu'nda yapıldı.

Salona partide genel başkanlık yapmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 3. genel başkan adayı Binali Yıldırım'ın fotoğrafları ile kongrenin ana teması olan "Kutlu yürüyüşe devam" ve "Durmadan 100 yıla", "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" yazılı pankartlar asıldı.

Kongrede tek aday olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Binali Yıldırım saat 10.40 sıralarında sivil plakalı makam aracıyla kongre salonuna geldi.

Yıldırım, kendisini karşılayan bakanlar, genel başkan yardımcıları ve parti yöneticileriyle tek tek tokalaştıktan sonra salona giriş yaptı.

Bakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım salondaki platformdan delegeleri selamladı ve partililere karanfil dağıttı.

Partililerin sevgi gösterisinde bulunduğu Yıldırım çifti, selfie isteyenlerin teklifini de geri çevirmedi. Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte partilileri selamladı. 

Ardından salona Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sarenur Davutoğlu salona geldi. Salon girişinde Davutoğlu çiftini, Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım karşıladı.

Davutoğlu eşiyle birlikte selamladığı partililere karanfil attıktan sonra kendileri için ayrılan yerlere geçti. 

YETER SAYISI SAĞLANDI

Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongre Tertip Komitesi Başkanı Mustafa Ataş, yapılan yoklamada büyük kongre yeter sayısının sağlandığını belirterek, kongrenin resmi açılışını yaptı.

ERDOĞAN'IN MESAJI AYAKTA DİNLENDİ

İstiklal Marşı'nın ardından, Cumhurbakanı Erdoğan'ın mesajı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından okundu.

"Cumhurbaşkanı yemini ettiğim gün, AK Parti ile hukuki bağım kesilmiş olabilir, ama sizlerle gönül bağım hiç bir zaman kesilmedi, inşallah hiçbir zaman da kesilmeyecek" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Önümüzdeki dönemde yeni anayasa ve yeni yönetim sistemi arayışları çerçevesinde Cumhurbaşkanı ile siyasi kadrosu arasındaki işbirliğini olumsuz etkileyen bu çarpık uygulamanın giderileceğine inanıyorum. Yakın siyasi tarihimizin en önemli demokratik olgunluklarından biri olarak değerlendirdiğim AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresinin başarılı geçmesini diliyorum. AK Parti kadrolarının teveccühüyle seçilecek yeni genel başkanı ve parti yönetim organlarında sorumluluk üstlenecek arkadaşlarımı şimdiden tebrik ediyorum. Kurulduğu günden beri kaderi ülkenin kaderiyle özdeşleşen bir harekete dönüşen AK Parti için bu kongreyi bir devir teslim anı, güç ve motivasyon tazelenmesi olarak görüyorum." 

DAVUTOĞLU'NA TEŞEKKÜR

Erdoğan, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması, yeni anayasa hazırlıkları, bölgesel ve küresel krizlerin aşılması konusunda bu kongrede seçilecek genel başkan ve parti yönetimine çok önemli görevler düştüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

"AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi’nin, yeni genel başkan ile mahalle temsilcisinden milletvekillerine, belediye başkanlarından il genel meclisi üyelerine kadar partinin tüm mensuplarına hayırlı olmanı diliyorum. 27 Ağustos 2014 tarihinde genel başkanlık görevini kendisine devrettiğim Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na geçtiğimiz 21 aylık dönemde parti ve hükümette yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum. Kongre salonunda bulunan delegelere, misafirlere selamlarımı saygılarımı sunuyorum. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi daim kılsın."

Erdoğan'ın mesajını salondakiler ayakta dinledi.

DAVUTOĞLU: VEDA DEĞİL VEFA KONGRESİ

Bekir Bozdağ veda konuşmasını yapmak üzere Ahmet Davutoğlu'nu kürsüye davet etti.

Konuşmasında "vefa" vurgusu yapan Davutoğlu, "Bu kongre bir veda kongresi değil, bir vefa kongresidir demiştim. Daima partimizin birliğini gözettik, son nefesimize kadar da bunu gözeteceğiz" dedi.

"Zaferle çıkılmış bir seçim sonrası bu kongrede karşınıza çıkmak benim arzum değildi" diyen Davutoğlu, görevi bırakma nedenini şu sözlerle anlattı:

"Olağanüstü kongre kararı alıp görevi devretme kararımın nedeni AK Parti hareketinin zarar görmesi endişemdir." 

Başbakan "Bilmeden istemeden kalbini kırdığım herhangi bir kardeşim varsa haklarını helal etmelerini diliyorum" diyerek partililerden helallik de istedi.

"DAVAN DAVAMIZ, YOLUN YOLUMUZ"

Davutoğlu'nun ardından Binali Yıldırım kürsüye geldi.

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı selamlayarak başlayan Yıldırım, "Recep Tayyip Erdoğan bir dava adamıdır, milletin adamıdır, büyük Türkiye'nin yılmaz savunucusudur. Her zaman başımız dik, gururla 'Ben Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyım, kader arkadaşıyım, gönül arkadaşıyım' dedik. Bundan sonra da demeye aynen devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanım, söz veriyoruz, sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur" ifadelerini kullandı.

Terörle mücadelede kararlılık mesajı da veren Yıldırım, "Buradan ilan ediyorum, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği huzuru sağlanana kadar bu opersyonlar aynen devam edecek" diye konuştu.

"SESİM KISILABİLİR AMA..."

Binali Yıldırım'ın konuşması sırasında sesi kısıldı. Bu nedenle konuşmasına sık sık ara vermek zorunda kalan Yıldırım, "Sesime inat sizinle muhabbet etmeye devam edeceğim. Sesim kısılabilir ama gönülden gönüle giden yolları kimse engelleyemez" ifadelerini kullandı.   

BİNALİ YILDIRIM GENEL BAŞKAN SEÇİLDİ

Oylama, genel başkan adayı ve MKYK olmak üzere iki tur şeklinde gerçekleştirildi.

AK Parti Genel Başkanlığı için yapılan seçim sonuçlandı. İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın tek genel başkan adayı olarak katıldığı seçimde, bin 470 delegeden, bin 411 kişi oy kullandı.

Yıldırım, bin 405 oy alarak, AK Parti Genel Başkanlığına seçildi. Seçimde, 6 delegenin oyu geçersiz sayıldı. Binali Yıldırım böylece, Erdoğan ve Davutoğlu'dan sonra AK Parti'nin üçüncü genel başkanı oldu.

MKYK'DA İSİMLER BELLİ OLDU

Partinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu, Genel Merkez Parti İçin Demokrasi Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu asil ve yedek üyelikleri belli oldu.

Mevcut kabinedeki bazı isimlerin 50 kişilik MKYK listesinde yer almadığı görüldü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEBRİK TELGRAFI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlığa seçilen Binali Yıldırım’a bir telgraf göndererek, kendisini tebrik etti.

YURTDIŞINDAN MİSAFİR DAVET EDİLMEDİ

Kongre için bastırılan 6 bin davetiye, Mısır, İsrail, Bangladeş, Suriye ve Rusya hariç yurt içindeki büyükelçilere, misyon şeflerine, tüm sivil toplum örgütlerine, sendikalara, HDP hariç siyasi partilere gönderildi.

Zaman darlığı nedeniyle yurtdışından herhangi bir misafir davet edilmedi.

Partinin kuruluşundan bu yana görev yapan il başkanları, 22, 23, 24 ve 25. dönem milletvekilleri, il başkanları, belediye başkanları da kongreye davet edildi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise kongreye katılmadı.

5 BİN 800 POLİS GÖREVLENDİRİLDİ

Kongrenin yapıldığı Ankara Spor Salonu ve civarında alınan yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kongre için 5 bin 800 polis görevlendirildi.

19 Mayıs spor yerleşkesi ve civarı bariyerlerle kapatılırken, oluşturulan ilk halkadan itibaren vatandaşların detaylı üst aramasına tabi tutulduktan sonra girişlerine izin veriliyor. Protokol ve delegeler gar kavşağında kurulan kapama noktasından içeri alınıyor.

Öte yandan kongre nedeniyle, il dışından 900 otobüsün geldiği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...