AK Parti'de ÖYM toplantısı

AK Parti, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve terörle mücadele kanununda yapılacak düzenlemeye ilişkin Meclis'te bir toplantı yaptı.

29.01.2014 - 23:02

AK Parti'de ÖYM toplantısı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, özel yetkili mahkemelerle ilgili çalışmanın tamamlandığını belirterek, "Önümüzdeki günlerde teklif olarak gelecektir" dedi.

Bozdağ, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile AK Parti Grubu'nda bir araya geldi.

Bozdağ, toplantıdan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "TMK 10 ve CMK 250'yi kaldıran düzenlemeden sonra konulan geçici maddenin yürürlükten kaldırılması ve diğer bazı düzenlemelerle ilgili hazırlıklarımız tamamlandı.

Önümüzdeki günlerde herhalde o bir teklif olacaktır" ifadelerini kullandı. Gazetecilerin "Teklif bugün verilebilir mi " sorusuna Bozdağ, "Bugün olmaz" karşılığını verdi. Teklifin TBMM Anayasa Komisyonu gündeminde bulunan Demokratikleşme Paketi'ne eklenip eklenmeyeceği sorusuna ise "Bu konuyu teklif verenler düşünecektir" dedi.

Bozdağ, "Sizinle ilgili fezleke TBMM Başkanlığı tarafından iade edildi. Bakanlığınıza geldi mi " sorusuna ise "Benim bilgim yok. Sizden duyuyorum" karşılığını verdi.

'FARKLI PAKET DE OLABİLİR'
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da toplantıdan ayrılırken, konu üzerinde bir süreden beri çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Karar vermemiz gereken hususlar vardı. Dün çalıştık, bugün biraz daha çalıştık. Yarın veya öbür gün Başbakan ile bir daha bir araya geleceğiz. Belki bir kısmı TBMM Anayasa Komisyonu'ndaki Demokratikleşme Paketi'ne eklenebilir, bir kısmı belki farklı paket olarak da verilebilir. Daha onlara da karar vermedik.

Ama üzerinde çalıştığımız hem yargı hem de diğer bazı yasalarla ilgilidir. Bunların çoğu CMK, TMK...Zaten Başbakanımız dün bir kısmını açıkladı, bu özel yetkili mahkemeler...Bunların hepsi çalışma alanımızda. Bunlar tabii çok boyutlu irdelemeler gerektiriyor. Neticede o maddelerle ilgili yeni düzenlemeler yapıldığında mevcut durumun iyi değerlendirilmesi, bazı veriler toplamamız gerekiyor, onları da yapıyoruz."

Demokratikleşme Paketi'nin Meclis tatile girmeden önce çıkacağını ifade eden Atalay, "Onu biraz geciktirdik, sebebi buydu. Biraz daha ekleme yapalım diye üzerinde çalışıyorduk. Duyurmuyoruz ama sürekli bunlar üzerinde çalışıyoruz" dedi.

SAYDAMLIK ÇALIŞMASI
Atalay, düzenlemenin içeriğinde neler olacağına ilişkin soruya, "Bir şey üzerine çalışıyoruz; saydamlıkla ilgili bir çalışmamız var. Bizim bir komisyonumuz var; Saydamlığın Artırılması ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu....Benim başkanlığımda, 5 bakandan oluşuyor. Orada da Kasım ayında bazı şeyleri tespit etmiştik. Daha olgunlaşmadı, ama onları da Meclis'e sunmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu da paketin içinde olacak mı " sorusuna "Demokratikleşme Paketi içinde yok" karşılığını veren Atalay, "TMK kalkacak mı " sorusuna ise "Hayır. Başkanımızın söylediği TMK'nın 10. maddesi..." dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...