AK Parti'de seçim zirvesi sona erdi

Seçimden birinci parti çıkan ancak iktidar çoğunluğunu kaybeden AK Parti'de seçim değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin açıklamada bulundu.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 09.06.2015 - 00:17

AK Parti'de seçim zirvesi sona erdi

2011 seçimlerinde yüzde 49.8 oy olan AK Parti, 7 haziran seçimlerinde birinci parti çıktı ama oyları 9 puan düştü. Tek başına iktidar çoğunluğunu da kaybeden AK Parti, oylarındaki düşüşün sebebini ve bundan sonraki yol haritasını belirlemek için seçimden sonra mesaideydi. Başbakan Davutoğlu, Bakanlar Kurulu ve MYK üyeleriyle biraraya geldi.

Edinilen bilgilere göre, Davutoğlu'nun 7 buçuk saatlik istişare toplantısında, ''de seçmenin büyük projeler değil, oy verirken, yerel sorunları dikkate aldığı' görüşü gündeme geldi. Yerel seçimlerde verilen ve 1 yıl içinde gerçekleşemeyen vaadlerin, genel seçimlerde seçmenin tercihini etkilediği analizi yapıldı. Büyükşehir yasasının yarattığı, beldelere ulaşamama sorunu da üzerinde durulan başlıklardandı.

"SORUMLU DAVRANACAĞIZ"

Toplantı sonrası AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin açıklamada bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Seçim çalışmalarını değerlendirme ve başlayacak olan süreçle ilgili yol haritası belirleme çalışmalarını çarşamba günü Merkez Karar Yönetim Kurulu, perşembe günü de Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı ile yapmayı planlıyoruz" dedi.

Şahin, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Bakanlar Kurulu ve MYK üyeleriyle yaptığı toplantının ardından, AK Parti Genel Merkezi önünde basın mensuplarına açıklamada bulundu.

AK Parti olarak milletin gösterdiği iradeye ve karara derin saygı duyduklarını ifade eden Şahin, seçim sonuçlarının, 13 yıldır Türkiye'de uygulanan hükümet şekillerine göre farklı bir sürecin başladığını söyledi.

Bu süreçte sorumlu davranacaklarını dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Halkımız müsterih olsun diyoruz. AK Parti olarak bu yeni süreçte de Türkiye'nin son seçimlere göre de en büyük ve güçlü partisi olarak ülke menfaatlerini ön planda tutma politikamızı aynen devam ettireceğiz. Bizim bu istişari çalışmalarımız, yani seçim çalışmalarını değerlendirme ve başlayacak olan süreçle ilgili yol haritası belirleme çalışmalarını çarşamba günü Merkez Karar Yönetim Kurulu, perşembe günü de Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı ile yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki hafta da büyük bir ihtimalle seçilmiş olan yeni milletvekili arkadaşlarımızla bir araya geleceğiz. Bu dönemde milletvekili adayı olmamış, 'eski' diyebileceğimiz milletvekili arkadaşlarımızla da yeniden bir araya gelerek hem seçim sonuçlarını hem de başlayacak bu süreci değerlendirmek istiyoruz."

Şahin, "Toplantıda erken seçim mi koalisyon mu konuşuldu?" sorusuna, "Bu soruya şu anda cevap veremeyeceğim. Çünkü bu konudaki değerlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Belki bütün bu çalışmaların sonucunda Genel Başkanımız, Başbakanımız kamuoyu ile yapmış olduğumuz bu değerlendirmelerin sonucunu paylaşabilir" yanıtını verdi.

Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay'ın eşinin yoğun bakımda olması nedeniyle açıklamayı kendisinin yaptığını bildirdi.

Bir azınlık hükümeti mi, koalisyon hükümeti mi kurulacak? Yoksa erken seçime mi gidilecek? Toplantıda hangi seçeneğin ağırlık kazandığı sorusunu, Mehmet Ali Şahin yanıtsız bıraktı. Şahin, istişarelerle buna karar verileceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...