AK Parti'nin 4. olağan büyük kongresinde,''Büyük Millet Büyük Güç Hedef 2023'' sloganı kullanılacak.

AK Parti'nin teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, 30 Eylül'de yapılacak AK Parti kongresiyle ilgili hazırlıkları değerlendirdi.

Bin 490 delegenin oy kullanacağı kongre hazırlıklarının son aşamaya geldiğini ifade eden Erdem, yarın kongre salonundaki hazırlıkların basına tanıtılacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kongre konuşmasında, ülkenin temel sorunlarına karşı getirilen çözümlere vurgu yapılacağını belirten Erdem, ''Kongremiz, 2023 yılına giderken, hedef vizyonun ortaya konulacağı bir kongre olacak. AK Parti'nin kuruluşunun 12'inci yılına, AK Parti iktidarının da 11'inci yılına giriyoruz. Genel Başkanımız ve Başbakanımızın kongre konuşmasında 11 yıllık iktidar sürecinde yapılan hizmetler, köklü sorunlara getirilen çözümler hatırlatılacaktır. Özgürlüklerin genişletilmesinden, eğitime, ulaştırmadan sağlığa pek çok alanda yapılan köklü reformların anlatıldığı bir konuşma olacak'' dedi.

Büyük kongre öncesinde il ve ilçe teşkilatlarının yarısından fazlasının yenilendiğini kaydeden Ekrem Erdem, ''İl kongreleri süreci başlamadan önce aksayan teşkilatlarımızı tazeledik. İl ve ilçe kongreleriyle, teşkilatlarımızı yüzde 60 civarında tazeledik. Milletvekilliği ve belediye başkanlığındaki '3 dönem' kuralı, il ve ilçe başkanlıkları için de geçerli'' diye konuştu.

Kongrede ''bir dönem ara verme'' konusunda tüzük değişikliği yapılacağını da dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, ''Genel Başkanımız ve Başbakanımızın başından beri söylediği bir kural var. Partimizden 3 dönem milletvekilliği, belediye başkanlığı veya il-ilçe başkanlığı yapmış kişilerin bir dönem ara vermesi şeklindeki bu kuralı, tüzükteki hükmü daha da netleştirerek kayda geçireceğiz'' dedi.

Kongrede ana slogan olarak, ''Büyük Millet Büyük Güç Hedef 2023'' sloganının kullanılacağını ifade eden Erdem, ''Bu kongrenin teması 'özgüven' olacak. Bu milletin büyüklüğüne, gücüne olan vurgunun öne çıkarıldığı bir özgüven kongresi olacak'' diye konuştu.

Kongreye yabancı liderlerden veya onların göndereceği özel temsilcilerden misafir olarak katılımlar olacağını vurgulayan Erdem, AK Parti'de siyaset yapma kararı alan isimlerden de katılımlar olabileceğini ifade etti ancak isim vermekten kaçındı.