AK Parti'den bedelli askerlik açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlikle ilgili teklifte, 28 günlük temel askerlik eğitiminin öngörüldüğünü, bu konuda şu an herhangi farklı bir düzenleme olmayacağını söyledi. Muş ayrıca, bedelli askerlikten yararlanmak isteyen kamu ve özel sektör çalışanlarının ücretsiz izinli sayılacağını, yani bu süre içinde iş akitlerinin feshedilmeyeceğini vurguladı.

mehmet muş.jpg

Son dakika haberi!

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis'te gazetecilere yaptığı açıklamada, bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu "torba kanun" teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduklarını belirtti.

Bedelli askerlik düzenlemesinin ayrıntılarına ilişkin bilgi veren Muş, bu düzenlemeden, 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğanların yararlanacağını ifade etti. Muş, bu kapsamda ödenecek bedelin 15 bin lira, askerlik süresinin 28 olacağını vurguladı.

Mehmet Muş, askerliğe elverişsiz derecede engelli olanların da aynı bedeli ödeyerek düzenlemeden faydalanabileceğini, onların 28 günlük eğitimden muaf tutulacağını bildirdi. Muş, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ise bedelli askerlik düzenlemesi kapsamında 2 bin euro bedel ödeyeceğini ve uzaktan eğitim alacağını söyledi.

Muş, bedelli askerliğe ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisinin Milli Savunma Bakanlığı'na verileceğine, askerliğin yapılacak yeri de bakanlığın belirleyeceğine dikkati çekti.

Mehmet Muş, ''Teklif, 31 Aralık 1993 ve öncesidir. 1 Ocak 1994 veya 95 gibi bir uzatma yapılmayacaktır. Tekliften sonra 3 aylık bir müracaat süremiz söz konusudur. Kanun teklifi yapıldıktan sonra müracaatlarını 3 ay içerisinde yapabilirler. Yani yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay veriyoruz'' dedi.

SAĞLIK TURİZMİ DÜZENLEMESİ

Muş, söz konusu kanun teklifinde sağlık turizmine ilişkin düzenlemenin de bulunduğunu, bu düzenleme kapsamında, Sağlık Bakanlığı yönetiminde Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi kurulmasının öngörüldüğünü aktardı.

Kamu hastanelerinde yetişmiş, yüksek nitelikli ve özellik gerektiren bazı cerrahi operasyonları yapabilecek hekimlerin kamuda kalmasını teşvik edecek düzenlemelerin bulunduğuna işaret eden Muş, bu anlamda kamunun daha rekabetçi olmasının sağlanacağını ifade etti.

Toplam 18 maddeden oluşan "torba kanun" teklifinde, TSK'ya subay kazandırılmasına ilişkin düzenlemenin de bulunduğunu belirten Muş, "Hava Kuvvetleri'nde subay edinme programları yapılmaktadır. Kara Kuvvetleri'nde de uygulanmaktadır. 2,3 ve 4'üncü sınıflardan belli şartlarda, Milli Savunma Üniversitesi'ne öğrenciler gelebilmektedir. Bununla alakalı bir süre uzatımı söz konusu. 2020'ye kadar yetki veriyoruz. 2,3 ve 4'üncü sınıflardan, subay edinme programı kapsamında, çeşitli üniversitelerde kriterleri taşıyanlar, Milli Savunma Bakanlığı'nın belirleyeceği usul ve esaslara göre temin olacaktır" dedi.

Mehmet Muş, teklifte ayrıca, yasa dışı bahislerle mücadele konusunda da düzenlemelerin bulunduğuna işaret etti.

28 GÜN TARTIŞMASI

Mehmet Muş, özellikle sosyal medya üzerinden, bedelli askerlik düzenlemesinde 28 gün olarak öngörülen eğitim süresinin kaldırılmasına ilişkin taleplerin bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Bedelli askerlikle ilgili teklifte, 28 günlük temel askerlik eğitimi talep edilmektedir. Şu an bununla alakalı herhangi farklı bir düzenleme olmayacaktır. Bu kanun teklifinden faydalanmak isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bunu yerine getirecektir" dedi.

Muş ayrıca, bedelli askerlikte yararlanmak isteyen kamu ve özel sektör çalışanlarının ücretsiz izinli sayılacağını, yani bu süre içinde iş akitlerinin feshedilmeyeceğini vurguladı.

Daha önceki düzenleme için yaklaşık 200 bin kişinin başvuruda bulunduğuna değinen Muş, "Şu an itibarıyla 1 milyon 324 bin civarında kişiyi ilgilendiren bir düzenlemedir bu söz konusu olan düzenleme. Katılımı hep beraber göreceğiz ama geçmiş dönemlerdeki katılımın çok çok daha üzerinde olacağını düşünüyorum. Hem yaş hem bedel konusunda önemli bir düzenleme" ifadesini kullandı.

Bedeli askerlikten sağlanacak gelirin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na aktarılacağını belirten Muş, "Bu gelir, savunma sanayi ve silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçları kapsamında, Cumhurbaşkanının belirleyeceği istihkaklara göre dağılım söz konusu olacaktır" diye konuştu.

İŞVEREN VE ÇALIŞANLARIN BEDELLİ ASKERLİK SÜRECİNDE YAPMASI GEREKENLER

Sayfa Yükleniyor...