AK Parti'den bir değil iki türbanlı aday!

Partilerin milletvekili aday listelerinin YSK’ya teslimiyle, AK Parti’nin Antalya 13. sıradan türbanlı bir adayı listeye aldığı ortaya çıkmıştı. O aday, tek başına olmadığını NTV’de açıkladı.

12.04.2011 - 20:33

AK Parti'den bir değil iki türbanlı aday!

Partilerin 12 Haziran seçimlerindeki milletvekili adayları dün itibariyle beli oldu.

Liste analizlerinde öne çıkan adaylardan biri, AK Parti’nin Antalya 13. sıradan listeye aldığı türbanlı Gülderen Gültekin oldu.

NTV Canlı Ana Haber’e konuk olan öğretmen Gültekin, türbanlı tek adayın kendisi olmadığını, partisinin Diyarbakır 6. sıradan aday gösterdiği Oya Eronat’ın da türbanlı olduğunu açıkladı.

Gülderen Gültekin, ’AK Parti’den ikinci türbanlı aday’ açıklamasını yaptığı Canlı Ana Haber’de Can Dündar’ın sorularını şu yanıtları verdi:

— Tek olmak nasıl bir şey?
"Çok mutuluyum ve gururluyum. Kendi adıma gururluyum ama Diyarbakır’dan Oya hanım 2. başörtülü adayımız."

— Neden bu kadar dar oldu kadro?
"Partinin taktiri böyle oldu, mutlaka bir bildikleri vardır ve saygı duyuyorum."

Gülderen Gültekin'in 'türbanlı aday' dediği Oya Eronat, 2009 yılı başlarında, Diyarbakır'da askeri aracın geçisi sırasında bir dershanede meydana gelen patlamada hayatını kaybeden Eren şahin'in annesi. Gülderen Gültekin'in 'türbanlı aday' dediği Oya Eronat, 2009 yılı başlarında, Diyarbakır'da askeri aracın geçisi sırasında bir dershanede meydana gelen patlamada hayatını kaybeden Eren şahin'in annesi.

— Seçilemeyecek bir yerden aday gösterildi, inandırıcı değil’ yorumları yapılıyor.
"
Siyasi geçmişi uzun olmayan biri olarak, listede yer almış olmak bile beni mutlu etti. Neresinde olduğum önemli değil. Önemli olan, benim profilimde bir insana listede yer verilmiş olması."

— Derslerde türban takıyor muydunuz?
"15 senedir devlet memuruyum ve çalışma şartları biliniyor."

— Bu seçilirseniz siyasette de geçerli olacak mı?
"
Gelmemiş bir günü konuşmak manasız. O gün gelmeden böyle bir tartışmanın ortasında olmak bana doğru gelmiyor. O gün geldiğinde, benim düşüncem, “partimin, milletin ve vatanın selameti neyi gerektiriyorsa benim için önemli olan odur” yönünde."

Adaylar vaatlerde bulunmaz mı?
"Antalya halkı beni tanıyor ve endişem yok. 15 yıl devlet memurluğu yapmış bir insanım, profilim belli ve sıkıntı olacağını zannetmiyorum."

‘Türbanlı aday yoksa oy da yok’ kampanyası?
"
Desteklemiş olmalarına teşekkür ediyorum. Belki onların sesi duyulduğu için buradayım. İnşallah bundan sonraki dönemlerde onların ve bizim sesimiz çok daha iyi duyulur."

Neden Antalya ve Diyarbakır?
"
Hiçbir bilgim yok ama kendi adıma Antalya gibi bir sahil kentinden aday gösterilmiş olmak beni gururlandırdı."

Merve Kavakçı olayı gerginliğe neden olmuştu?
"
Ben ne Merve Kavakçı ne de başka biriyim. Antalya’da Gülderen Gültekin’in profilini herkes biliyor ve sıkıntı olacağını zannetmiyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...