AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla düzenleyecekleri anma programlarına ilişkin partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Ünal toplantıda, Van ve Diyarbakır’da PKK saldırıları sonucu öldürülen iki parti yöneticiyle ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “geçmiş olsun” dileğinde bulunmasına değindi.

Ünal, “Ana muhalefet partisi lideri de aileleri aradı ve başsağlığı diledi. Siyaset açısından bu güzel bir gelişme ama beklerdik ki, başsağlığı sırasında Kemal Kılıdçaroğlu terör örgütleri derken PKK, DHKP-C ve FETÖ diyebilmesin...” şeklinde konuştu.

Ünal açıkalamalarının ilerleyen bölümünde de, "Terör örgütüne terör örgütü, PKK'ya PKK, DHKP-C'ye DHKP-C, FETÖ'ye FETÖ diyebilsinler. Türkiye'nin menfaatlerinin, ülke hassasiyetlerininin yanında olabilsinler. Biz bunu istiyoruz." dedi.

15 TEMMUZ NÖBETLERİ

15 Temmuz'u anma törenleri çerçevesinde yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi vermek istediğini söyleyen Ünal, konuyla ilgili CHP'den gelen açıklamaya tepki gösterdi.

Ünal, "15 Temmuz'un ne ifade ettiğini unutmamamız gerekiyor. Destan olduğunu unutmamamız gerekiyor. Kurumsallaşmış siyesetin, darbenin püskürtülmesinde ne kader etkili oldğunu gördük.

AK Parti ve teşkilartlarının, uyumlu hareket etmesiyle, meşru hükümeti yıkmak için harekete geçen asker kılığındaki teröristlere karşı nasıl mücadele ettiğini gördük. Milletin demokrasiyi müdafaa ettiğini de gördük.

Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları 15 Temmuz'u nasıl okuyorlar şaşkınlık içinde izliyoruz. Nöbetleri, sokakta demokrasi aramak şeklinde okuyorlarsa, bu ya meselenin anlaşılamadığı ya da kasıt olduğu anlamına gelir. Biz sokakta, yok edilmek istenen demokrasimizi kurtardık, milletle beraber müdafaa ettik. Şimdi yıldönümünde de bir anma, hatırlama sembolü olarak tabi ki demokrasi nöbeti tutacağız...

Biz Gezi'yi yaşadık, 20 bin insan sokağa çıktı. CHP meşru hükümetin meşruiyetini tartışmaya açtı. Meşru hükümet, sokak hareketkeri, protesto hareketleri üzerinden tartışmalı hale getirilemez. Sokağa çıkan 20 bin kişi yüzünden bunu yapan CHP, bugün 10 bin kişiyle yürüdüğü için hükümetin ve cumhurbaşkanının meşruiyetini tartışmaya açıyorsa burada ciddi bir sorun var demektir..." diye konuştu.

CHP'NİN AİHM'E BAŞVURUSU

"Bu milletin Cumhurbaşkanı'na sahip çıkması, iradesine sahip çıkmasıdır. Kemal Kılıçdaroğlu bunu anlamalıdır... 5 Temmuz gecesi demokrasi nöbetine diğer STK'lar gibi katılacağız... O gece 15 Temmuz direnişinin sambolü olan bütün noktalarda olacağız" diyen Ünal'a, CHP'nin 16 Nisanda'ki mühürsüz pusula tartışmasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıması soruldu.

Ünal'ın yanıtı da, "CHP'nin adalet arayışı adalet arayışı değil. AYM'ye başvurusu AYM'ye başvuru değil. AİHM'e başvuru da AİHM'e başvuru değil. Nihayetinde tüm bu eylemler üzerinden bir meşruiyet krizi, hükümet krizi tartışması ortamını oluşturmak. Yeni krizler üretmek ve bundan beslenen bir siyasetin parçası olmak... Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si bunu yapıyor ve yapmaya da devam edecek." şeklinde oldu.