AK Parti'den 'öğrenci evleri' açıklaması

İktidar ile muhalefet arasındaki "öğrenci evleri" tartışması gündemin ön sıralarındaki yerini koruyor.

07.11.2013 - 13:58

AK Parti'den 'öğrenci evleri' açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kızlı-erkekli öğrenci evleriyle ilgili sözlerinin ardından ortaya çıkan polemik sürüyor.

Kamuoyu ve muhalefetten gelen tepkileri değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Başbakan'ın "ev ya da başka formatta yurt gibi kullanılan yerleri kastettiğini" söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti'li yöneticiler ve bakanların açıklamaları arasında çelişki olmadığını savunan Canikli, şöyle konuştu:

'ÇOKLUKLA ÖĞRENCİLERİN KALDIĞI EVLER'
"Burada kast edilen çok açık bir şekilde şudur: Yurt gibi, özel yurt gibi kullanılan alanlar kastedilmektedir. Sayın Başbakanımız da bunu 'öğrencilerin çoklukla kaldığı yerler' olarak ifade etti. Bu da özel yurttur, yani 8 kişi olur, 10 kişi olur, 15 kişi olur. Özel yurt statüsüne sokulacak alanlar devletin denetimi ve gözetimi altında olmalıdır. Bu, yasalarla devlete verilen görevdir. Ayrıca, gençlerin korunması yasalar ve Anayasa ile Hükümete verilen bir görevdir. Eğer toplumun önemli bir bölümü, bu şekilde bir işleyişi ciddi sorun olarak görüyorsa, buna hükümetimizin ve genelde devletin kayıtsız kalması düşünülemez. Bu sorun olarak, vatandaşların önemli bir bölümü olarak kabul ediliyorsa, bizim için de sorundur.

Anayasa ve yasaların verdiği talimatı yerine getirmek üzere, gençlerin korunması için gerekli adımlar atılır. Ne bakanlarımızın ne de Sayın Başbakanımızın açıklamalarında çelişki sözkonusu değildir. Çoklukla öğrencilerin kaldığı yerlerdir, tanım budur."

Canikli, bir gazetecinin, "8 öğrenci dediniz, 2 ya da 3 öğrenci kalıyorsa da..." sözleri üzerine, "Bunu örnek olarak söyledim. Bunun yasal bir tanımı yok" dedi.

'RAHATSIZLIK DUYAN VELİLER VAR'
Öğrencilerin kira verdiğini ve bunun da evlerin ticari bir amaçla kullanıldığı anlamına geldiğini belirten Canikli, "Özel yurt, çoklu öğrencinin kaldığı ve karşılığında bedel ödediği yerdir. Tüm özel ve devlet yurtları devletin denetimi altındadır. Bunun ötesinde ifade edilenler, yorumlananlar bizim amacımız dışındadır" dedi.

Birçok aile ve velinin bu konuyla ilgili derin ızdıraplarını Başbakan Erdoğan ile paylaştıklarını ve bu konuda tedbir alınmasıni istediklerini bildiklerini ifade eden Canikli, "Biz bir toplumda yaşıyoruz ve o toplumun gerçekleri var. Elbette atılan her adım Anayasa ve yasalar çerçevesinde kalmalıdır" diye konuştu.

Canikli, velilerin bu konuda talepleri olduğunu belirterek, "Binlerce insan sizden bu konuda talepte bulunuyorsa... Çok dertli bir şekilde ve vicdanları dağlayacak tarzda taleplerini iletiyorlar" şeklinde konuştu.

Canikli, kimlerin talepte bulunduğunun sorulması üzerine, bunları kamuoyu ile paylaşmanın doğru olmayacağını söyleyerek, "Okula eğitime gönderdikleri çocuklarının, bu şekildeki bir ortamda eğitim hayatını sürdürmesinden ciddi rahatsızlık duyduklarını" ifade eden veliler olduğunu kaydetti.

"Talepte bulunan ailelerin çocukları takibe mi alınacak, nasıl bir çözüm bulunacak?" sorusuna Canikli, "Hayır, burada olay münferit değil. Olay değerlendirilirken bir sorun olarak görüldüğü zaman, düzenleme ya da tedbir, global, genel olarak yapılır. Burada tek tek kişi bazında olmaz. Kişi bazında güvenlik güçlerine bir talep geldiği zaman, onlar görevlerini yaparlar, o ayrı bir konu" yanıtını verdi.

'BASKIN MI YAPILACAK?'
AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, "Komşulardan 'bunlar kızlı erkekli kalıyorlar' diye şikayet geldi, o zaman oraya baskın mı yapılacak?" sorusu üzerine, "Hayır. Apartmanda oturan birisi komşusundan şikayetçi olduğu zaman... Şikayet konusunun çok önemi yok. Gürültüden ya da başka nedenden olabilir. Şikayet üzerine şu anda ne yapılıyorsa, hangi usul tatbik ediliyorsa o usul tatbik edilir. Bir şikayet olduğu zaman ilgili kurumlar o şikayeti dikkate almak zorundadır. Bunu genel olarak söylüyorum. O şikayeti yok saymaları mümkün mü O zaman görevlerini yapmamış olurlar. Bu ne baskındır ne de başka bir şeydir" dedi.

Canikli, bir gazetecinin, "(Ben muhafazakar demokratım) der ve rahatsız olduğunu söyler" sözleri üzerine, "Bu konu hiçbir zaman şikayet konusu olmaz. 'Ben muhafazakar demokratım, diğerleri değildir' diye bir şikayet konusu, soru olabilir mi? Böyle bir soru bana göre butlandır" diye konuştu.

Mevcut durumda her konuda şikayet olabileceğine işaret eden Canikli, "Zaman zaman basına da yansıyor bunlar. 'Şu eve çok erkek, kadın giriyor' gibi şikayetlerin olduğunu biliyoruz. Bunlar olabiliyor. Bu konuda kolluk kuvvetleri, yargı ne yapıyorsa, aynı şekilde yapmaya devam edecek, değişen bir şey yok. Onun ötesinde yok baskındır... Olabilir mi böyle bir şey?" dedi.

HAMZAÇEBİ: YURTLAR HEP AYRI OLDU
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise "öğrenci evleri" konusunda hükümeti eleştirdi ve devletin özel yaşama müdahale etmemesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının demokrasi ve özgürlük karşıtı olduğunu savunan Hamzaçebi, şöyle konuştu:

Daha önce TBMM'de türban konusunda, kutuplaştırma yönündeki bir beklentiyi, CHP olarak boşa çıkarmıştık. Burada da tablo aynıdır. Münferit birkaç olaydan hareketle, toplumun duygularına yaslanarak, bir kutuplaştırmayı gerçekleştirmek mümkün değildir. Böyle bir olay yoktur. İnanmıyoruz.

Eğer bu tip münferit olaylar varsa, devlete düşen görev, kişilerin yaşamlarına müdahale etme yönünde bir anlayışla hareket etmek değil, devletin yurtlarının sayısını artırmaktır. Ayrıca kız ve erkek öğrenci yurtları, bugüne kadar hep ayrı olmuştur. Hiçbir yerde kızlar ve erkekler beraber olmamıştır. Böyle bir anlayışı kesinlikle doğru bulmuyoruz.

Sayın Başbakan'ın, yardımcılarının ve diğer parti yetkililerinin, durumu toparlama yönündeki çalışmaları, elbette önemlidir ama Sayın Başbakan, kendi görüşünden vazgeçmiş değildir, bunu tekzip eden bir açıklamayı yapmış değildir.

Daha önce Kızılcahamam kampında yapıldığı ifade edilen konuşmaya ilişkin olarak, Sayın Bülent Arınç ve diğer yetkililer, böyle bir konuşma olmadığını açıkladılar. Sayın Başbakan, hemen akabinde Salı günü grup toplantısında yaptığı açıklamayla, Sayın Arınç ve diğer yetkililerin açıklamalarını ortadan kaldırdı, görüşünün doğru olduğunu ifade etti. Bugün yetkililerin açıklamaları sonrasında, Sayın Başbakan'ın yine eski görüşünü muhafaza eden bir açıklama yapması muhtemeldir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...