AK Parti’li Belediye Başkanı’na silahlı saldırı

Bursa Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız’a silahlı saldırı düzenlendi. Hastaneden yapılan açıklamada Yıldız'ın geçirdiği ameliyat sonrası yoğun bakımda bulunduğu, durumunun "stabil" olduğu bildirildi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 21.05.2015 - 01:11

AK Parti’li Belediye Başkanı’na silahlı saldırı

Bursa'nın merkez Gürsu ilçesinde AK Partili Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız, makam odasında silahlı saldırıya uğradı. Yıldız'ın makam odasında vurulmasının ardından güvenlik güçlerinin yaptığı araştırmalar sonucu saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen ve belediyede zabıta memuru olarak görev yapan Fevzi B. aranıyor. Olayın ardından siyah bir araçla kaçtığı iddia edilen Fevzi B'nin yakalanması için kentin giriş ve çıkışlarında önlem alındı.

Saldırı sırasında Yıldız'ın yanında bulunan şoförü Yener Şimşek'in de karnından yaralandığı ve hastanede tedavi altına alındığı bildirildi.

BELEDİYE BAŞKANI YOĞUN BAKIMDA

Makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan ve Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi süren Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız'ın geçirdiği ameliyat sonrası yoğun bakımda bulunduğu, durumunun "stabil" olduğu bildirildi.

Yıldız'ın ameliyatı gerçekleştiren beyin cerrahı Prof. Dr. Hakan Murat Göksel, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok üzücü bir olay yaşandığını ifade ederek, "Geçmiş olsun" diledi.

Yıldız'ın ateşli silahla beyninden yaralandığını anlatan Göksel, "Ateşli silahın etkisiyle beynin böyle durumlarda ciddi yapısal tahribatı ortaya çıkar. Mermiyi çıkarttık, beyindeki kanamaları kontrol altına aldık, problemsiz bir ameliyat gerçekleştirdik. Meslektaşım ve buradaki arkadaşım Prof. Dr. Yusuf Tüzün ile birlikte ameliyatı gerçekleştirdik. Normal seyrindeki bir cerrahi müdahale oldu. Başkan şu anda yoğun bakımda, durumu istikrarlı, bizim tabirimizle stabil" diye konuştu.

Başkan Yıldız'ın durumunun kritik olduğunu kaydeden Prof. Dr. Göksel, "Sayın başkanın hayatı tehlikesi mevcut. Bu durum 48 ile 72 saat kadar devam edecektir. Süreç bundan sonrasında yoğun bakımda tedavi uygulamalarıyla sürecek. Gerisini biz, aile, sizler göreceğiz. Bu aşamada söyleyebileceklerim bunlar. Tekrar geçmiş olsun diliyorum kendilerine" ifadesini kullandı.

Göksel, bir gazetecinin "İyileşmesinden sonra çıkabilecek sorunlar nelerdir?" sorusu üzerine, "Muhtemeldir, bu konuda detaylara girmek kehanet olur. Şu aşamada da böyle bir kehanette bulunmak istemiyorum" dedi.

VALİDEN AÇIKLAMA

Öte yandan gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Münir Karaloğlu da saldırıyı kınadı.

Başkan Yıldız'ın, tanıdığı en iyi insanlardan biri olduğunu ifade eden Karaloğlu, "(Dünya iyisi bir insan) derler ya gerçekten Cüneyt Başkan benim tanıyabildiğim en güzel insanlardan bir tanesi. Allah şifa versin. Ameliyatı sonuçlandı. Şu an yoğun bakımda. Bütün Gürsulular, Bursalılar dua etsin. Rabbim inşallah başkanımızı bize bağışlar" diye konuştu.

Saldırganın yakalanması için çalışmaların sürdüğünü bildiren Karaloğlu, "Saldırganı yakalayacağız. Bir yere gitme şansı yok. Takip ediyoruz ama çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Süreç devam ediyor. Kimliği belli, kim olduğu belli yakalayacağız. Bundan kimsenin endişesi yok" değerlendirmesinde bulundu.

SAĞLIK BAKANI MÜEZZİOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Yıldız'ın tedavi gördüğü Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelerek yetkililerden bilgi alan Mehmet Müezzinoğlu, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yıldız'a acil şifalar, ailesine ise sabır dileğinde bulunan Müezzinoğlu, Belediye Başkanı Yıldız'ı yoğun bakımdan ameliyata alınırken gördüğünü ve hekimlerle görüştüğünü belirtti.

Müezzinoğlu, Yıldız ve şoförünün ameliyata alındığını ifade ederek, "Sol gözden giren kurşun kafasının sol tarafına isabet ediyor. Beyinde bir hasar var ama diğer vital bulguları şu anda sağlıklı, yani tansiyondu, nabızdı yaşam bulgularında şu anda bize umut veren bir durum var. İnşallah başarılı bir müdahale sonrası esas tıbbi bulguları hekimlerimiz açıklayacak. Bunun için de ameliyat sonrasını beklemek durumundayız. Şoför kardeşimizin de batın yaralanması var. O daha iyi durumda" diye konuştu.

Müezzinoğlu, Yıldız'ın hayati tehlikesinin olup olmadığına ilişkin bir soruya ise "Hayati tehlikesi var. Neticede sol gözünden giren ve beyinde tahribat yapan bir kurşun yaralanması. Dolayısıyla bunun ilk saatleri, hem hayati tehlikeyi içerir hem de müdahale sonrası bulguları ancak hangi düzeyde beyinde tahribat var, onu beyin açıldıktan sonra hekim arkadaşlarımız değerlendirecek ve karşımıza yaşam fonksiyonları adına neler kaldığını inşallah ameliyattan sonra tıbbi ekip, bilimsel açıklamayı yapacaktır" yanıtını verdi.

Bakan Müezzinoğlu, saldırganla ilgili soruları ise "Kimliği belli ama bildiğim kadarıyla olay yerinden uzaklaşmış, emniyet arıyor" dedi.

Sayfa Yükleniyor...