AK Partili Mahir Ünal'dan erken seçim çağrılarına yanıt

Muhalefetin erken seçim çağrılarını değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Ünal, ''Erken seçim söz konusu değil" diyerek seçimlerin zamanında yani Haziran 2023'te yapılacağını söyledi. Ünal, dezenformasyon yani bilgi çarpıtmanın önüne geçmek için yasal düzenleme çalışması başlattıklarını da açıkladı. Mahir Ünal, özellikle sosyal medya için bu düzenlemenin "kaçınılmaz" olduğunu söyledi.

Haberler - NTV Haber - DHA 17.07.2021 - 14:39

AK Partili Mahir Ünal'dan erken seçim çağrılarına yanıt

Siyasette erken seçim tartışmaları sürüyor.

Muhalefetin seçim çağrılarına ilişkin konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, erken seçimin söz konusu olmadığını ve seçimlerin zamanında Haziran 2023'te yapılacağını belirtti.

DHA'ya konuşan Mahir Ünal'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ YANLIŞ"

''Cumhurbaşkanımız her seferinde altını çizerek seçimin Haziran 2023’te zamanında yapılacağını ifade ediyor. Şimdi AK Parti’nin sahada faaliyetleri üzerinden erken seçim iddiası son derece yanlış. Çünkü; AK Parti seçimden seçime sahada olan bir siyasi hareket değil. AK Parti sürekli olarak halkla ilişki içerisinde olan, seçmeniyle ilişki içerisinde olan, gençlik kollarıyla, kadın kollarıyla, ana kademesiyle sürekli sahada olan bir siyasi hareket. Dolayısıyla AK Parti’nin saha çalışmaları üzerinden bir erken seçim beklentisi son derece yanlış.

''TÜRKİYE'DE ERKEN SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL''

AK Parti’nin 19 yıldan beri iktidarda olmasının temel sebebi, son derece dinamik canlı bir teşkilat yapısı ve saha çalışmasının olması. Muhalefetin, erken seçim söyleminin genel sebebi maalesef, ’nin her şeyden çok ihtiyaç duyduğu güven ve istikrar ortamı. Hele hele pandemiyle beraber bütün dünyada ortaya çıkan istikrar ve güven ihtiyacını erken seçim tartışmaları üzerinden adeta baltalamak. Yoksa Türkiye’de erken seçim söz konusu değil.''

SOSYAL MEDYA İÇİN YENİ DÜZENLEME

Bu arada AK Parti, özellikle sosyal medyada dezenformasyonun önüne geçmek için yasal düzenleme hazırlığı içinde. Hedef, "bilgi çarpıtma"nın önüne geçmek. 

''DEZENFORMASYONLA MÜCADELE TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİ''

Ünal, AB'nin internet ortamına ilişkin iki temel kırmızı çizgisi olduğuna dikkat çekerek, "Bunlar terörle mücadele ve dezenformasyonla mücadele. Dezenformasyonla mücadele, terörle mücadele kadar önemli'' dedi.

''AVRUPA ÖRNEKLERİNİ İNCELİYORUZ''

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Avrupa'da yürürlükte olan düzenlemelerin incelendiğini açıkladı.

Daha önce çıkarılan sosyal medya düzenlemesini hatırlatan Ünal, "’de sosyal medya yasasını çıkardık. 'Gelmeyecekler, temsilcilik açmayacaklar' dedikleri bütün sosyal medya platformları Türkiye’de temsilciliklerini açtılar. Bu bir ayağı işin. 'Sosyal medya' dediğimiz, Twitter ve diğer platformlar bunlar verici sağlayıcılar. Dolayısıyla veri sağlayıcılar kendilerini tarafsız platformlar olarak nitelendiriyorlar. Ama bu tarafsız platformlarda paylaşılan yalan haberlerin de orada oluşturulan dezenformasyonun ortaya koyduğu bir terör biçimi var. Ve bununla bütün dünya mücadele ediyor. Milyonlarca öğrenci sınava girmeden bir gün önce bir yalan haber ortaya atılıyor ve sınava girecek bütün öğrencilerin psikolojisini etkileyecek bir algı operasyonu yapılıyor. Bununla mücadele etmek durumundayız. Bu sadece bir örnek" diye konuştu.

''BENZER DÜZENLEMEYİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ''

AK Parti'nin, dezenformasyon terörünü önlemek amacıyla yeni bir sosyal medya düzenlemesini gündeme aldığını kaydeden Ünal, sözlerine şöyle devam etti: 

"AB'nin dezenformasyon ile mücadele anlamında yürüttüğü bu çalışmaların yasal zeminini şu anda inceliyoruz. AB dezenformasyonla mücadele anlamında hangi yasal adımları attı, hangi düzenlemeleri getirdi bunun incelemesini yapıyoruz. Bu incelemelerimiz tamamlandığında yine Avrupa’yı temel alarak dezenformasyonla mücadeleye ilişkin bir yasal düzenleme kaçınılmaz. İnternet coğrafyasında mücadele edilen ortak düşman dezenformasyon. AB'nin ortak düşmanı dezenformasyon. ABD için de ortak düşman dezenformasyon. Diğer ülkelerin de bizim de ortak düşmanımız dezenformasyon. Burada tam da özgürlüklerin rahat bir şekilde kullanabilmesi, kişisel verilerin korunmasından, özel hayatın dokunulmazlığına, kişi haklarının korunmasından, insanların özel hayatlarına dönük yapılan dezenformasyona bir çözüm bulma çabasında şu anda dünya. Biz de bu çabaların bir yerinde yapılan düzenlemeleri örnek alarak bir benzer düzenlemeyi hayata geçireceğiz.''

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...