AK Parti'nin İBB Başkan adayı belli oldu

AK Parti, istifa eden Kadir Topbaş'ın yerine İBB Başkanlığı için Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ı aday gösterdi.

ntv.com.tr 28.09.2017 - 14:26 | Son Güncelleme : 28.09.2017 - 16:15

AK Parti'nin İBB Başkan adayı belli oldu

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı belli oldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, istifanın ardından yapılan temayül yoklaması sonucu, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın aday olarak belirlendiğini söyledi.

AK Partili belediyelerin başarısının, kendi çıtalarını daha yukarıya çekme mücadelesi olduğunu belirten Kaya, "Bu başarıyı gerçekleştiren arkadaşlarımızı tek tek tebrik ediyorum. 884 arkadaşımız ve 11 bin 500 Meclis üyemizle biz bu hikayeyi yazdık. Bu hikayenin altında yatan en büyük unsur; birliğimiz ve beraberliğimizdir." dedi.

Kaya, Kadir Topbaş'a teşekkür ederek, şunları söyledi:

"İstifasıyla boşalan süreçte bir temayül yoklaması 24 Eylül'de yapıldı. Bu temayüle 337 arkadaşımız katıldı. İstanbul'daki milletvekillerimiz, bakanlarımız, genel başkan yardımcılarımız, ilçe başkanlarımız, il başkanımız, meclis üyelerimiz, herkes buradaydı. Bu temayülde çıkan sonuçlar ve bu temayülle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesiyle beraber inşallah İstanbul'umuzu bundan sonraki süreçte yönetecek arkadaşımızı, dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımız Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısından sonra ifade ettiler.

Ben de sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle Allah hayırlı ve mübarek eylemesi kaydıyla, İstanbul'umuzun Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na AK Parti ailesinin, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle adayı Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'dır. Mevlüt kardeşimizi tebrik ediyorum, Allah mahcup etmesin."

"AK PARTİ BİRLİĞİNİ MUHAFAZA ETTİ"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açtığı belediyecilik yolunda İstanbul'da 25 ilçe belediyesinin ve büyükşehir belediyesinin İstanbul'u dünyanın en önemli yaşanabilir metropollerinden biri haline getirdiğini söyledi.

Ataş, AK Parti'deki bayrak değişimlerinde sorun yaşanmadığını dile getirerek, "Diğer siyasi partilerde şahsi ve kişisel kavgalar yaşanırken, AK Parti birliğini, bütünlüğünü muhafaza etti. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde seçilecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı için de o birliğimizi, beraberliğmizi muhafaza ederek, 179 meclis üyesi olarak kapı gibi dimdik buradan çıkmamızı bekliyoruz. AK Parti'ye yaraşan ve Genel Başkanımıza yaraşan bir duruşu hep birlikte göstereceğimize zerre kadar şüphemiz yok. Hatta inanıyorum ki 179'dan fazla oyla belediye başkan adayımızı Meclis'te inşallah seçmiş olacağız." diye konuştu.

"ONUR VE GURUR DUYDUM"

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mevlüt Uysal da aday gösterilmekten dolayı onur ve gurur duyduğunu ifade ederek, "İnşallah Allah genel başkanımıza, genel merkezimize, mahcup olmamayı nasip etsin" dedi. 

MEVLÜT UYSAL KİMDİR?

Uysal, 1966 yılında Antalya’nın Alanya ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Okulu bitirdikten sonra başladığı serbest avukatlık mesleğini sürdürürken, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AK Parti'nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu.

2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir’in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde Başakşehir Belediye Başkanı Adayı olan Uysal, Belediye Başkanı seçildi.

2014 Yerel Seçimlerde AK Parti adayı olarak ikinci kez seçime giren Uysal, ikinci kez Başakşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. Uysal evli ve dört çocuk babası. 

OYLAMA ÖNCESİ GERGİNLİK 

BAŞKAN NASIL SEÇİLECEK?

İstanbul'un yeni belediye başkanı bugün belli olacak. Kadir Topbaş'ın istifasının ardından, yeni başkanı seçmek için Vali Vasip Şahin başkanlığında bir toplantı yapılacak.

Saraçhane'deki belediye binasında gerçekleşecek oylamada, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri yeni başkanı belirleyecek.

İlk oylamada 3'te 2 çoğunluk aranacak ve bu gerçekleşmezse oylama tekrarlanacak. Bu oylamada da sonuç alınamazsa salt çoğunluk aranacak. Büyükşehir belediyesi meclisinin 310 üyesi bulunuyor ve buna göre 156 oy alan aday başkan seçilecek.

Bu yöntem de başarısız olursa en çok oyu alan aday başkan olacak.

CHP başkan adayı olarak Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu göstermişti.

Sayfa Yükleniyor...