AK Parti'nin il kongresinde gerginlik

Ak Parti Aksaray İl Kongresinde iki liste yarışınca gerginlik çıktı. Kongreye katılması beklenen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gerginlik nedeniyle salona girmeden kentten ayrıldı.

NTV Haber 24.05.2009 - 16:25

İl başkanı ve yönetim kurulu üyeleri seçimi konusunda genel merkez, Aksaray Kongresi için tek liste uyarısı yapmıştı. Ancak anlaşma sağlanamadı ve ortaya iki liste çıktı.

Her iki başkan adayının da divan heyeti için önerge vermesi nedeniyle salonda sloganlar yükseldi.

Gerilim artınca çevik kuvvet ekipleri çağırıldı. Genel Kurul'da konuşma yapacağı anons edilen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise kongreye katılmadı. Babacan'ın gerginlik nedeniyle salona girmeden Aksaray'dan ayrıldığı öğrenildi.

TARTIŞMA BASINA KAPALI BÖLÜMDE YAŞANDI
Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç'un aday oldukları divan başkanlığını, 313 oy alan Tunç kazandı. Divan başkanının seçilmesinin ardından kongre, basına kapalı olarak sürdü.

Basına kapalı olarak süren bölümde, adayların listeleri sunmalarının ardından Tunç'un, adaylardan Coşgun'un AK Parti Merkez İlçe Yönetim Kurulu'nda görev aldığı için il yönetimine aday olamayacağını ve bunun tüzüğe aykırı olduğunu ifade ettiği öğrenildi.

Coşgun'un adaylığının reddedilmesinin ardından salonda tartışmalar yaşandı. Tartışmaların büyümesi üzerine çok sayıda çevik kuvvet ekibi salona girerek olaylara müdahale etti. Çıkan tartışmaya müdahale eden kimi güvenlik görevlileri hafif biçimde yaralandı.

Olayların ardından Coşgun, AK Parti Aksaray Milletvekilleri İlknur İnceöz, Ali Rıza Alaboyun ve kimi delegeler salonu terk ettiler.

Adaylardan Coşgun'u destekleyen AK Parti Merkez İlçe Başkanı Sinan Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Coşgun'un adaylığının reddedilmesinin ardından söz istediğini, ancak konuşmasına izin verilmediğini ileri sürerek, ''İnsanlarımızın kavga gürültü olmadan dışarı çıkmasını isteyecektim. Fakat açıklama yapmam istenmedi. Biz burada partimizin iyiliği için yola çıktık. Aydın Coşgun'un il başkanı olması çok önemli değil, ancak bizi destekleyen insanları yüzüstü bırakamayacağız. Biz bunun mücadelesini verdik. Onun için divan başkanlığı için aday olduk. Genel merkezimizden bir vekilimiz geldi ve Aydın beyin aday olmayacağını ve bunun delegelere anlatılmasını istedi. Bakın biz bunlarla mücadele ettik. Aydın beyin rahatlıkla kazanacağı bir seçimdi. Bizi destekleyen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Halkımızın vicdanına bırakıyoruz'' dedi.

MİLLETVEKİLİ ALİ RIZA ALABOYUN
AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ise olayların ardından düzenlediği basın toplantısında, kongre sürecinin çok sıkıntılı geçtiğini ve genel merkezi bu konuda bilgilendirdiklerini, hatta uyardıklarını söyledi.

AK Parti MKYK üyesi Amhet Yaşar'ın da genel merkezi uyardığını, büyük bir gerginlik yaşanacağını dile getirdiğini ifade eden Alaboyun, ''Ahmet Yaşar bey, genel merkeze kongrenin iptal edilmesi gerektiğini iletti. Buna rağmen bu konulara çok duyarsız kalındı. Maalesef bu duyarsızlıklar sonucu bu arbede yaşanmıştır'' diye konuştu.

Bugün burada yapılanın yalnızca il başkanlığı seçimi değil, etik ve hukuk mücadelesi olduğunu diye getiren Alaboyun, ''Bu verdiğimiz mücadele hukuk mücadelesidir. Biz, AK Parti'de başbakanımızın ilkeleri nedeniyle siyaset yapıyoruz. Başbakanımızın ilkeleri halen devam ediyor. Fakat teşkilattaki bazı arkadaşlarımız, başbakanımızın haberi olmadan, kendilerinin koydukları birtakım ilkeler ve kurallarla, kendi iç tüzüğümüze ve teşkilat yönetmeliğimize aykırı olarak teşkilatlara müdahale ediyorlar. Bu müdahalelerin sonunda bu olayları yaşadık. Başka illerde de yaşandı, bundan sonra da yaşama riskimiz var'' diye konuştu.

Adaylığı kabul edilmeyen Aydın Coşkun ise adaylığıyla ilgili kendisine demokratik olmayan, hukuka uygun olmayan, örgüt iç yönetmeliğine ve kongre yönetmeliğine aykırı bir karar alındığını savundu. Divan başkanlığının kongre sürecinde almış olduğu bu hukuka aykırı kararın takipçisi olacaklarını dile getiren Coşgun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da bu konuyla ilgili rapor sunacaklarını bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...