Olaylı görüşmeler sona erdi, AK Parti'nin dokunulmazlık teklifi kabul edildi

AK Parti'nin dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifi komisyondan geçti. Görüşmeler sırasında gerginlik yine hat safhadaydı. AK Parti ile HDP'li milletvekilleri arasında şiddetli kavgalar yaşandı, yaralananlar oldu. Teklifin kabulü öncesinde ise HDP'liler komisyonu terk etti.

ntv.com.tr 02.05.2016 - 17:16 | Son Güncelleme : 03.05.2016 - 00:21

Olaylı görüşmeler sona erdi, AK Parti'nin dokunulmazlık teklifi kabul edildi

AK Parti'nin hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi komisyonda kabul edildi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplanan Anayasa Komisyonu, geçen hafta görüşülmeye başlanan ve kavga nedeniyle ertelenen teklifi ele aldı.

Toplantının yapıldığı, yeni halkla ilişkiler binasındaki komisyon salonunda yeni bir düzen sağlandı. Milletvekillerinin ayakta kalmaması için basına sınırlı yer ayrıldı.

Meclis'te görev yapan sivil polisler komisyon toplantısının yapıldığı salonun önünde koridor oluştururken, milletvekilleri de bu koridordan içeriye alındı.

Toplantı salonuna önce AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve çok sayıda AK Parti milletvekili girdi. Salona Adalet Bakanlığı görevlileri ve komisyon uzmanları da alındı.

HDP milletvekillerinin toplu olarak katıldığı toplantıya sadece komisyon üyesi milletvekillerinin danışmanları alındı.

Meclis Anayasa Komisyonu'nun bugünkü görüşmelerinde de istenmeyen görüntüler yaşandı.

KOMİSYONDAKİ ŞİDDETLİ KAVGANIN GÖRÜNTÜLERİ

Saat 15.00'te başlayan toplantıda, geçen hafta yaşanan kavga nedeniyle gerilim yüksekti.

Teklifin geneli üzerine konuşma yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçen hafta yaşanan yumruklu kavgayı eleştirdi, kavganın kabul edilemez olduğunu söyleyerek yaşananları kınadı. 

Kavgalı oturuma bazı danışmanların da karıştığını ifade eden Bozdağ'a, HDP'li Garo Paylan "Danışmanlar karışmadı, iftira atıyorsunuz" diyerek tepki gösterdi.

AK Parti milletvekilleri Paylan'a "Adalet Bakanı ile böyle konuşamazsın" diyerek çıkıştı.

SÖZLÜ TARTIŞMA KAVGAYA DÖNDÜ

O sırada cep telefonu ile sosyal medyada yayın yapan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile AK Parti'li bir milletvekili arasında sözlü tartışma çıktı.

Milletvekilleri arasındaki sözlü tartışma bir anda kavgaya dönüştü. Milletvekilleri tekme ve yumruklarla birbirine girdi. 

Bazı milletvekilleri masaların üzerine çıktı, bazıları da birbirlerine pet şişe fırlattı.

Yaşanan şiddetli kavga nedeniyle oturuma bir süre ara verildi. Kavga komisyon salonunun dışında da bir süre devam etti, yine yumruklaşmalar yaşandı.

MHP Milletvekili Mehmet Parsak: Bize göre eksik olmakla birlikte özellikle teröre bulaşmış olan milletvekillerini en azından 26. dönem boyunca böyle bir zırhtan faydalanmaması gerektiği düşüncesini taşıyarak teklife kabul oyu vereceğiz.

HDP'Lİ BALUKEN'İN KOLU ÇIKTI

Kavgada yaralanan milletvekillerine sağlık ekipleri müdahale etti. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in kolunun çıktığı öğrenildi.

GÖRÜŞMELER ARA SONRASI YENİDEN BAŞLADI

CHP ve MHP'nin grup sözcüleri yaşanan olaylar nedeniyle gerginliğin yüksek olduğunu belirterek görüşmelerin ertelenmesini talep etti. Yapılan oylamada AK Partili milletvekillerinin oylarıyla toplantıya devam edilmesi kararı alındı.

HDP'Lİ VEKİLLER TOPLANTIYI TERK ETTİ

Toplantı verilen aranın ardından devam ederken AK Parti, Anayasa Komisyonu üyesi olmayan milletvekillerinin konuşma süresinin 5 dakika ile sınırlanmasını önerdi.

Bu öneriye HDP'lilerden tepki geldi. Toplantıda söz alan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, "Toplantı müsamereye döndü, bunun bir parçası olmayacağız" dedi.

Sancar'ın konuşmasının ardından HDP milletvekilleri komisyon salonundan ayrıldı. HDP milletvekilleri komisyonun bulunduğu Yeni Halkla İlişkiler Binasından zılgıt çekerek, "marş" söyleyerek ve slogan atarak ayrıldı. Komisyon toplantısındaki diğer bazı milletvekilleri ise salonun penceresinden, "kahrolsun PKK", "ırkçı faşistler" diye bağırdı.

TEKLİF KOMİSYONDAN GEÇTİ

Toplantıda teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerin görüşülmesine geçildi.

HDP'li üyelerin Anayasaya aykırılık önergesinin reddedilmesinin
ve görüşmelerin ardından, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifi AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla komisyondan geçti. 

CHP Milletvekili Bülent Tezcan: Bu şekliyle yapılan oylamaya da 'olur', 'kabul' oyu vereceğiz. Yalnız İçtüzük uyarınca rapora ekleme yapma hakkımızı saklı tutuyoruz. Muhalefet şerhi yazmayacağız ama rapora ek yapma hakkımız saklıdır. Bunun için makul süre istiyoruz.

CHP ve MHP'nin "Başbakan ve bakanların da kapsama alınması" yönündeki önergeleri kabul edilmedi.

GELECEK HAFTA GENEL KURUL'DA

Teklifin gelecek hafta Meclis Genel Kurulu gündemine getirilmesi bekleniyor.

TEKLİF NE GETİRİYOR?

AK Partili 316 milletvekilinin imzasını içeren teklif; Meclis, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı'nda bulunan dokunulmazlık dosyalarının, yapılacak bir anayasa değişikliğiyle, doğrudan yargıya gönderilmesini içeriyor.

619 FEZLEKE BEKLİYOR

Karma komisyonda, yarısından fazlası HDP'lilere ait olmak üzere 136 milletvekiliyle ilgili 619 fezleke bulunuyor.

Teklif Genel Kurul'dan geçerse CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de aralarında bulunduğu 136 milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırılacak.

Sayfa Yükleniyor...