AK Parti'nin yeni anayasa taslak metni MHP'ye iletildi

AK Parti'nin anayasa değişikliğiyle ilgili hazırladığı taslak metin MHP'ye ulaştı. İki partinin 2 ya da 3'er üye vermesiyle bir komisyon oluşturulacak. Taslak üzerinde çalışma yapılacak.

NTV Haber 15.11.2016 - 10:36 | Son Güncelleme : 15.11.2016 - 11:40

AK Parti'nin yeni anayasa taslak metni MHP'ye iletildi

Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi düzenlemesi için kritik bir hafta başlıyor.

AK parti tarafından hazırlanan taslak, MHP'ye iletildi.

Yapılacak müzakereler sonrasında nihai kararı, süreci başlatan liderler verecek.

Anayasa değişikliğiyle ilgili süreç, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki görüşmeden sonra hızlanmıştı.

Görüşme sonrasında MHP Lideri, ilk değerlendirmesini sosyal medyadan yapmıştı.

Bahçeli, ''Henüz somut bir siyasi mutabakat sağlanmamış olsa da önümüzdeki sürecin Türkiye'deki fiili dayatmayı çözeceği ümidindeyim" demişti.

İki partinin 2 ya da 3'er üye vermesiyle bir komisyon oluşturulacak. Taslak üzerinde çalışma yapılacak.

Komisyonun çalışması tamamlandığında iki lider yeniden bir araya gelecek. Taslağın teklife dönüşmesi için nihai karar verilecek.

MHP, Cumhurbaşkanı'nın yetki ve sorumluluğu arasında paralellik olmasını istiyor.

AK Parti'nin 2012 teklifinde, başkana tanınan yetkilerin sınırlandırılması, sorumluluğunun belirgin hale getirilmesi de MHP açısından önemli.

MHP'nin üstünde durduğu noktalardan biri de tüm bu yetki kullanımının, siyasi sorumluluğun yanı sıra hukuki yaptırım da içermesi yönünde.

BAHÇELİ: AKP'NİN ANAYASA HAZIRLIK METNİ TARAFIMIZA RESMEN İLETİLMİŞTİR

Öte yandan partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli de, ''AKP'nin anayasa hazırlık metni tarafımıza resmen iletilmiştir. Katıldığımız ve katılmadığımız maddeleri tek tek belirliyoruz. Ardından partiler arasında kurulacak bir komisyonda, üzerinde mutabık kaldığımız değişiklik önerilerini süratle ve en kısa sürede Meclis Genel Kurulu'na getirmeyi umuyor ve bunu amaçlıyoruz'' dedi.

''CHP NAZ ETMEMELİ''

''Bu süreçte CHP naz etmemeli, kapris yapmamalı, geri durmamalıdır'' ifadesini kullanan Bahçeli, ''Başbakan'a kapıları açıksa ki öyle söylüyorlar, 'teklifi bir de biz görelim' diyorlarsa, buyursunlar kafa kafaya verelim, el ele, omuz omuza, gönül gönüle fiili açmazı giderelim'' şeklinde konuştu.

''METİNDE 'CUMHURBAŞKANI' GEÇİYOR''

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHP Lideri Bahçeli, "AK Parti'nin hazırladığı anayasa değişikliği teklif taslağında 'cumhurbaşkanlığı' ifadesi mi yoksa 'başkanlık' ifadesi mi var?" şeklindeki soruya, "Metinde 'cumhurbaşkanı' geçiyor" diye cevap verdi.

Sayfa Yükleniyor...