Başbakan Davutoğlu: AK Parti'siz siyaset imkansız

Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, seçim sonuçlarına ilişkin "Bu tablo, AK Parti'siz bir Türkiye siyasetinin imkansızlığını ortaya koydu" ifadesini kullandı.

ntv.com.tr 11.06.2015 - 11:35

Başbakan Davutoğlu: AK Parti'siz siyaset imkansız

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde, partisinin 102. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı ile seçim değerlendirme toplantısına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada seçim sonuçlarını değerlendiren Davutoğlu, 76 ilde milletvekili çıkardıklarını 56 ilde ise birinci parti olduklarını hatırlattı.

Davutoğlu, "AK Parti dönemi bitti diye başlık atanlar, şunu bilsinler ki bu tablo, AK Parti'siz bir Türkiye siyasetinin imkansızlığını ortaya koymuştur" diye konuştu.

Burada bir konuşma yapan Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Ne türlü tehdit ve şantajlar gelirse gelsin biz yolumuza devam ederiz. Nihai otorite millettir ve bu otorite esastır. AK Parti milli irade ile yükselmiştir. AK Parti tek başına iktidar olursa seçimin güvenliğini tartışmaya açacaklarını söylediler. 

"ŞEFFAF SEÇİM AK PARTİ BAŞARISI"

Türkiye'de seçim güvenliğinin olmadığı konusunu tartışmaya açmak isteyenler oldu. Tartışmasız şeffaf bir seçim AK Parti iktidarının başarısıdır. Millete küskünlük olmaz. Mİllet amirdir, devlet memurdur. 

Seçim başarıları çıkarmaya çalışanların kaotik ortam yaratmaya çalışmalarını milletimiz not etti. Seçim tablosuna baktığımızda her yerde olan tek partinin AK Parti olduğunu görülmektedir. Seçimler AK Parti'nin omurga parti olduğunu gösterdi. 

"TÜRKİYE'NİN YEGANE PARTİSİ"

Herkesin bu seçim neticelerini doğru okuması lazım. Hepimiz muhasebe yapacağız, onun için bir aradayız. Hem Türkiye'nin siyasi geleceğini muhasebe edeceğiz hem de partimizin bu siyasi gelecek içindeki yerini, öncü konumunu ve liderlik pozisyonunu bir kez daha teyiden burada konuşacağız. Hangi istatistikler alınırsa alınsın, hangi perspektiften bakılırsa bakılsın yegane Türkiye partisi AK Parti'dir.

KILIÇDAROĞLU'NA ELEŞTİRİ

Türkiye'nin kendisi AK Parti'dir. AK Parti de Türkiye'dir. Biz 76 ilde milletvekili çıkardık, 56 ilde birinci olduk. 

Biz 5 ilde milletvekili çıkaramadık, anamuhalefet partisi 37 ilde milletvekili çıkaramadı. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu'nun seçim sonrasında aldığı oran itibarıyla da temsil kabiliyeti itibarıyla da başını iki elinin arasına alıp, bu haritaya doğru bir şekilde şöyle bakıp, hatta haritayı çalışma masasının veya salonunun en görünür yerine koyup tekrar tekrar bakması lazım, tekrar tekrar. 37 ilde temsil edilmeyen bir partinin ülkeyi idare etme iddiası olamaz. Anamuhalefet liderinin lideri, bu haritaya bakıp düşünmesi lazım. Umarız HDP, teröre ve şiddete karşı mesafe koyar. 

Öyle bir psikolojik ortam oluşturulmaya çalışılıyor ki... AK Parti dönemi bitti diye başlık atanlar, şunu bilsinler ki bu tablo, AK Parti'siz bir Türkiye siyasetinin imkansızlığını ortaya koymuştur. AK Parti bugün de yarın da yakın ve uzak gelecekte de Türk siyasetini yönetmeye, yönlendirmeye devam edecektir.

Aldığımız oy oranı 1960 sonrası dönemin en yüksek oy oranlarından biridir.

"SİYASET KAPILARINI AÇIK TUTTUK"

Türkiye'nin istikrarının, huzurunun, barışının teminatı AK Parti'dir. Dolayısıyla bundan sonraki siyasetin belirleyici aktörü olmak hasebiyle de biz hiçbir alternatifi, hiçbir ihtimali devre dışı bırakmadan bugünkü siyasi realiteler içinde hangi adımı atmak gerekiyorsa bunu atacağız. Dün bir vesileyle televizyon mülakatında da ifade ettiğim gibi biz kapıları hiçbir zaman kapatmadık, siyaset kapılarını hep açık tuttuk, millete karşı da gönül kapımızı açık tuttuk.

"KOALİSYON ÜZERİNDEN GÖMLEK BİÇİLMESİNİ İSTEMEYİZ"

Ülke çıkarlarının bugün korunmasının en önemli şartı AK Parti'nin merkez, omurga partisi olarak ayakta olması, dimdik durması ve Türkiye'ye biçilmek istenen gömleklere karşı kendi kaderimizi çizecek bir kararlılıkla yoluna devam etmesidir. Hiç kimsenin bu ülkeye gömlek biçmesine izin vermeyiz. Hiç kimsenin şu veya bu başkentte oturarak, şu veya bu kapalı kapılar ardında, şu veya bu koalisyon modeli üzerinde Türkiye'ye yeni bir gömlek biçmesini istemeyiz.

Kimsenin bu ülkeye gömlek biçmesine izin vermeyiz. İstikrarlı bir tek parti iktidarının zaruretine inanıyoruz. Türkiye AK Parti'nin 258 milletvekili siyasi istikrarın teminatıdır.

81 ilde büyük kampanya yürüttük. Millet aşkıyla yola çıkanlar yorulmazlar, kendi çıkarları için yola çıkanlar yorulur. Dışarıdan formül üzerine kurulmadık. Muktedir olma kudretimiz teşkilatlarımızdandır.

"HATALARIMIZI GÖZ ÖNÜNE ALACAGIZ"

Bizim aramıza nifak sokmak isteyenler, farklı yollarla birtakım çevreler üzerinden AK Parti'ye dönük bir çaba içinde olanlar bilsinler ki AK Parti geçici, konjonktürel bir parti değildir, kalıcı ideallerin oluşturduğu tarihi yürüyüşün bugünkü adıdır ve bu yürüyüş kim ne derse desin menzile ulaşana kadar da devam edecektir

Hepimizin farkında olmamız gereken husus, 12-13 yıllık derin tecrübelerden sonra ama bu tecrübeler dışında ola ki bazı hatalar, eksikler varsa bunları da göz önüne alarak, AK Parti'yi yenileyerek yeni Türkiye'yi kurmak. Hedefimiz budur.

Türkiye'deki gelişmelerle ilgili her senaryoya açığız. AK Parti tek başına iktidara gelseydi koas çıkarmak isteyenler olacaktı. Seçim sonrası saldırılara maruz kalmaya devam ediyoruz. Bize dönük her operasyon adımlarımızı daha saik bir şekilde toprağa basmamızı sağlar."

Sayfa Yükleniyor...