Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’in Aliağa ilçesindeki ENKA Salonu'nda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlara hitap etti.

Aliağa'daki vatandaşlarla bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Yıldırım, katılımcıların "İzmir'in dağlarında çiçekler açar" marşına eşlik ederek, "İzmir kararını verdi ve 'evet' dedi. " diye konuştu.

15 yıldır memlekete hizmet etmekten yorulmadıklarını belirten Başbakan Yıldırım, AK Parti olarak her an milletle kalp kalbe, omuz omuza bulunduklarını bildirdi.

"TÜRKİYE'Yİ 3 KAT BÜYÜTTÜK"

AK Parti'yi halkın kurduğunu anlatan Yıldırım, "Milletten aldığımız güçle her türlü engeli aştık. Vesayet odaklarına asla boyun eğmedik. Emanetinizi emanetimiz bildik, canımız pahasına sahip çıktık. Sizlerin başını öne eğdirecek hiçbir iş yapmadık. 2002'den bu yana ülkemizi, bu güzel Türkiye'yi tam 3 kat büyüttük, yolları böldük, gönülleri birleştirdik, Türkiye'yi birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz. Bütün terör örgütlerini bu ülkede bir daha gelmemek üzere yok etmeye kararlıyız." ifadelerini kullandı. 

Başbakan Yıldırım, birilerinin hayal bile edemediği büyük projeleri gerçekleştirmenin gururu ve güveniyle halkla birlikte olduklarına işaret etti.

"BİZE DURMAK YAKIŞMAZ"

15 yıllık AK Parti döneminin Türkiye siyasi hayatında çok önemli bir milat olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Ülke, millet, gençler ve gelecek için yeni bir yolculuğa çıktık. Biz çağ açıp çağ kapatan Sultan Fatih'in nesliyiz, torunlarıyız. Bize durmak yakışmaz. Her daim daha iyinin, daha güzelin daha doğrunun arayışı içinde olduk. Dünya büyük bir hızla değişiyor. Bu değişime duyarsız kalanların ayak direyenlerin, ayakta durma şansları yoktur. 80 model bir darbe anayasası ile Türkiye'nin bu değişimi gerçekleştirmesi imkansızdır. Bu ülkenin büyümesinin gelişmesinin, kalkınmasının önünü tıkamaya hiç ama hiç kimsenin hakkı yoktur. 16 Nisan tarihi yeni bir diriliş, yeni bir yükseliş olacak. Geleceğin anahtarı bir kez daha sizin elinizde . İnanıyorum ki 16 Nisan'da vereceğiniz karar ve oylarla Türkiye'nin aydınlık yarınlarının kapısını sizler açacaksınız. Demokrasimize çağ atlatacaksınız." 

"VESAYETÇİ ANLAYIŞ MEVCUT ANAYASADA ISRAR EDİYOR"

İktidarları döneminde büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, bütün zorluklara, engellemelere rağmen, Türkiye'yi 3 kat büyüttüklerini kaydetti.

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde meydanlarda millete söz verdiklerini anımsatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Geçen seçimlerde meydanlarda bu millete yeni bir anayasa sözü verdik. Sadece biz vermedik. Bütün siyasi partiler aynı sözü verdi. O partiler, o sözü verenler ana muhalefet partisi, HDP bölücü parti, bugün 80 model artık ikide bir yolda kalan bu anayasaya o kadar çok sahip çıkıyorlar ki insanın aklı şaşıyor. Bunca yıl sistem sebebiyle çekilen sıkıntılar sanki hiç yokmuş gibi davranıyorlar. Mevcut sistem demokrasinin gelişmesi ve ülkenin daha da büyümesi için yetersiz kalıyor. Vesayetçi anlayış tam da bu nedenden dolayı bu mevcut anayasada ısrar ediyor. İstiyorlar ki bu antidemokratik sistem seçilmişlerin tepesinde sürekli bir Demokles'in kılıcı gibi sallansın. Adına 'parlamenter sistem' dedik ama yıllardır bir türlü bu sistemi demokratik işleyen bir sistem haline getiremedik. Siyaset üzerinde hep baskılar oluştu. Türkiye'yi yönetmek cesaret işi sayıldı."

Bu sistemin Adnan Menderes'i idama götürdüğünü vurgulayan Başbakan Yıldırım, merhum Turgut Özal'ın başına neler geldiğini bildiklerini aktardı. 

Başbakan Yıldırım, merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın medya, vesayet odakları ve iş adamlarının bir araya gelmesiyle, onların baskısıyla başbakanlıktan indirilip partisinin kapatıldığını hatırlattı.

Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

"17/25 Aralık'ta Davos görüşmesini bahane edip Cumhurbaşkanımız, Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı bu FETÖ'cüler vatan hainliğiyle suçlamadı mı? Başbakanlıktan alaşağı etme planları yapmadılar mı? Milletin verdiği kararları hiçe saymadılar mı? Yargı eliyle Türkiye'nin en büyük partisini, AK Parti'yi, iktidar partisini kapatmaya teşebbüs etmediler mi? 15 Temmuz'da FETÖ'cü hainler Meclisi bombalayıp canımıza kastetmediler mi? Ama bu sefer bu kadar kolay değil dedik. Önce Cumhurbaşkanımız, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan ve bu ülkenin Başbakanı, sizin kardeşiniz dik durduk, dedik ki biz milletimizle beraber o alçaklara yol vermeyeceğiz, geçit vermeyeceğiz."

Milletin 15 Temmuz gecesi meydanlarda olduğunu belirten Yıldırım, "Bu vesayet odakları mevcut sistemin devamını niye istiyor biliyor musunuz? Bunların iktidar olma, milletin gönlüne girme şansları hiç ama hiç yok. Acaba nereden bir fırsat çıksa, bir karambol olsa da biz de iktidarın bir tarafından tutuversek. Tarih boyunca hep böyle oldu, o alışkanlıkları hala devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, salondaki "Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin" sloganları üzerine "O Pensilvanya'daki terörist başı gelecek, hesabını da verecek" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dilediklerinde, canları istediği zaman başbakanı asmak, hükümeti alaşağı etmek ve böylece hak etmedikleri iktidarı ele geçirmek bunların alışkanlığı haline gelmiş. Tehditlerle siyasete ayar vererek bugünlere geldiler. Kendi çıkarlarını, ayrıcalıklarını yine devam ettirmek istiyorlar. Başbakanları ayaklarına çağırıp, pijamalarıyla uğurlamak için 'hayır' diyorlar. Vatandaşlarımdan 16 Nisan'da oy verirken bütün bunları iyi düşünmesini istiyorum. '14 yıldır iktidardasınız daha ne istiyorsunuz' diyorlar. Evet iktidardayız, elhamdülillah halkımızın desteğiyle iktidardayız. Kefenimizi üzerimizden hiç çıkarmadığımız, vesayetçilerin tehdidine pabuç bırakmadığımız, milletimizin duası ve desteği sürekli arkamızda olduğu için iktidardayız. Milletle beraber yürüdük, engelleri aşa aşa bugünlere geldik. Ama artık yeter. Bu milletin enerjisini, vaktini bundan sonra bu arızalı sistemle çalamayız. Bu ağırlıkları artık bu milletin, ülkenin sırtından atma zamanı geldi. 16 Nisan'da vesayetçi anlayışı, darbeci anlayışı bir daha geri gelmemek üzere sandığa gömmeye hazır mısınız? Türkiye'nin önünü açacak büyük değişime var mısınız? Daha güçlü demokrasi, daha istikrarlı bir yönetim için 'evet' diyecek misiniz? Daha itibarlı, daha güçlü bir Türkiye için hazır mıyız gençler?"

AK Parti'nin siyaset anlayışının, felsefesinin çok iyi bilindiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, 780 bin kilometrekare vatan toprağının her köşesine hizmet götürmenin boyunlarının borcu olduğunu vurguladı.

Yıldırım, ekmeği, aşı, işi büyütmek, ülkenin itibarını yükseltmek için gece gündüz çalıştıklarını anlatarak şunları ifade etti:

"İşçinin, memurun, emeklinin, çiftçinin, köylünün, tüccarın, yatırımcının imkanlarını, refahını artırma gayreti içindeyiz. Elbette Aliağa'yı unutmadık. 14 yıl içinde Aliağa'da 26 kilometre bölünmüş yol, 14 okul, 175 yeni derslik kazandırdık, 58 dersliğin de yapımı devam ediyor. 950 hektar tarım alanını sulamaya açtık. Aliağa'ya ilk doğalgazı 2006 yılında biz getirdik. 8 iskeleyi limana dönüştürdük ve bunlara yeni 6 liman daha ekledik. Aliağa'da konteyner taşımacılığını başlattık. Geçen sene 642 bin konteyner taşıması gerçekleşti. Aliağa, sadece bir sanayi şehri değil, aynı zamanda Türkiye'nin ihracatının yapıldığı merkez."

Aliağa'nın AK Parti iktidarı döneminde büyük gelişme gösterdiğini, yaptıkları yatırımlarla ilçenin ihracatının büyük oranda arttığını, ilçeye bir meslek yüksekokulu açıldığını, 75 yataklı devlet hastanesi yaptıklarını, 250 yataklı bir hastanenin daha inşa edilmesi için çalışma başlattıklarını ifade eden Yıldırım, bölgeye yaptıkları yatırımları yeterli görmediklerini belirtti.

İzmir-Çanakkale bölünmüş yolunun tamamlandığını ayrıca İzmir'den Çanakkale'ye uzanan bir otoyol yapacaklarını, bunun da 76 kilometrelik İzmir-Bergama bölümünün ihalesinin yaptıklarını, yakında çalışmalara başlayacaklarını dile getiren Başbakan Yıldırım, Çandarlı Limanı ve İZBAN'ın Bergama'ya uzatılması çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Her seçim döneminde siyasi partilerin vatandaşlara gelerek yeni anayasa sözü verdiğini söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti:

"Seçim bitince, millet 'Haydi bu işi yap kardeşim' dediğinde hepsi bir kenara çekilir. Ama bu sefer MHP 'Önce memleketim ve milletim' dedi ve AK Parti ile beraber bu anayasa değişikliğini yaptı. Buradan MHP'ye ve onun Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye teşekkür ediyorum. Terör örgütleri 'Evet çıkarsa biz biteriz' diyorlar. 'Evet' çıkacak siz de biteceksiniz. Bu ülkenin milliyetçi ve ülkücü gençleri size geçit vermeyecek. 'Evet' diyerek sizi de bitirecekler, Kandil'i de. Bu ülkenin aydınlık yarınlarına giden yolu hep birlikte açacaklar."

Millete verdiği sözü yerine getirmekten kaçanların şimdi kara propaganda yaptığına işaret eden Yıldırım, "Aslı esası olmayan, yalan dolanla milletin aklını çelmeye çalışıyorlar. Türkiye'nin kalkınmasını, güçlenmesini istemiyorlar. Önünü kesmeye çalışıyorlar. Bunların zihniyeti 'küçük olsun, benim olsun.' Şimdi, PKK, DEAŞ, FETÖ bunların alayı 'hayır' kampanyası yapıyor. Şimdi bunlara bir de bazı Avrupa ülkeleri katıldı. Ne yapalım, 'hayır'da beraber olsunlar, bize 'evet' yeter, bize millet yeter." diye konuştu.

"UYAN DA BALIĞA GİDELİM"

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin vakit kaybetmeden 2023 hedeflerine ve Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine yükselmesi için anayasa değişikliğinin önemine dikkati çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ana muhalefet partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ekran başında ahkam kesiyor. Diyor ki 'cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde cumhurbaşkanı ile başbakan çatışması yaşanır.' Adam daha değişikliği okumamış bile. Yazık, biz de zaten onu söylüyoruz. Söyleyene değil, söyletene bak. İşte günlerdir biz bunu anlatıyoruz. Kılıçdaroğlu'nun belirttiği sebepten dolayı biz anayasanın değişmesi lazım diyoruz. Tam da senin dediğini yapıyoruz. Günaydın, uyan da balığa gidelim. Daha neye 'hayır' dediğini bile bilmiyor. Bilmediği gibi dersine de çalışmıyor. Ana muhalefet partisinin düştüğü durum. Allah yardım etsin. Kılıçdaroğlu'nu size havale ediyorum. Siz sandıkta gerekeni yaparsınız."

Başbakan Yıldırım, milletin 16 Nisan'da kendisine köstek olanı değil, destek olanı seçeceğini, laf değil, iş ve aş üretene gereken cevabı vereceğini kaydetti.

Cumhuriyet tarihinde ekonomi, siyaset, sosyal, kültür ve spor alanında ilklerin İzmir'de yaşandığını hatırlatan Yıldırım, İzmir'e hükümet olarak büyük önem verdiklerini, 15 yılda 43 milyar lira yatırım yaptıklarını vurguladı.

Yıldırım, İzmir'den 16 Nisan'da yüksek bir ses beklediğini ifade ederek "Bu ses, Ankara'dan, Diyarbakır'dan ve Kars'tan duyulsun. Milletin önündeki engelleri bir daha gelmemek üzere ortadan kaldırıyoruz. Türkiye'nin önünü açacak, darbeleri tarihe gömecek yeni bir sistem devreye girecek. Meydanlar hazır, yüz binler, milyonlar 'evet' diyor. Sadece milletin dediği olacak, milletin hizmetkarı kazanacak." diye konuştu.