Akademisyen Meral Camcı "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, bazı akademisyenlerle ilgili ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan başlatılan soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen Meral Camcı'nın tutuklanmasına karar verildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.03.2016 - 21:08 | Son Güncelleme : 31.03.2016 - 22:23

Akademisyen Meral Camcı "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun, bazı akademisyenlerin hazırladığı ve imzaladıkları bildiriye ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Camcı, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına geldi.

Soruşturmayı yürüten savcılığa ifade veren Camcı, tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Camcı'nın, sevk edildiği nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Mahkemesindeki sorgusu sona erdi.

Nöbetçi hakimlik, Camcı'nın ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan tutuklanmasına hükmetti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" üyeleri hakkında başlatılan soruşturma dosyalarını bünyesinde toplayarak, bildiriyi imzalayan 733 akademisyenin ifadesini almaya başlamıştı. Savcılığın ayrıca, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) 733 akademisyenle ilgili yazı yazarak, haklarında idari işlem yapılmasını da talep edeceği öğrenilmişti.

Soruşturma kapsamında akademisyenlere, ''PKK terör örgütü müdür, değil midir? Türkiye Cumhuriyeti Devleti katliam mı yapıyor? Bildiriyi imzalamak için baskı veya tehdit aldınız mı? Bildirinin halen arkasında mısınız? Bildiride geçen 'Bu suça ortak olmayacağız' derken güvenlik güçleri mi kastedilmektedir?'' şeklinde soruların yöneltildiği ifade edilmişti.

Ayrıca, 3 akademisyen ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan tutuklanmış ve haklarında 7,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

Aynı soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı çıkarılan ve bildirinin ardından Yeni Yüzyıl Üniversitesi'ndeki işine son verilen Meral Camcı'nın ise yurtdışında olduğu belirlenmişti. Camcı, dün yurda dönmüştü.

Bu arada, 733 akademisyen haricinde bildiride imzası olan 395 kişi hakkındaki işlemin ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütüldüğü belirtilmişti.

Sayfa Yükleniyor...