Akademisyenler hakim karşısına çıkıyor

“Barış için Akademisyenler İnsiyatifi”nin bildirisini imzalayan öğretim üyelerinin yargılanmasına bugün başlanıyor. Adliye önünde toplanan gruplar, akademisyenlere destek verdi.

DHA 05.12.2017 - 10:58

Akademisyenler hakim karşısına çıkıyor

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiride imzası bulunan bin 128 akademisyen hakkında başlatılan soruşturma sonucu 148 akademisyen hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tek tek dava açıldı.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan davalarda 11 akademisyen bugün hakim karşısına çıkıyor.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan gruplar, akademisyenlere destek açıklamaları yaptı.

Gruptakiler "Talebimiz ısrarcıyız. Bu suça ortak olmayacağız", "Akademi biat etmedi etmeyecek" yazılı pankartları açtı.

Yapılan ortak açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"11 Ocak 2016'da barış talebimizi dillendirdiğimiz ve hak ihlallerine karşı çıktığımız, 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildirinin yayınlanmasından bu yana birçok hukuk dışı uygulamaya maruz bırakıldık. Baskılar, linçler, gözaltılar ve tutuklamaların yaşandığı bu iki yıllık süreçte 500'e yakın imzacı arkadaşımız işlerinden edildi.

Bugün barış talebimizden dolayı, 'terör propagandası yapmak' suçundan yargılandığımız davaların ilk gününde, aynı iddianameyle hepimize ayrı ayrı davalar açarak bizi yalnızlaştırma çabalarına inat, hep birlikte barış ve adalet sözümüzde ısrar ettiğimizi bir kez daha dillendirmek için buradayız. 7 Aralık'ta ve takip eden tüm dava günlerinde burada olmaya devam edeceğiz" 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...