Akan ve Aziz Ergenekon duruşmasında

Silivri'de görülen Ergenekon davasının 207'nci duruşması başladı. Duruşmayı sanatçılar Tarık Akan ile Rutkay Aziz de izliyor.

Anadolu Ajansı 19.07.2012 - 12:11

Akan ve Aziz Ergenekon duruşmasında

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 68'i tutuklu 273 sanıklı ''Ergenekon'' davasının 207'nci duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekilli gazeteci Mustafa Balbay, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ile gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık katıldı.

CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 21 tutuklu sanığın gelmediği duruşmada, başka davadan tutuklu sanık Prof. Dr. Yalçın Küçük ile tutuksuz sanıklar eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ve Aydınlık Gazetesi imtiyaz sahibi Mehmet Sabuncu da hazır bulundu.

Duruşmada tanık olarak dinlenilen gazeteci Tutkun Akbaş, 2006 yılında üye olduğu ''Özel Büro'' adlı mail grubundan, Kürt mafyasına karşı motorize ekipler kurulacağı yönünde bir mail aldığını ve bunu araştırmaya başladığını kaydetti.

Bu grubun yöneticisi Erkut Ersoy ile mail yoluyla görüştüğünü, Ersoy'un kendisine Kürt mafyasına karşı coplu, telsizli, motorize ekipler kurulacağını, bunu Kuvayı Milliye Derneği ile organize ettiklerini, sorumlusunun Durmuş Ali Özoğlu olduğunu anlattığını belirten Akbaş, şunları söyledi:

''Daha sonra görüştüğüm Özoğlu, bu ekiplerin Kürt mafyasına karşı kurulduğu, telsizli, coplu olacakları konusunu reddetti. Motorize ekipler kurmayı istediklerini, bunların halka, yaşlılara yardım edeceğini, gerektiğinde çöp toplayacağını söyledi. Ben de o zaman çalıştığım dergide bu beyanları olduğu gibi haberleştirdim.''

Akbaş'ın dinlenilmesiyle süren duruşmayı, sanatçılar Tarık Akan ile Rutkay Aziz de izliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...