Org. Hulisi Akar: PKK meşruiyet kazanmaya çalışıyor

İstanbul’da düzenlenen NATO konferansında konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, “Suriye ve Irak'taki durumdan faydalanan PKK, uluslararası camianın gözünde meşruiyet kazanmaya çalışmaktadır” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.09.2015 - 10:38

Org. Hulisi Akar: PKK meşruiyet kazanmaya çalışıyor

NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Konferansı, 28 üye ülkenin genelkurmay başkanları ve askeri temsilcilerin katılımıyla İstanbul’da yapılıyor.     

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, konferansın açılışında bir konuşma yaptı.

'nin, şu anda NATO'yu etkileyen üç büyük krize komşu olan tek NATO üyesi olduğunu ifade eden Akar, "Bu krizlerden kastım Suriye, Irak, Ukrayna krizleridir. NATO'nun güney ve doğu kanatlarında ortaya çıkan bu tehditler, sizin de bildiğiniz gibi sadece bölgeyi değil aynı zamanda küresel güvenlik ortamını da etkilemektedir. Bu sebepten dolayı, NATO'nun ittifakın güvenlik ve emniyetini bu ortam içerisinde nasıl güvence altına alacağını tartışmanın da tam vaktidir” dedi.

Suriye’deki çatışmalara vurgu yapan Akar, “Ne yazık ki Suriye artık büyük bir karmaşa içine ve çıkmaza sürüklenmiştir. Bu durum, bütün dünyayı etkileyecek neticelerle bir Suriye krizine dönüşmüştür. Aynı zamanda görüyoruz ki yabancı terörist savaşçılar da alarm düzeyinde hepimize bir tehdit teşkil eder hale gelmiş ve gitikçe artan bir ciddiyet kazanmıştır. Özellikle DAEŞ, şimdiye kadar görülmüş en barbar terörist grup olarak hem bölgeye hem de küresel istikrara doğrudan bir tehdit oluşturmaktadır. DAEŞ'in faaliyeteri, sınırında gerçekleşmekte ve ciddi olarak NATO'nun güvenliğini de tehdit etmektedir. Bu çerçevede ulusal çabalarımızın ötesinde Türkiye uluslararası koalisyonla beraber, DAEŞ'e karşı mücadelesini isürdürmekte kararlıdır” diye konuştu.

Türkiye'nin bu çerçevede, 2 milyon Suriyeli ve Iraklı'ya ev sahipliği yaptığını ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için şu ana kadar 6 milyar dolar harcadığını hatırlatan Orgeneral Akar, şu ifadeleri kullandı:

"Bu çerçevede Türkiye, PKK terör örgütüyle olan mücadelesine de devam etmektedir. PKK terör örgütü, bölgesel güvenliğe de bir tehdit teşkil etmektedir. Suriye ve Irak'taki durumdan faydalanan PKK, uluslararası camianın gözünde meşruiyet kazanmaya çalışmaktadır. Ama bu esnada yaşlı, kadın, erkek ve çocukları öldürmeye, acımasız saldırılar düzenlemeye, masum insanların hayatını almaya devam etmektedir.

Suriye ve Irak'taki kriz, komşu ülkeler için ve de koalisyonun aktif olarak mücadele yürüten üyeleri için daha kapsamlı ve karmaşık bir sorun haline dönüşmeye başlamaktadır. Eğer bizler şu anda bu tehditlere bir cevap vermeyecek olursak, kendimizi çok daha ciddi problemlerle karşı karşıya bulabiliriz. Daha fazla göç, daha fazla mülteci, daha fazla terör saldırısı, daha fazla çatışmayla kendimizi karşı karşıya buluruz ve ükelerimizin refah ve huzurunu bozan bir sitikrarsızlıkla karşılaşırız. Diğer taraftan Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma da ittifakımızı ve bölgeyi etkilemektedir."

Sayfa Yükleniyor...