Akay Kavşağı kapanmayacak

Ankara 12. İdare Mahkemesi, Akay Kavşağı'nın 31 Temmuz'da bariyer konularak kapatılmasına ilişkin Büyükşehir Belediye Meclisi kararının yürütmesini durdurdu.

NTV Haber 28.07.2009 - 14:36

Akay Kavşağı kapanmayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi'ni karşı karşıya getiren Akay Kavşağı'nın kapatılması yönündeki yargı kararı için uygulanmaya başlamadan yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Ankara 12. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı 31 Temmuz'da kavşağın bariyerlerle kapatılması kararının yürütmesini oybirliğiyle durdurdu.

Çankaya Belediyesi ve Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'nin (TMMOB) imar planlarına aykırı olduğu gerekçesiyle Akay Kavşağı'na ilişkin açtığı dava geçtiğimiz haftalarda sonuçlanmıştı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de "Yargı kararlarına uymak zorundayım" diyerek kavşağı kapatacağını duyurmuş ancak yaşanacak sıkıntının sorumlusu olarak da Çankaya Belediyesi'ni göstermişti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kararı "Yürütmenin durdurulması bize nefes aldırmıştır. Dava açan vatandaşımıza tüm Ankaralılar adına teşekkür ediyorum, kararı alan mahkemeye de teşekkür ediyorum. Çankaya Belediyesinin ve Başkanı'nın, CHP'li milletvekillerinin ve bunlarda birlikte hareket eden sivil toplum örgütlerinin bu karar karşısında bundan sonra daha duyarlı olabileceklerini düşünmek istiyorum" sözleriyle değerlendirdi.

Gökçek, karardan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Ankara çok ciddi bir sıkışıklıktan bu kararla kurtulmuş oldu. Biz bu kararı keyfi olarak uygulamıyorduk. İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. maddenin gereğini yerine getirmek için Akay alt geçidini kapatmak zorundaydık ama mahkeme telafisi güç zararlar doğurabileceğine karar verdi. Bundan dolayı yürütmeyi durdurdu. Keşke ilk mahkeme de 12. İdare Mahkemesi'nin düşündüğünü düşünüp, böyle bir işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğini göz önünde bulundurarak böyle bir karar vermeseydi."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...