47'nci Antalya Altın Portakal Festivali bu akşam başlıyor. Festivalde Türk ve dünya sinemanın en yeni ve en seçkin yapımlarından oluşan 192 filmin gösterimi yapılacak.

İlişkili Haberler


Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın juri üyesi olarak festivale davet edilmesi tartışmalara neden oldu.

Yönetmenin geçmişte Bosna Savaşı sırasında sivillere yönelik katliam yapan Sırp milisleri destekleyen sözler sarfettiğini belirten bazı sanatçılar, festivale katılmama kararı aldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Emir Kusturica nedeniyle festivale katılmayacağını açıkladı.

Antalya Kültür Sanat Vakfı Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, tartışmaları NTV'ye değerlendirdi.

Mustafa Akaydın, özetle şunları söyledi:

“Antalya Altın Portakal Film Festivali bir kültür ve sanat etkinliğidir. Festival, Türkiye’ye mal olmuştur. Bu söylemlerde bulunan insanları ayıplıyorum. Bu bir kültür çatışması kalkışmasıdır.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ı ayıplıyorum. Festival için Kültür Bakanı’na davetiye verdim. Sayın Bakan’la aynı üslupla konuştuğumuzu sanıyordum. Günay’ın kültür ve sanata önem verdiğini düşünüyorum. Ama üst makamlardan baskı aldığını düşünüyorum.

Emir Kusturica, 15 sene önce yanlış şeyler söylemiş ve Bosna halkını üzmüştür.

Biz Geceyarısı Ekspresi’ni yapanları da davet ettik. Biz hoşgörülü bir milletin çocuklarıyız. Kuzey Irak’tan gelen teröristleri bile Habur’da karşıladık.

AKP'li bir belediye başkanı Bursa'da Emir Kusturicayı törenle ağırlarken niye bu odaklar sesini çıkarmadılar. Burada CHP'li bir belediye başkanı çağırdığı için olay provoke edildi.

Festivale katılmayacağını açıklayan yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun tepkisini de doğru karşılamıyorum. Çifte standart olduğunu düşünüyorum. Altın Koza’da ödül aldığı için biz kendisini eledik. Filmi de yarışmadan fiilen düşmüş oldu. Çekilmek kendi takdirleridir. Ancak bunun kendi meslektaşına haksızlık olduğunu düşünüyorum. Kusturica’nın geleceği iki ay önce belliydi. Festivalden elendikten sonra çekildi. Bu etik midir, çifte standart mıdır bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Valilik güvenlik önlemi alıyor. Belediye olarak biz de ekstra güvenlik önlemi oluyoruz.

TÜRBAN SORUNU
Türban konusunda son zamanlarda kasıtlı olarak gündem saptırılıyor. İktidarın sorunu çözmeye niyetli olmadığını düşünüyorum. Daha önce üniversitede ifade ettiğim fikirlerim şimdi de aynı.

YÖK Başkanı’nın üniversitelere gönderdiği yazı suç niteleğindedir.

CHP’nin Abant kampında alınmış birtakım kararlar var. Siyasilerimiz bu sorunu nasıl çözecek merak ediyorum.”