Akbaba memleketine döndü

Yaralı bulunan akbaba iki aylık tedavisinin ardından memleketine geri yollandı...

Anadolu Ajansı 06.02.2012 - 12:23

Akbaba memleketine döndü

Edirne'de aralık ayında uçamaz halde bulanan, bacaklarındaki halkalardan ve kanatlarındaki markadan Bulgaristan'dan geldiği tespit edilen akbaba, Türkiye'de süren 2 aylık tedavi sürecinin ardından yeniden ülkesine gönderildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nden verilen bilgiye göre, köylüler tarafından aralık ayında Edirne'de bitkin ve uçamaz halde bulunan bir akbaba, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Bakteriyel enfeksiyon kaparak beslenemediği tespit edilen akbaba, Bursa Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi edilerek tabiata salınır hale geldi.

Yapılan araştırma neticesinde akbabanın, üzerinde bulunan çiplerle bacaklarındaki halkalar ve kanatlarındaki markadan Bulgaristan'dan geldiği tespit edildi. İsminin ''Flying Dutchman (uçan Hollandalı)'' olduğu öğrenilen akbabanın, Hollanda'daki Dieren Park Amersfoort'ta yumurtadan çıkarıldığı, 17 Haziran'da Bulgaristan'a ithal edildiği, Kasım 2011'de Kontlenka Stara Planina'dan doğaya salındığı ve sonrasında ise Yunanistan'daki gözlemciler tarafından tespit edildiği belirlendi.

Akbaba, yeniden doğaya uyumu için gerçekleştirilen bir dizi çalışmadan sonra Bulgaristan'dan Bursa'ya gelen Green Balkan Yaban Hayatı Vakfı yetkililerine teslim edildi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...