Akbil zammı mahkemelik

CHP, İstanbul'daki toplu ulaşım zammının “sosyal devlet ilkesine aykırı olduğu” gerekçesiyle zammın iptal edilmesi için dava açtı.

Anadolu Ajansı 16.06.2014 - 12:14

Akbil zammı mahkemelik

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, toplu ulaşıma yapılan zammın sosyal devlet ilkesine aykırı olduğu iddiasıyla İstanbul İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

Tanal, "Özellikle yetki sınırları Anayasa ile çizilmiş bir belediye, sosyal devlet ilkesine aykırı bir biçimde hiçbir haklı gerekçe olmaksızın ya da açıklama yapmaksızın idari bir işlem yapamaz. Bu işlemin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu aşikardır" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 konsolide bütçesinin 25 milyar lira olduğunu anlatan Tanal, bu miktarın Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dışındaki tüm bakanlıkların bütçesinden fazla olduğunu belirtti.

“Ulaşım hizmeti, bir belediye tarafından ticari faaliyet olarak görülemez" ifadesini kullanan Tanal, belediyenin sahip olduğu bu bütçeyle ulaşım zammına muhtaç olmadığını savundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma yüzde 10 zam yapılmıştı.

İstanbulkart ilk biniş ücretleri, tam 1,95 liradan 2,15 liraya, öğrenci 1 liradan 1,10 liraya, Sosyal Kart 1,35 liradan 1,50 liraya; aktarmalı binişlerde ise tam 1,25 liradan 1,45 liraya, öğrenci 40 kuruştan 45 kuruşa, Sosyal Kart 75 kuruştan 85 kuruşa çıkmıştı.

Belediye, zamma gerekçe olarak 2012 yılından bu yana ücret artışı yapılmadığını göstermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...